Włosy są trochę jak rośliny. Mają cebulki i łodygi. Latem i wiosną rosną najszybciej, niestety, jesienią marnieją. Łopian, skrzyp czy kozieradka pomogą je wzmocnić.

W którym miesiącu wypadają nam włosy?

Dawniej, aby zapuścić bujne kosmyki, panny wystawiały je wiosną na ciepły deszcz i wcierały w skórę podsmażane na maśle pączki topoli lub sok z kłączy tataraku. Latem pomagało im też słońce, które pobudza krążenie krwi w cebulkach. Organizm produkuje wtedy więcej estrogenu – odżywiającego włosy i zachęcającego je do szybkiego wzrostu. Dziewczyny zbierały też skarby późnego lata i jesieni: łopian, siemię lniane, czarną rzodkiew, kozieradkę. Wiedziały, że zaraz włosy zaczną marnieć i wypadać. Bo po nasileniu przychodzi przesilenie.

Szwedzcy dermatolodzy wyliczyli, że najwięcej włosów mamy w lipcu, a wypadać zaczynają w październiku. Dlatego teraz wcieramy w skórę głowy lecznicze eliksiry, które wzmacniają cebulki. 

jak stosować wcierki?

Ziołowe odżywki w płynie to podstawa kuracji. Włosomaniaczki, czyli popularne blogerki piszące o pielęgnacji włosów, mówią na nie swojsko: wcierki. Najlepiej stosować je codziennie przez co najmniej 4-5 tygodni. To oczyści cebulki i da im energetycznego kopa. Po tym czasie na skórze głowy powinny pojawić się nowe, krótkie włoski, tzw. baby hair.

Kiedy i jak to robić? Przynajmniej 2 godziny przed myciem włosów lub przed snem – wtedy rano trzeba umyć głowę. Wcieraj miksturę delikatnie, kolistymi ruchami opuszek, robiąc przy tym poprawiający ukrwienie skóry masaż. Po nałożeniu możesz owinąć włosy ciepłym ręcznikiem.

Przepis na domową wcierkę z oleju łopianowego


Garść pociętych suchych lub świeżych korzeni łopianu skrop połową kieliszka wódki, następnie zalej połową szklanki oliwy lub oleju rzepakowego z pierwszego tłoczenia. Postaw w ciepłym miejscu, co kilka dni postrząsaj naczyniem. Po 2-3 tygodniach przecedź.

Wcierka z kozieradki

Utrzyj w moździerzu lub zmiel łyżkę nasion, zalej połową  szklanki wrzątku. Ostudzony napar przelej do buteleczki z atomizerem lub pipetą. Trzymaj w lodówce. Kiedy zmieni zapach, mniej więcej po tygodniu, przygotuj nową porcję. 

Sok z czarnej rzepy na wzmocnienie włosów

Obierz ćwierć korzenia rzepy, zetrzyj na tarce lub potnij na mniejsze kawałki i poszatkuj w malakserze. Wyciśnij przez gęstą gazę. Wcieraj codziennie świeży sok.

Czy wiązanie włosów niszczy je?

Nie noś ciągle spiętych włosów, daj im odetchnąć. W miejscu, w którym pasemka są ściśnięte gumką, po dłuższym czasie zaczynają się tworzyć zagięcia, włosy stają się słabsze, cieńsze i bardziej łamliwe.

reklama


Tekst: Aleksandra Karelin /wer.KM
Zdj. Shutterstock, Materiały Prasowe

Zobacz również