styczeń w ogrodzie

Styczeń w ogrodzie – zimowe prace ogrodowe na Nowy Rok

Porady

Wbrew pozorom, zima to nie czas wolny. Jakie prace ogrodowe powinnyśmy wykonać w styczniu?

Co robić w ogrodzie w styczniu
Heliotrop możesz wysiać na parapecie i wiosną przesadzić do ogrodu.

Co robić w ogrodzie w styczniu?

Jeśli jesteś niecierpliwym ogrodnikiem, możesz wysiać na parapecie niektóre ogrodowe kwiaty, np. begonię stale kwitnącą, heliotrop, żeniszek. Zakwitną zaraz po przesadzeniu do ogrodu (w drugiej połowie maja), o wiele wcześniej niż te siane do gruntu wiosną.   

 • Rośliny wysiewaj do skrzyneczek stojących na ciepłym i słonecznym parapecie (temp. ok. 20°C), w specjalne podłoże do siewu i pikowania. Nigdy nie używaj tego, które zostało z poprzedniego sezonu!
 • Nasiona rozrzucaj jak najrzadziej – wschodzące siewki będą miały dużo miejsca do wzrostu i nie będą ich atakowały choroby grzybowe.
 • Przysyp je cienką warstwą piasku, delikatnie zwilż podłoże (najlepiej konewką z sitkiem) i przykryj szybką lub folią.
 • Gdy siewki wypuszczą po dwa listki (po około 3-4 tygodniach), przepikuj je do nowych doniczek.
 • Nasiona heliotropu przez tydzień przechłodź w lodówce (w temp. 1-5°C). Po siewie nie przysypuj ich piaskiem, a jedynie wciskaj deseczką w ziemię.
prace w ogrodzie w styczniu
Sól do sypania dróg i ścieżek zastąp piaskiem lub chlorkiem magnezu.

Prace w ogrodzie w styczniu

Uważaj na pleśń śniegowa trawnika objawia się białym nalotem na źdźbłach. Rozwija się pod długo zalegającą śnieżną kołderką i może zniszczyć całą murawę! Aby jej uniknąć, jesienią krótko skoś trawę i zasil jesiennym nawozem. Zimą pilnuj, by „kołderka” nie była zbyt gruba i nie spaceruj po ośnieżonym trawniku. Powstałe uszkodzenia to raj dla patogena – grzyba! Jeśli jednak wiosną darń jest biała, wygrab ją, przeprowadź aerację i wertykulację. Mocno zainfekowane części usuń, nawieź nową ziemię, wysiej trawę, a trawnik opryskaj fungicydem. 

Czym posypać lód na chodniku?

Nie posypuj oblodzonych ścieżek solą! Usunie lód, ale zniszczy rośliny, buty i karoserię. Jeśli nie masz pod ręką piasku i złości cię brudne błoto, które pozostawia, użyj niebrudzącego chlorku magnezu lub wapnia, bezpiecznego dla roślin i środowiska. Skuteczne są też mikrogres i specjalny keramzyt do śliskich powierzchni – po zimie zmieciesz go i użyjesz za rok. Możesz też zastosować popiół z kominka – nie zaszkodzi roślinom i odkwasi glebę. Nie sprawdzi się jednak na śliskich płytkach i łatwo wnieść go do domu – a mokrego trudno się pozbyć. 

styczeń w ogrodzie
Wstaw gałązki forsycji do wody. Zakwitną po miesiącu.

Styczeń w ogrodzie – zetnij na pączki

Gałązki niektórych krzewów, np. forsycji czy migdałka, które mocno się już przechłodziły i zaszły w nich procesy umożliwiające rozwinięcie pąków kwiatowych, możesz wstawić teraz do wody w jasnym, ciepłym pomieszczeniu. Zakwitną po miesiącu. 

Dobra rada: Kiedy śnieżna czapa lub mróz uszkodzą konary, pamiętaj o wyrównaniu krawędzi rany ostrym nożem. Zabezpiecz ją maścią ogrodniczą lub fitoplastrem w sprayu lub w emulsji. Maść ogrodniczą możesz zrobić sama, mieszając farbę emulsyjną z fungicydem (Topsinem lub Miedzianem – 20 ml/l wody).

Rośliny kwitnące zimą w ogrodzie

Ciemiernik (Helleborus) Metallic Blue Lady ma metaliczne, granatowe kwiaty pięknie kontrastujące z bielą śniegu. Ta nowa odmiana ma ok. 30  cmwysokości. Piękne kwiaty (o śr. 4-6 cm) pojawiają się na końcach łodyg zimą i zdobią roślinę do wiosny. Ciemiernik lubi żyzną, wilgotną ziemię i osłonięte, słoneczne lub półcieniste miejsce.

ogród w styczniu
Warto zabezpieczyć korę drzew przed zającami i sarnami.

Ogród w styczniu – zrób to teraz

 • Pobiel wapnem pnie i grube konary drzew owocowych, aby mniej się nagrzewały w słońcu. Zabezpieczysz je przed pękaniem kory i ranami zgorzelinowymi. 
 • Zabezpiecz pnie, zwłaszcza młodych drzew, przed zającami i sarnami, używając słomianych mat, kartonów lub specjalnych plastikowych opasek.
 • Sprawdzaj stan zimowych okryć roślin – w mroźną bezśnieżną zimę zastosuj dodatkową warstwę stroiszu (np. gałęzi ze świątecznej choinki) czy agrowłókniny.
 • Śnieg ze ścieżek odgarniaj pod drzewa i krzewy, a nie na trawnik. Gdy jest go bardzo dużo, odśnieżaj też murawę i strząsaj go z roślin (zwłaszcza kolumnowych iglaków). 
 • W czasie odwilży polewaj rośliny zimozielone w gruncie i w donicach. 
 • Przeglądaj przechowywane owoce, warzywa, bulwy i cebule. Usuwaj te z oznakami chorób i szkodników. 
ogród zimą
Zeschnięte pąki mogą stać się źródłem wielu chorób.

Ogród zimą

To szkodzi. Nie pozostawiaj na gałęziach drzew owocowych zaschniętych owoców, zwanych mumiami. Mogą stać się źródłem wielu chorób i szkodników. 

To pomaga. Gdy temperatura spadnie poniżej zera, okrywaj pryzmę kompostową matą słomianą, by nie dopuścić do utraty ciepła i zahamowania przemiany materii organicznej.
Tekst: ALDONA ZAKRZEWSKA, ARCHITEKTKA KRAJOBRAZU, DZIENNIKARKA, AUTORKA KSIĄŻEK O OGRODOWYM DESIGNIE, PROWADZI BLOG BLOGRODOWO.blogspot.com Zdjęcia: Shutterstock
Zobacz także:
Zimowe rumieńce – rośliny na skalniak odporne na mrozy
Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać w styczniu?

Zobacz również