Kompozycje kwiatowe w donicach

Kompozycje kwiatowe w donicach. Zobacz porady praktyczne, z jakich kwiatów i jak je robić?

Porady

Właśnie zaczyna się prawdziwy wybuch zieleni. Zanim ogród rozbłyśnie tęczą kolorowych kwiatów rosnących w gruncie, możesz obsadzać donice, skrzynie i kosze, które błyskawicznie wprowadzą wiosenne akcenty.

reklama

Tulipany, żonkile i iglaki – idealne na początek sezonu

O tej porze roku w centrach ogrodniczych dostępne są przede wszystkim typowe kwiaty wiosny: rośliny cebulowe, ciemierniki, bratki, stokrotki, pierwiosnki czy jaskry. To jest ich czas i to one najlepiej znoszą zmienną jeszcze aurę, nie tracąc przy tym swojej urody. W sklepach znajdziesz też zimozielone iglaki oraz drzewka i krzewy, które dopiero rozwijają pąki na gałązkach. Jak połączyć takie rośliny w widowiskową kompozycję, która nie będzie tylko sezonową, ale całoroczną dekoracją?

wybór roślin do kompozycji kwiatowych w donicach
Kompozycje kwiatowe w donicach sadzenie

Im większe donice ogrodowe tym łatwiejsza pielęgnacja

Wybierz obszerną donicę, która pomieści dużo roślin. Im większy pojemnik, tym łatwiej go pielęgnować, bo wymaga rzadszego podlewania, a jeśli stoi pod gołym niebem, to wiosną wystarczy go podlać tylko raz, tuż po obsadzeniu. Resztę pracy wykonają wiosenne deszcze.
Zacznij od wyboru rośliny, która o każdej porze roku ma coś do zaoferowania. To ona będzie główną bohaterką kompozycji. Może to być iglak lub mały krzew albo drzewko zrzucające na zimę liście o ozdobnych kwiatach i przebarwiających się liściach (np. azalia, świdośliwa, wiśnia, perukowiec). Nie ograniczaj się tylko do roślin typowo ozdobnych – porzeczka lub karłowata jabłoń dostarczą smacznych owoców latem.
Wokół gwiazdy posadź niższe sezonowe rośliny. Kiedy stracą urodę, możesz je później wymienić na inne, np. latem na kwiaty rabatowe, a jesienią na wrzosy bądź chryzantemy. W ten sposób nie musisz obsadzać donicy za każdym razem na nowo, od początku – wystarczy, że wymienisz coś na tej przenośnej rabacie.
Nie wyrzucaj przekwitłych roślin, w tym kwiatów cebulowych – jeśli możesz, wysadź je do ogrodu, aby tam się rozrosły i zakwitły w następnym roku. Na ich miejsce możesz „pożyczyć” z ogrodu sadzonki letnich bylin, które nadmiernie się rozrosły. W ten sposób ogród i donice będą miały wspólny mianownik.

Kompozycja kwiatowa w donicach z kwiatów cebulowych
Wiosenna kompozycja z kwiatów cebulowych. Fot. AntonSan? Shutterstock

Recepta na piękne kompozycje kwiatowe

Tworzenie doniczkowych kompozycji to wielka frajda – rozwija wyobraźnię oraz pozwala na zabawę. A jednak nie wszystkie rośliny wyglądają ze sobą dobrze. Czasem gryzą się kolorem, nie pasują do siebie kształtem lub wielkością, nie wspominając już o podobnych wymaganiach.

Jest prosta zasada, która sprawi, że każde zestawienie będzie przykuwało uwagę i prezentowało się atrakcyjnie, niezależnie od wielkości pojemnika i samych roślin. W jednej donicy posadź razem trzy gatunki o różnym pokroju i charakterze:

Gwiazda kompozycji. Najważniejsza roślina, która jako pierwsza skupia na sobie uwagę. Może mieć ekstrawaganckie kwiaty, jaskrawe liście albo ciekawy kształt. To zwykle najwyższa roślina w całej kompozycji. Wybierz ją na samym początku i dopiero do niej dobierz pozostałe.

Wypełniacz. Bez niego gwiazda kompozycji nie będzie błyszczeć tak, jak powinna. Ta druga pod względem wysokości roślina – powinna mieć drobniejsze kwiaty i mniejsze lub delikatniejsze liście od gwiazdy, a jej kolor może być kontrastowy albo dopełniający.

Pełzacz. Najniższa roślina o płaczącym pokroju, której pędy mogą się przewieszać przez krawędź donicy. Zasłania podłoże i nasadę pozostałych sąsiadek. Jeśli kompozycja będzie oglądana z jednej strony, ta pełzacz powinien być posadzony na samym przodzie.

Kompozycje kwiatowe w stylu boho
Zamiast w donicach kompozycje kwiatowe możesz posadzić w koszach. Będą pasowały do ogrodu w stylu boho. Fot. Victoria Kurylo/ Shutterstock

Przykłady doskonałych kompozycji:

❤ gwiazda – tulipan, wypełniacz – bratek, pełzacz – tojeść rozesłana

❤ gwiazda – świdośliwa Lamarcka, wypełniacz – narcyz,pełzacz – bluszcz pospolity

❤ gwiazda – hiacynt, wypełniacz – żurawka, pełzacz – poziomka

❤ gwiazda – hiacynt, wypełniacz – żurawka, pełzacz – poziomka

„Rabaty” w donicach zrobią wrażenie, jeśli posadzisz rośliny w uzupełniających się kolorach, o innym kształcie oraz różnej wysokości.

Tekst: Łukasz Skop, autor bloga bezogrodek.com Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz również