Mniszek lekarski – chwast o nietuzinkowych, leczniczych właściwościach
UrodaRoślina o niezwykłym działaniu leczniczym
Traktowany jest jak intruz i tępiony w ogrodach. Tymczasem mniszek lekarski ma mnóstwo zalet, o których niewiele osób wie. Jest też nieoceniony w pielęgnacji urody.
Przypomnij sobie, jak plotłaś wianki z mniszka i dmuchałaś w dmuchawce. Jak cieszyłaś się porośniętą żółtymi kwiatami łąką, bo zapowiadała ciepły i słoneczny czas. Teraz na tę łąkę pójdziesz po zbiory. Kwiaty i pąki zerwiesz w maju, najlepiej w południe, bo mają wtedy najwięcej aromatu, liście jeszcze przed kwitnieniem, korzenie wykopiesz w październiku i listopadzie. Bo mniszek to roślina, z której wykorzystasz każdą komórkę.
Mniszek lekarski – zastosowanie
Przyspiesza więc gojenie skóry i wycisza stany zapalne. Doskonale sprawdza się w leczeniu trądziku. Od lat wywar z mniszka kobiety stosowały na przebarwienia i piegi. Poza tym bogaty w przeciwutleniacze jest składnikiem kosmetyków, wygładzających i zmiękczających skórę. Zobaczysz go więc w składzie przeciwstarzeniowych kremów. Zawarta w nim biotyna dobrze działa na włosy. Sięgaj po te roślinę i bądź coraz piękniejsza.
Tonik z mniszka
(na piegi i przebarwienia)
Weź: garść kwiatów z mniszka lekarskiego, szklankę wody
Do małego garnka wsyp mniszek i zalej go wodą. Gotuj przez 20 minut. Potem przecedź przez sitko. Wlej płyn do szklanej buteleczki. Przechowuj w lodówce maksymalnie 7 dni.
Mydełko
(łagodzi, nawilża)
Weź: resztki mydełek albo gotowe mydło, garść kwiatów mniszka, szklankę oleju z oliwek
Najpierw zrób macerat z mniszka. Do wyparzonego, suchego słoika włóż kwiaty i zalej je olejem. Zakręć suchą nakrętką. Wstaw słoik do garnka z wodą i gotuj na małym ogniu przez 3 godziny. Kiedy woda ostygnie, wyjmij słoik i przecedź zawartość przez gazę. Na koniec wyciśnij, aby pozyskać jak najwięcej maceratu. Mydełka rozpuść w garnku. Na każdą sztukę dodaj łyżeczkę maceratu (reszta przyda się do innych kosmetyków). Wymieszaj i przelej do foremek silikonowych. Poczekaj aż mydło stężeje.
Krem z mniszka lekarskiego z woskiem pszczelim
(nawilża, łagodzi spierzchniętą skórą)
Weź: 1 łyżkę maceratu z mniszka, 3 łyżki wosku pszczelego
Wosk rozpuść w kąpieli wodnej. Przestudź go lekko i dodaj macerat z mniszka. Wymieszaj i przełóż do szklanego słoiczka. Krem stosuj na twarz, usta, dłoni i stopy. Przechowuj go w lodówce.
Maseczka z listków na trądzik
(łagodzi, działa antybakteryjnie)
Weź: garść liści mniszka, kilka kwiatów rumianku, szklankę wody
Świeżo zerwane liście mniszka umyj i posiekaj. Potem włóż je do garnka, dorzuć kwiaty rumianku i zalej wodą. Doprowadź do wrzenia i zdejmij z ognia. Przestudź. Nałóż liście i kwiaty na umytą skórę twarzy, szyi i dekoltu. Zdejmij je po 10 minutach.
Miodowa maseczka
(odżywia, regeneruje)
Weź: 2 łyżki miodu z mniszka lekarskiego, 1/3 szkl. śmietany lub jogurtu greckiego
Składniki włóż do niewielkiej miseczki i wymieszaj. Maseczkę nałóż na dekolt i szyję. Zmyj ją po 30 minutach ciepłą wodą.
Serum mniszkowe
(ma właściwości przeciwstarzeniowe)
Weź: 10 kwiatów, 10 liści mniszka lekarskiego, liść aloesu, 2 kapsułki witaminy E
- Wydrąż miąższ z liści aloesu i pokrój na drobne kawałki. Wszystkie rośliny wrzuć do niewielkiego naczynia i zblenduj. Odstaw na godzinę. Przecedź substancję przez sitko do miseczki. Dodaj witaminę E wyciśniętą z kapsułek. Przelej serum do małej buteleczki z ciemnego szkła. Stosuj codziennie rano i wieczorem. Trzymaj w lodówce do dwóch miesięcy.
Czy wiesz że…
- mniszek lekarski i mlecz to różne rośliny (ten pierwszy ma jeden kwiat na łodyżce, drugi jedną łodyżkę z wieloma kwiatami)
- mniszek jest bardzo odporny na uszkodzenia, więc rośnie nawet na ścieżkach czy podjazdach
- z płatków kwiatów, cytryny i cukru robi się wino o ziołowym bukiecie
- z korzenia mniszka i korzenia łopianu powstaje tradycyjny odżywczy brytyjski napój
- dawniej pąki mniszka zastępowały kapary, a korzeń - cykorię
- napar z mniszka może pomóc w walce z nowotworami