smog w polsce

Smog w Polsce a palenie w kominku – nowe przepisy

Eko życie

Stan powietrza w Polsce jest jednym z najgorszych w Europie. Władze postanowiły mocniej zaangażować się w walkę ze smogiem.

reklama

Niekończąca się walka ze smogiem

Na razie tylko na Mazowszu, ale decyzja i tak jest przełomowa – ocenia Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. Już 8 września 2020 roku, Sejmik Województwa Mazowieckiego przegłosował nowy Program ochrony powietrza (POP). Nie będzie można używać kominków w dni, gdy jest wysoki poziom pyłów (50 ug/m3). Nie dotyczy to jednak budynków, w których kominek jest jedynym źródłem ciepła. Palenie w kominku będzie dopuszczalne w dni, kiedy jakość powietrza nie będzie przekraczać dopuszczalnych norm. Oznacza to, że mieszkańcy będą zobowiązwani do czujności i sprawdzania poziomu smogu zanim zdecydują się ogrzać w cieple kominka.

Co powoduje smog?

Dzięki badaniom Instytutu Chemii Fizycznej PAN i Instytutu Ochrony Środowiska w Podkowie Leśnej PAS wskazał, że nie tylko spalanie węgla może być przyczyną zanieczyszczenia powietrza. Dym z drewna również zawiera dużo pyłów zawieszonych i rakotwórczy benzo(a)piren.

Co to jest smog?

I kiedy właściwie powstaje smog? Gdy jest słonecznie, mroźno, bezwietrznie, po zmieszaniu mgły z dymem i spalinami, dlatego nie dość, że go czuć, to jeszcze doskonale widać. Sprzyja mu wysoka wilgotność powietrza. Zaczyna się wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego i trwa do kwietnia–maja. Najgorsze są miesiące zimowe, zwłaszcza przełom stycznia i lutego.

Pomiar smogu

Jeśli chcesz sprawdzić, czy wokół przekroczone są dopuszczalne normy zanieczyszczeń, wejdź na stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska: www.powietrze.gios.gov.pl. Warto też ściągnąć aplikację na telefon – Airly jest tak dokładna, że można nawet namierzyć okolicznego truciciela. Na rynku dostępne są także czujniki smogu, dzięki którym można samodzielnie monitorować stężenie zanieczyszczeń w powietrzu

Tekst: Joanna Halena
Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz także: Smog świetlny – czy jest groźny dla zdrowia?
Zobacz także: Oczyszczacz powietrza – czy warto go mieć?

Zobacz również