kalendarz księżycowy grudzień 2020

Kalendarz księżycowy ogrodnika: jakie prace ogrodowe wykonać w grudniu?

Porady

Kalendarz księżycowy to kalendarz oparty na fazach księżyca. Kalendarz księżycowy dla ogrodnika podpowie, w których tygodniach najlepiej wykonać zimowe prace ogrodowe.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 1-13.12 księżyca ubywa

Księżycowy grudzień satelita rozpocznie z wysokiego punktu na niebie, z wyjątkowo jasną tarczą. Taki układ pobudza rośliny, więc przez prawie cały ten okres będzie można siać i sadzić. Szczególnie pamiętajmy o domowych uprawach kiełków i młodych liści. Wysiewamy rzodkiewki, lucernę, brokuły i różne kapusty, fasole, buraki. Pamiętamy o uprawie słoneczników i grochu. Mamy na to aż dwa tygodnie, zatem powinny się zakończyć dwa cykle uprawowe. Zaczynamy pędzenie korzeni pietruszek na natkę, cebuli, czosnku i szczypioru.

Domowe rośliny doniczkowe mają trudny okres zimowania w słabo oświetlonych, ciepłych i suchych pomieszczeniach. Trzeba regularnie kontrolować wilgotność ziemi i systematycznie uzupełniać zapas wody. Pamiętajmy, że dla roślin zalewanie korzeni i podtopienia są jeszcze groźniejsze niż okresowa susza! Od czasu do czasu je spryskujmy. Przypominamy również o regularnym (nie rzadszym niż raz na dwa tygodnie) podlewaniu pojemników z roślinami przechowywanymi zimą w chłodnych pomieszczeniach. Potrzebują tego laury, oliwki, oleandry i inne gatunki śródziemnomorskie. Kto ma korzenie cykorii, ten może je pędzić w piwnicach. W wolnej chwili nastawmy tam również gotową uprawę pieczarek. Takie podłoże można kupić w centrach ogrodniczych.

W zimnych tunelach i szklarniach stawiamy baloty z boczniakami, a w mieszkaniach sadzimy cebule hippeastrum (amarylisów) do zimowego pędzenia. Z początkiem grudnia, jeśli ziemia nie zamarzła, można jeszcze sadzić w ogrodach cebulki tulipanów oraz szafirków. Na 12.12 zapowiadane jest perygeum, Księżyc znajdzie się maksymalnie blisko Ziemi.

Kalendarz księżycowy ogrodnika:14.12 nów księżyca

Tego dnia nie pracujemy w ogrodach.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 15-29.12 księżyca przybywa

Księżyc sprzyja pracom pielęgnacyjnym przy roślinach szklarniowych. Zdaje się zachęcać do przygotowywania przetworów ze wszystkich dostępnych teraz owoców: robić musy z zimowych jabłek i konfitury z cytrusów. Nastawiamy nalewki z żurawiny i owoców dzikiej róży, tarniny oraz głogu i jarzębiny. Trzeba sprawdzić, jak w piwnicach przechowują się warzywa, zimują bulwy dalii i pacioreczników, cebule mieczyków oraz lilie.

Rośliny, które wymagają zabezpieczenia, przykrywamy, owijamy agrowłókniną, okładamy stroiszem lub kopczykujemy, 
ale tylko wtedy, gdy nadciągają naprawdę mroźne i suche wiatry. Przy dodatniej temperaturze i rozmarzniętej glebie warto podlewać wszelkie rośliny, które zostawiają zielone liście, a zimą, na swoją obronę mają tylko to, że mogą je zwieszać i zwijać. Tak na chłody reagują na przykład różaneczniki, pierisy, laurowiśnie.

Regularnie wygrabiamy liście z trawników. Apogeum zapowiadane na dzień Wigilii wróży ogrodnikom i roślinom spokojne święta.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 30.12 pełnia księżyca

W ogrodach nie pracujemy. W mieszkaniach podlewamy rośliny w doniczkach.

Kalendarz księżycowy ogrodnika: 31.12 księżyca ubywa

Rozpoczyna się czas zimowej drzemki roślin. Staramy się nie przeszkadzać, z wyjątkiem sytuacji nagłych, gdy trzeba poprawić zimowe zabezpieczenia naruszone wichurami lub postrzepywać zalegające na drzewach i krzewach pokłady mokrego śniegu.

 

TEKST: WITOLD CZUKSANOW  

ZDJĘCIA: shutterstock 

Zobacz także: Polskie przysłowia na grudzień

Zobacz także: Ściana z mchu w domu. Mech chrobotek – uprawa i pielęgnacja

Zobacz również