Ethno Trends Show

Nie chcemy odtwarzać kultury ludowej. Chcemy nią inspirować – takie motto przyświeca przy Ethno Trends Show.

To już druga edycja imprezy, podczas której będziemy pokazywać nie tylko stroje ludowe, ale również wzornictwo inspirowane kulturą ludową. 17 listopada 2012 w Pracowni Duży Pokój będzie można zobaczyć strój wilanowski noszony przez mieszkańców podwarszawskich wsi,  zrobić sobie zdjęcie w stroju łowickim, samodzielnie wykonać drobny upominek, posłuchać o inspiracjach wzornictwem ludowym.

Ethno Trends Show zakończy koncert Kapeli Powiślackiej i zespołu Sutari, który otrzymał II nagrodę na XV Konkursie Muzyki Folkowej Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Zapraszamy - Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna”.

17 listopada 2012, Pracownia Duży Pokój, ul. Koszykowa 24/12

13.30 - 16.30 - Etnogadżet - czyli każdy może przyjść i zrobić sobie biżuterię dekupażową i odbitkę z sitodruku na własnej tkaninie
14.30 - 17.30 – Sesja zdjęciowa w strojach ludowych – masz ochotę się sfotografować, zapisz się warsztaty.spe@gmail.com
17.30 - 18:30 - Inspiracje etniczne w designie. Pokaz slajdów i pamiątek z podróży przez Polskę i Białoruś
18:30 - 19:30 - Pokaz strojów ludowych z okolic Warszawy, pokazowi będzie towarzyszył komentarz Elżbiety Piskorz-Branekovej
19:30 - koncert - Sutari i Kapela Powiślacka

Kapela Powiślacka
Mateusz i Agnieszka Niwińscy muzykują wspólnie od 2005 roku. Grają melodie z okolic Kołbieli, Garwolina i z tzw. Powiśla Maciejowickiego a także z tzw. Zawiśla i Radomszczyzny. W 2007 roku, wraz ze skrzypkiem Stefanem Nowaczkiem z Podłęża (ur. 1933 r.) podjęli próbę odtworzenia najstarszego składu kapeli z okolic Maciejowic Kościuszkowskich w składzie: skrzypce, basy i bębenek.

SUTARI
Sutari tworzą wokalistki, instrumentalistki a przede wszystkim performerki, związane z różnymi projektami muzycznymi i teatralnymi, kontynuujące tradycje śpiewacze polskiej muzyki ludowej. To fuzja rozmaitych doświadczeń i fascynacji muzycznych. To także ludowa awangarda kuchenna na trzy kobiece głosy i instrumenty codzienne. Sutari zdobyła II nagrodę oraz nagrodę publiczności - “Burzę Braw” na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia “Nowa Tradycja” w 2012.

Wydarzenie zorganizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu „Wspólne działania polsko-białoruskie 2012” oraz w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności "Przemiany w Regionie" - RITA, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

Laleczka została zaprojektowana przez Joannę Górawską w ramach projektu „Etno-projekt. Polsko-białoruskie inspiracje etniczne w designie młodych”.


Wystawa prac uczestników projektu "Etno-projekt. Polsko-białoruskie inspiracje etniczne w designie młodych" będzie prezentowana na płocie Ogrodu Botanicznego UW (Al. Ujazdowskie 4) od 17 listopada do 31 grudnia 2012.


/Tekst i foto – materiały prasowe/

Zobacz również