Jakie aplikacje w naturze

7 najlepszych aplikacji na smartfona, idealnych na wyprawę do lasu i w naturę. Sprawdź nasze podpowiedzi!

W naturze

Zbliża się długi majówka i zaczynają ciepłe weekendy. Spędzisz je nad jeziorem, na wsi albo w górach, a może po prostu w podmiejskim lesie? Nieważne. Koniecznie zainstaluj te aplikacje, bo dzięki nim poznasz przyrodę, nauczysz się rozróżniać gatunki roślin, grzybów i zwierząt, poznasz planety i gwiazdozbiory oraz przewidzisz burzę.

reklama
Aplikacje na smartfon w naturze rośliny

1. Aplikacja Seek do rozpoznawania roślin

Bardzo prosta w obsłudze, rozpoznaje po liściach, kwiatach i owocach rośliny, ale także małe stworzenia. Dowiesz się więc dzięki niej, jaki gatunek mrówki czy pająka właśnie spotkałeś albo jak wyglada larwa biedronki. Wystarczy nakierować na liść czy owada aparat w telefonie, a na ekanie pojawi się po chwili jego nazwa – po polsku albo po łacinie.

Z Seekiem możesz zacząć swoją przygodę z zielarstwem lub wspólnie z dziećmi nauczyć się rozpoznawać drzewa po kształcie liści.

Zobacz także: Jak obudzić w dorosłych i dzieciach ciekawość przyrody?

Aplikacje na smartfon w naturze ptaki

2. Aplikacja Merlin Bird podpowie jaki to ptak 

Pomyśl o letnim poranku albo wieczorze na wsi. Wychodzisz na taras i dosłownie toniesz w ptasich trelach. Ale kto śpiewa? Z Merlin Bird łatwo to sprawdzisz. Wystarczy włączyć dostępny w aplikacji dyktafon, a na ekranie zaczną wyświetlać się zdjęcia i angielskie nazwy ptaków, które słyszysz. Co więcej, na bieżąco podświetla się wizerunek tego ptaka, który właśnie śpiewa. Aplikacja powie ci też, co to za ptak na podstawie jego zdjęcia oraz na postawie opisu, który wygeneruje zadając zadając ci kilka pytań.

Merlin Bird jest o tyle wyjątkowa, że dysponuje największą na świecie bazą eBird do identyfikacji ptaków na podstawie dźwięków i fotografii, która liczy aż 6 000 gatunków z całego świata.

Zobacz także: Dlaczego ptaki śpiewają?

Aplikacje na smartfon w naturze nocne niebo

3. Aplikacja Sky View Lite do obserwacji nieba

By w pełni nacieszyć się jej działaniem, musisz pojechać gdzieś, gdzie nocne niebo nie jest mocno zanieczyszczone światłem wytwarzanym przez ludzi. Ideałem byłby na przykład Izerski Park Nocnego Nieba, ale i na ustronnej wsi możesz z tą aplikacją rozpoznawać, jakie gwiazdozbiory i planety widzisz nad sobą. Wystarczy, że skierujesz okienko aparatu na rozgwieżdżone niebo, a znajdziesz gwiazdozbiór, który nosi nazwę od twego znaku zodiaku, Gwiazdę Północną czy Łabędzia. Tylko nie zapomnij położyć się spać, bo aplikacja naprawdę wciąga.

Aplikacje na smartfon w naturze burze

4. Aplikacja Storm Radar zapowiada burze

W oddali grzmi, a Ty nie wiesz, czy zbierać się z plaży albo spaceru już, czy można jeszcze poczekać? Ta aplikacja pomoże ci rozwiać wątpliwości i podjąć bezpieczną decyzję, pokazuje bowiem na mapie, w czasie rzeczywistym, gdzie znajduje się centrum burzy i w jakim kierunku zmierza. Możesz używać jej na lądzie i morzu. Pokazuje ostatnie 8 godzin warunków pogodowych i prognozuje pogodę na 6 godzin w przód.

Aplikacje na smartfon w naturze Mapa Turystyczna

5. Aplikacja Mapa Turystyczna pokaże wszystkie szlaki

Dużo więcej niż zwykła mapa Googla. Pokazuje szlaki turystyczne z całej Polski i umożliwia sprawdzenie, ile średnio czasu zajmie przejście określonego dystansu – wystarczy zaznaczyć małymi chorągiewkami mapie punkty, przez które będziemy iść, a dowiemy się, jak długo powinno nam to zająć. Możesz w niej też śledzić na bieżąco przebieg trasy oraz to czy trzymasz się szlaku i nagrywać realny czas przejścia. Sprawdzi się nawet tam, gdzie nie ma zasięgu, bo mapy z danego obszaru możesz ściągnąć przed wycieczką na telefon.

Aplikacje na smartfon w naturze ryby

6. Aplikacja Picture Fish dla amatorów wędkarstwa

Doskonała aplikacja dla tych, którzy planują zacząć przygodę z wędkarstwem. Wystarczy zrobić zdjęcie złowionej rybie, a aplikacja wyświetli, z jakim gatunkiem mamy do czynienia (lub kilka prawdopodobnych opcji do wyboru). Sprawdzimy w niej też opis konkretnej ryby i jakie pytania na jej temat ludzie najczęściej zadają. Swoje połowy możesz zapisać w aplikacji i potem udostępnić przez Facebooka czy Instagrama.

Aplikacje na smartfon w naturze grzyby

7. Aplikacja Picture Mushroom dla grzybiarzy i nie tylko

Dla grzybiarzy. Aplikacja tych samych twórców, co Picture Fish, więc działa na tej samej zasadzie.

Pamiętaj tylko, że jeśli nie jesteś pewien, jaki grzyb właśnie znalazłeś, nie jedz go, póki nie potwierdzisz tego jeszcze w innym źródle, na przykład u doświadczonego grzybiarza.

Wszystkie aplikacje są bezpłatne, dostępne na IOS i Androida.

Zobacz także:  Kiedy i jak zbierać grzyby?

Tekst: Agnieszka Wójcińska Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz również