Kompozycje kwiatowe w donicach. Zobacz porady praktyczne, z jakich kwiatów i jak je robić?
PoradyWłaśnie zaczyna się prawdziwy wybuch zieleni. Zanim ogród rozbłyśnie tęczą kolorowych kwiatów rosnących w gruncie, możesz obsadzać donice, skrzynie i kosze, które błyskawicznie wprowadzą wiosenne akcenty.
Tulipany, żonkile i iglaki – idealne na początek sezonu
O tej porze roku w centrach ogrodniczych dostępne są przede wszystkim typowe kwiaty wiosny: rośliny cebulowe, ciemierniki, bratki, stokrotki, pierwiosnki czy jaskry. To jest ich czas i to one najlepiej znoszą zmienną jeszcze aurę, nie tracąc przy tym swojej urody. W sklepach znajdziesz też zimozielone iglaki oraz drzewka i krzewy, które dopiero rozwijają pąki na gałązkach. Jak połączyć takie rośliny w widowiskową kompozycję, która nie będzie tylko sezonową, ale całoroczną dekoracją?
Im większe donice ogrodowe tym łatwiejsza pielęgnacja
Wybierz obszerną donicę, która pomieści dużo roślin. Im większy pojemnik, tym łatwiej go pielęgnować, bo wymaga rzadszego podlewania, a jeśli stoi pod gołym niebem, to wiosną wystarczy go podlać tylko raz, tuż po obsadzeniu. Resztę pracy wykonają wiosenne deszcze.
Zacznij od wyboru rośliny, która o każdej porze roku ma coś do zaoferowania. To ona będzie główną bohaterką kompozycji. Może to być iglak lub mały krzew albo drzewko zrzucające na zimę liście o ozdobnych kwiatach i przebarwiających się liściach (np. azalia, świdośliwa, wiśnia, perukowiec). Nie ograniczaj się tylko do roślin typowo ozdobnych – porzeczka lub karłowata jabłoń dostarczą smacznych owoców latem.
Wokół gwiazdy posadź niższe sezonowe rośliny. Kiedy stracą urodę, możesz je później wymienić na inne, np. latem na kwiaty rabatowe, a jesienią na wrzosy bądź chryzantemy. W ten sposób nie musisz obsadzać donicy za każdym razem na nowo, od początku – wystarczy, że wymienisz coś na tej przenośnej rabacie.
Nie wyrzucaj przekwitłych roślin, w tym kwiatów cebulowych – jeśli możesz, wysadź je do ogrodu, aby tam się rozrosły i zakwitły w następnym roku. Na ich miejsce możesz „pożyczyć” z ogrodu sadzonki letnich bylin, które nadmiernie się rozrosły. W ten sposób ogród i donice będą miały wspólny mianownik.
Recepta na piękne kompozycje kwiatowe
Tworzenie doniczkowych kompozycji to wielka frajda – rozwija wyobraźnię oraz pozwala na zabawę. A jednak nie wszystkie rośliny wyglądają ze sobą dobrze. Czasem gryzą się kolorem, nie pasują do siebie kształtem lub wielkością, nie wspominając już o podobnych wymaganiach.
Jest prosta zasada, która sprawi, że każde zestawienie będzie przykuwało uwagę i prezentowało się atrakcyjnie, niezależnie od wielkości pojemnika i samych roślin. W jednej donicy posadź razem trzy gatunki o różnym pokroju i charakterze:
Gwiazda kompozycji. Najważniejsza roślina, która jako pierwsza skupia na sobie uwagę. Może mieć ekstrawaganckie kwiaty, jaskrawe liście albo ciekawy kształt. To zwykle najwyższa roślina w całej kompozycji. Wybierz ją na samym początku i dopiero do niej dobierz pozostałe.
Wypełniacz. Bez niego gwiazda kompozycji nie będzie błyszczeć tak, jak powinna. Ta druga pod względem wysokości roślina – powinna mieć drobniejsze kwiaty i mniejsze lub delikatniejsze liście od gwiazdy, a jej kolor może być kontrastowy albo dopełniający.
Pełzacz. Najniższa roślina o płaczącym pokroju, której pędy mogą się przewieszać przez krawędź donicy. Zasłania podłoże i nasadę pozostałych sąsiadek. Jeśli kompozycja będzie oglądana z jednej strony, ta pełzacz powinien być posadzony na samym przodzie.
Przykłady doskonałych kompozycji:
❤ gwiazda – tulipan, wypełniacz – bratek, pełzacz – tojeść rozesłana
❤ gwiazda – świdośliwa Lamarcka, wypełniacz – narcyz,pełzacz – bluszcz pospolity
❤ gwiazda – hiacynt, wypełniacz – żurawka, pełzacz – poziomka
❤ gwiazda – hiacynt, wypełniacz – żurawka, pełzacz – poziomka
„Rabaty” w donicach zrobią wrażenie, jeśli posadzisz rośliny w uzupełniających się kolorach, o innym kształcie oraz różnej wysokości.
Tekst: Łukasz Skop, autor bloga bezogrodek.com Zdjęcia: Shutterstock