Kalendarz księżycowy ogrodnika 2022: jakie prace ogrodowe wykonać w listopadzie?
PoradyW listopadzie nie ma czasu na lenistwo w ogrodzie. Przygotowujemy rośliny na pierwsze przymrozki, zbieramy resztę owoców i warzyw, a także przesadzamy starsze drzewa i krzewy. Warto zaplanować wszystkie prace wcześniej, aby były zgodne z fazami Księżyca.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1-7.11 Księżyca przybywa
Do pełni, a nawet kilka dni po niej, satelita będzie się pojawiał coraz wyżej na niebie, sprzyjając pracom pielęgnacyjnym i przetworom. Najważniejsze jest zebranie tych wszystkich owoców, warzyw i ziół, którym zagrażają coraz bardziej prawdopodobne mrozy. Do końca tego okresu powinny opustoszeć zagonki z warzywami. Zostają: pietruszka, jarmuż, brukselka i skorzonera.
Pamiętaj o jesiennych porządkach, zwłaszcza systematycznym grabieniu liści z trawników – od razu wykorzystuj je do zabezpieczania ziemi pod magnoliami, powojnikami i innymi roślinami o wrażliwych korzeniach. Okrycie gleby pomoże również w zimowych potyczkach roślinom zimo-zielonym i innym wrażliwym na mróz. Resztki biologiczne to również świetny materiał do kompostowania. Jeśli jest ciepło i wilgotno, wtedy trawy rosną i trzeba je kosić. Pamiętaj, że układając pryzmy, warto je przesypywać i przekładać obornikiem, który zwiększa żyzność i przyspiesza dojrzewanie.
Kompostem zasil wszystkie rabaty, podsypuj nim drzewa, krzewy i byliny, a tam, gdzie to tylko możliwe, przekopuj z glebą i zostawiaj na zimę w ostrej skibie. Niech mróz popracuje nad jej strukturą. Po pierwszych przymrozkach przerzuć sterty liści i łętów, by wymroziło ślimaki. Najlepiej rób to wieczorami. Przygotuj iglasty stroisz i zimową agrowłókninę, ale z okładaniem wrażliwych roślin czekaj na nadejście mrozów. Likwiduj uprawy boczniaków lub przenoś je do pomieszczeń. Tu i ówdzie można rośliny podcinać, ale niech to będzie raczej kosmetyka. Zakończ przeprowadzki roślin z tarasów i balkonów do zimowych przechowalni.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 8.11 pełnia
Masz wolne, ale pamiętaj o podlewaniu zimozielonych drzew i krzewów.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 9-22.11 Księżyca ubywa
Od 12.11 nadejdzie idealna pora na jesienne siewy i nasadzenia. Jeśli masz starsze drzewa i krzewy, które z różnych powodów powinno się przesadzić w inne miejsce, zrób to właśnie teraz. Czas sprzyja zwłaszcza kwiatom cebulowym – tym zdrowiej rosną, im później zostaną posadzone. Możesz ryzykować siew niektórych jednorocznych kwiatów, na przykład nagietków, a z ziół choćby kopru; wykiełkują już w przyszłym sezonie.
Nie zapomnij o grabieniu muraw, bo na źdźbłach nic nie może zalegać i butwieć. Regularnie podlewaj różaneczniki i wszystkie zimozielone krzewy. Zimowe osłony trzymaj w pogotowiu i ustawiaj dopiero wtedy, gdy prognozy zapowiadają srogie mrozy. Nocne, kilkustopniowe spadki temperatury w listopadzie są korzystne, bo to dla roślin sygnał, że powinny już zasypiać.
Na początku miesiąca możesz pod osłonami posadzić dymki zimowych odmian – jeśli gleba jest wilgotna, zdążą się ukorzenić. Wykiełkują i będą się rozwijały rzodkiewki, chociaż termin ich zbioru trudno przewidzieć. Zależy od tego, czy zima będzie sroga, czy łagodna. Nadal możesz sadzić drzewka i krzewy owocowe, wykopywane z gruntu. W mieszkaniach rozpoczyna się nowy sezon na kiełki, a w piwnicach na pędzenie cykorii.
Czas też uszczuplić zapas dorodnych główek kapusty i twardych jabłek, które możesz zakisić. W czasie słot zajmuj się robieniem zimowych dekoracji do donic i ozdób z suszonych roślin.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 23.11 nów
Chwila oddechu. Rośliny najlepiej zostaw w spokoju.
Kalendarz księżycowy ogrodnika: 24-30.11 Księżyca przybywa
Do 25.11 satelita wspiera wszystkie nasadzenia. Później ruszaj kopczykować róże. Wrażliwe odmiany wielkokwiatowe i polianty (tak nazywamy odmiany wielokwiatowe, niskie, długo kwitnące) obsyp pulchną ziemią. Wokół gatunków na pniach i róż czepnych ustaw chochoły lub owiń je agrowłókniną. Róże dzikie i parkowe oraz okrywowe przetrwają zimę tak, jak żyją. Podlewaj rośliny, a jeśli trzeba – dokarmiaj ptaki i ustaw poidła. Często są one ważniejsze niż dostęp do jedzenia. Dobry czas na układanie kompostów, zasilanie biohumusem i walkę z trwałymi chwastami.
TEKST: WITOLD CZUKSANOW ZDJĘCIA: shutterstock