Dlaczego gęsi latają w kluczach

Taki sposób podróżowania jest dla nich czymś w rodzaju taniego latania. Pozwala oszczędzić nawet kilkadziesiąt procent energii i dalej dolecieć.

Jeszcze na ziemi gęsi ustawiają się w dwóch szeregach, biorą rozbieg i w takim szyku startują. Pierwsza gęś „rozcina” powietrze, a kolejne mają po prostu łatwiej. Lider stada co jakiś czas się zmienia i zastępuje go bardziej wypoczęty kolega. Klucz leci z prędkością 60 km/h, również w nocy.

Po drodze gęsi robią sobie przystanki, żeby wziąć coś na dziób. A że tłuszcz jest ich paliwem, posiłki zabierają im większość (ok. 80 proc.) czasu podróży.

reklama

W Polsce zobaczymy dwa gatunki: gęsi zbożowe, które gniazdują w Skandynawii i na Syberii oraz przybywające nawet z Alaski gęsi białoczelne. Te pierwsze bardzo lubią pastwiska na Pomorzu, Śląsku i w Wielkopolsce. Zajadają się ziarnami kukurydzy, które zostały na ściernisku, ale ku utrapieniu rolników nie pogardzą też oziminą. Mniejsze gęsi białoczelne wolą cieplejszy klimat zachodniej Europy.

Czasem ptaki latają w tę i z powrotem. W poniedziałek stołują się w Niemczech, a we wtorek w Polsce. Zatem gęś nie jest wcale taka głupia, jak o niej mówią.


Tekst: Joanna Halena, Beata Woźniak, Joanna Derda
Zdjęcia: Joanna Zatorska, Stockfood/Free, Shutterstock, Materiały Prasowe

Zobacz również