Leszczyna, olcha, brzoza – czy wiesz, że ich pączki leczą skórę, reumatyzm, chore gardło i wiele innych dolegliwości? Przeczytaj jak je zbierać i stosować
Naturalna apteczkaZbieraj młode pączki dla zdrowia – drzewa właśnie je wypuszczają. Czy wiesz, że są pełne witamin, białka, żywic, które pomagają przetrwać przednówek? Zbiera się je pod koniec zimy lub bardzo wczesną wiosną, kiedy nabrzmiewają od soków, ale ich łuski jeszcze nie pękają. Podpowiadamy, które pączki drzew zbierać i jak je wykorzystać.
Dlaczego warto zbierać młode pączki drzew?
Słonecznych dni jest coraz więcej. Warto spacerować po lesie w poszukiwaniu gałązek, które – gdy jest ciepło – szybko wypuszczają listki. Przy okazji porozglądaj się za cennymi pączkami drzew. Są pełne witamin, białka, żywic, które pomagają przetrwać przednówek. Zbiera się je pod koniec zimy lub bardzo wczesną wiosną, kiedy nabrzmiewają od soków, ale ich łuski jeszcze nie pękają. W tym okresie są szczególnie bogate w aktywne substancje. Czas najwcześniejszych żniw kończy się, kiedy pączki zaczynają się rozwijać.
Brzoza – jej pączki oczyszczają
Brzozowe możesz dodawać nawet na surowo do sałatek. Napar działa oczyszczająco, reguluje pracę gruczołów łojowych i błon śluzowych. Okłady i kompresy z wywaru leczą podrażnienia skóry i chore stawy. Zawierają mnóstwo witamin, kwas salicylowy, żywice, olejek eteryczny oraz fitohormony.
Leszczyna działa przecizapalnie
Pąki kwiatowe leszczyny są znane z właściwości przeciwzapalnych, pomagają przy bolącym gardle, kaszlu, zapaleniu oskrzeli. Z powodu bogactwa fitoestrogenów wspomagają leczenie zaburzeń hormonalnych. Wspierają też kobiety przy menopauzie i zapaleniach gruczołu mlekowego.
Olcha jest idealna na detox
Z olchy działają przeciwzapalnie, uspokajająco i odtruwająco. Pomagają przy zatruciach i obrzękach. Zawierają dużo pyłku kwiatowego, garbniki, kwasy, żywicę.
Co zrobić z pączków drzew?
Z wszystkich pączków najlepiej zaparzać herbatki. Robi się to bardzo łatwo: 2–3 łyżki zalej 2 szklankami wrzątku i zaparzaj 20 minut, a potem przecedź i popijaj. Możesz też takim naparem płukać włosy albo stosować go jako tonik do twarzy.
Z pączków brzozowych zrobisz też świetną maść na reumatyzm. Weź cztery kostki miękkiego świeżego masła i układaj warstwami w glinianym garnku z pączkami. Nakryj szczelnie folią spożywczą i ustaw w ciepłym miejscu na dobę (może to być lekko nagrzany piekarnik). Odciśnij, dodaj łyżeczkę kamfory, dobrze wymieszaj i trzymaj w chłodnym miejscu. Wcieraj w bolące miejsca.
Tekst: Joanna Halena Zdjęcia: Shutterstock