domowe sposoby na kaca

Tupot białych mew? Polecamy sprawdzone sposoby na kaca

Naturalna apteczka

„Fto ni mioł kaca, nie wie, co to smutek, kie kufa drewniano, łocka ropom skute, kie koty łupiom raciami o blachy, a wróbele w bębny bijom i dziorawiom dachy. Suchość w clowieku od krztonia do dusy, a bolom ciy pazdory i kudły i usy” – tyle Sebastian Karpiel-Bułecka z zespołu Zakopower o kacu.

reklama
jajecznica na kaca
Jajecznica na kaca to najlepszy wybór na śniadanie.

Co jeść na kaca?

Karnawałowe, a szczególnie ostatkowe szaleństwo, sprzyja syndromowi dnia poprzedniego. No, ale nie ma to jak wiejskie sposoby na przepój. Trzykrotne żegnanie się nad kieliszkiem pomaga nielicznym, ale co szkodzi spróbować.

Bardziej niezawodne jest – na cygańską modłę – zjedzenie przed imprezą pajdy ze smalcem, ogórkiem i cebulką. 

Można też, wzorem małopolskich kmieciów, żuć przed i w trakcie liście kapusty. Potem najlepiej działa woda z miodem i jak najpóźniejsze śniadanie, żeby nie obciążać żołądka.

Domowe sposoby na kaca: jajecznica i kwaśna zupa

Do jedzenia bezkonkurencyjna jest solidna jajecznica (kiedyś preferowano sowie jaja, dziś niech będą wiejskie) lub jajka w szklance (wbite do naczynia i gotowane na parze z masłem, solą i pieprzem).

najlepsze sposoby na kaca
Kwaśnica to sprawdzona góralska metoda na kaca.

A na obiad staropolski żur, ogórkowa lub kwaśnica na żeberku. Dobrym sposobem na kaca może być też pieprzna ziemniaczanka. Każda zupa jest znanym ludowym lekiem noworocznym.

Szybki sposób na kaca

Niestety nie da się magicznie usunąc kaca. Alkohol to trucizna i organizm musi się jej pozbyć. Warto wziąć prysznic, żeby obudzić organizm. Jeśli boli głowa, przyda się chłodny kompres. Jeśli jesteś na siłach – idź na spacer. Świeże powietrze to zawsze dobry pomysł.

Co pić na kaca

Na pewno nie alkohol. Tak zwany "klin" dodatkowo obciąży wątrobę i trzustkę, które i tak mają co robić po poprzedniej nocy. Zamiast tego lepiej wypić szklaneczkę soku z kapusty lub zakwasu z buraków. Innym popularnym sposobem na kaca i ból głowy jest espresso z cytryną. Warto jednak pamiętać, że kawa odwadnia, więc przyda się uzupełnienie płynów, czyli woda niegazowana. 
Tekst: redakcja Zdjęcia: Shutterstock
Zobacz także:
Spadł śnieg? Hartuj się kto może!

Zobacz również