niebezpieczne rośliny

Nie tylko Barszcz Sosnowskiego. Poznaj niebezpieczne rośliny i sprawdź, jak się chronić

W naturze

Latem uważaj na rośliny z gatunku selerowatych. Po kontakcie z ich liśćmi wystawiona na słońce skóra może zostać poparzona. 

Niebezpieczne rośliny: parzące rośliny

Ekstremalnie niebezpieczne są dwie z nich: Barszcz Sosnowskiego i Barszcz Mantegazziego (jeśli przypadkiem ich dotkniesz, nie drap, nie szoruj mydłem, tylko przemyj skórę wodą, zasłoń przed światłem i od razu idź do lekarza; o ile to możliwe, zrób zdjęcie rośliny, bo to pomoże ją rozpoznać).

reklama
Hortensja

Ale i zwykły seler może zaczerwienić nam skórę. Podobnie jest z sokiem z wewnętrznej części skórki limonki. Jeśli robisz z niej przetwory, unikaj opalania się. 

Niebezpieczne rośliny: rośliny, które kaleczą

Ozdobny chmiel pnie się po ogrodzeniu dzięki małym kolcom na pędach. Jeśli chcesz go ścinać, uważaj, by cię nie poranił, zawijając się wokół nóg. Podczas spaceru unikaj dzikiego jęczmienia płonnego. Jego kłosy chronią twarde ości, które często czepiają się psiej sierści. Na nich natomiast znajdują się małe ciernie, które bardzo trudno wyciągnąć spod skóry. 

Niebezpieczne rośliny: rośliny trujące

Hortensja zawiera niewielkie ilości cyjanków, a zatrucia nią należą do rzadkich. Nie daj się zwieść temu, że czasami przyozdabia torty i nie próbuj jej jeść. Każda część naparstnicy może podrażnić skórę, a zjedzona wywołuje dreszcze, wymioty, halucynacje, zaburzenia pracy serca i silny rozstrój żołądka.

Szczwół ma liście podobne do pietruszki czy marchewki, tylko że dorasta do 2,5 m wysokości. Potrzyj w dłoni jego liście. Jeśli nieładnie pachną, masz pewność, że to on – nie zrywaj go i nie jedz, bo jest śmiertelnie trujący.

Tekst: Joanna Zaguła
Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także: Oset – kłujący kwiat do ogrodu

Zobacz również