Znajdzie się dla niego miejsce nawet w niewielkim ogrodzie. Ochroni przed wiatrem, kurzem, słońcem, stworzy intymne zakątki.
Żywopłoty mogą być liściaste i iglaste, pełne owoców lub kwiatów. Nie jesteście skazani na tuje i nie musicie co miesiąc skakać wokół zielonej ściany z nożycami. Niektóre krzewy lepiej się czują, gdy nie są cięte, ale strzyżone tylko od czasu do czasu . Wybór jest ogromny.
Bajkowe kształty
Możemy mieć w ogrodzie żywopłotowe altany, pokoiki wypoczynkowe lub fantazyjne rzeźby. Trzeba jednak rośliny przycinać tak, żeby wyższe gałęzie nie ocieniały tych przy ziemi. Do strzyżenia najlepiej nadają się krzewy zimozielone o niewielkich liściach, zachowujące kształt przez cały rok, chociaż strzyże się je tyl-ko raz lub dwa w sezonie. Królem jest bukszpan, z którego najłatwiej wycinać zielone rzeźby. Pięknie wyglądają iglaki – cyprysiki, jałowce, cisy (świetnie nadają się do wycinanek) jak też modrzewie. Te ostatnie mają zwykle regularny, powtarzalny pokrój, więc nie trzeba ich agresywnie formować, wystarczy co jakiś czas korygować kształt.
Swobodnie rosnące
Najlepsze będą rośliny o ozdobnych kwiatach i owocach: dzikie róże, berberys, irga, głóg, rokitnik, mahonia, ogniki, ostrokrzew oraz tuje, tawuły, jaśminowce, kalina czy lilaki. Potrzebują przestronnych ogrodów. W zielonych koronach chętnie zamieszkają ptaki. Z owoców będziecie się cieszyć, jeśli posadzicie szpalery pigwowców, porzeczek, tarniny, ałyczy. Wyrosną z nich ponadmetrowe ściany, którymi można wydzielać w ogrodzie kąciki wypoczynkowe, plac zabaw lub warzywnik. Wyższe stworzycie z drzew ładnie zagęszczających się od dołu po przycięciu, czyli grabów, wiązów, klonów polnych, lip, głogów. Zwarta ściana gałęzi wycisza, tworzy przyjazny mikroklimat. I dobrze zasłania miejsca, którymi nikt nie chce się chwalić – np. śmietnik. Na niskie ramy dla rabat wybierzcie bukszpan, karłowate odmiany róż i pięciorników. Świetnym pomysłem są zioła: lawenda, szałwia, hyzop, laur, które dorosną do kolan. Dekoracyjne obwódki dla trawy czy kwiatów stworzycie z wrzosów.
Przycinać musimy
Nawet żywopłot nienormowany warto raz na kilka lat prześwietlić i odmłodzić wiosną. Tuż przy ziemi tniemy stare gałęzie, młode skracamy o 2/3 długości. Żywopłoty formowane z drzew i krzewów liściastych przycina się dwa razy w roku (na przedwiośniu i w lipcu lub sierpniu). Uważajcie, żeby usunąć większą część ostatniego przyrostu. Rośliny zrzucające na zimę liście, a posadzone wiosną, przycina się od razu, natomiast wsadzone jesienią zostawcie na zimę bez cięcia (lepiej zimują). Silnie rozgałęzione krzaki tnijcie 30-40 cm, ubogie w pędy – nawet 10 cm nad ziemią. Iglaków i zimozielonych liściastych nie tnijcie po posadzeniu. Jeśli są słabo rozkrzewione, zrobicie to za rok, w sierpniu. Zwykle jednak robi się to po kilku latach. Wyjątkiem są modrzew i choina kanadyjska, cięte już w pierwszym roku.
Nie tnij…
…jeśli chcesz mieć owoce. Każde formowanie krzewów przed kwitnieniem ogranicza wytwarzanie kwiatów. Berberysy, pigwowce, dereń jadalny, irgi, głogi, rokitnik, ostrokrzew, mahonia, śnieguliczki, kaliny koralowe urodzą dużo owoców, gdy zaniechamy przycinania.
Tekst: Anna Ozdowska
Fotografie: Gap Photos, Gap Photos/ Medium
Wykorzystałam: www.krzewy.pl oraz „Żywopłoty i rzeźby roślinne” wydawnictwa Działkowiec.