

Domy parterowe coraz popularniejsze – wybierz projekt z nami
Budujemy domJeszcze kilka lat temu rynek budowlany był przesycony projektami domów piętrowych z użytkowym poddaszem lub piwnicą. Dziś zamiast nich, prym wiodą budynki parterowe, które są dużo bardziej funkcjonalne. Jaki projekt domu parterowego wybrać, by cieszyć się udaną zabudową?
Nie wiesz, jaki projekt domu wybrać? Sprawdź możliwości swojej działki!
To już pewne, że za kilka sezonów to właśnie domy parterowe znacznie przewyższą liczbę wznoszonych budynków jednorodzinnych. Plusów takiego rozwiązania jest wiele, a najważniejszym zdaje się być oszczędność i czasu i funduszy poniesionych na budowę domu. Bo choć domy parterowe są zwykle większe powierzchniowo to podczas poszczególnych etapów budowy nie ma konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów, czy to na mocniejsze stropy, czy schody wewnętrzne.
Nie każda działka będzie jednak umożliwiała budowę domu parterowego. Warto zatem już na etapie poszukiwania gruntu dobrze przemyśleć, jaka koncepcja domu spełni nasze oczekiwania.

W swojej codziennej praktyce architektonicznej spotykam wiele osób zupełnie nieświadomie podejmujących decyzję o zakupie działki. Później okazuje się, że warunki zabudowy wykluczają wzniesienie na określonym gruncie takiego budynku, o którym faktycznie marzyli. To dlatego tak bardzo zachęcam wszystkich inwestorów do kontaktu z architektem, jeszcze zanim podpiszą umowę potwierdzającą zakup działki. Chętnie pomagamy w takich sytuacjach, a co najważniejsze eliminujemy w ten sposób naprawdę kosztowne pomyłki.- opowiada jeden z architektów tworzących oryginalne projekty w DomoweKlimaty.pl
Jaka zatem powinna być działka umożliwiająca budowę domu parterowego? Przede wszystkim odpowiednio duża, ale i szeroka.

Zwykle to właśnie wąskie działki wykluczają wznoszenie pięknych i nowoczesnych domów parterowych. Takich nieforemnych i trudnych do zabudowy działek, jest na rynku nieruchomości całe mnóstwo.
Wybór projektu domu parterowego – o czym pamiętać?
Po zakupie działki przychodzi czas na projektowanie. Można powiedzieć, że to jednocześnie najtrudniejszy i najprzyjemniejszy etap budowy domu. Najtrudniejszy chociażby dlatego, że to tutaj trzeba podejmować wiele kluczowych decyzji, a często też myśleć o domu przyszłościowo, co dla laika może być dość trudne.

Najprzyjemniejszy etap bo to właśnie tutaj spełniamy swoje marzenia o własnym projekcie, który będzie tworzył autorski dom, przepełniony tylko naszymi oczekiwaniami i marzeniami.
Dobrze, jeśli do współpracy przy projektowaniu domu zgłosimy się do dobrego architekta, który nie tylko najpierw nas wysłucha, ale przede wszystkim także podpowie nowoczesne rozwiązania. Z architektem powinniśmy nawiązać dość dobrą więź bo w innym przypadku może się okazać, że nie będzie on w stanie tak zaprojektować całościowej koncepcji, żebyśmy mogli być zadowoleni.
A jaki projekt domu parterowego wybrać? Najlepiej zdecydować się na budynek o prostej bryle i jednospadowym dachu.

Choć modne są ostatnio spore przeszklenia to jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że będą one generować dość wysokie koszty zakupu i montażu. Można zatem ograniczyć ich liczbę do jednego, dużego okna tarasowego.
Jeśli zależy Ci na dobrym doświetleniu najważniejszych pomieszczeń w domu to pamiętaj dodatkowo o tym, by umieścić je w części południowej budynku. Dzięki temu słońce będzie docierało do wszystkich pomieszczeń, ograniczając koszty poniesione na energię elektryczną. Tutaj, możesz poczytać na ten temat więcej: Projektów domów szczegółowe parametry energetyczne budynków: Nowe WT 2021 – czego dotyczką zmiany?
Materiał partnera: domoweklimaty.pl