jak przygotować ogród na zimę

5 porad jak przygotować ogród na zimę?

Porady

Przemrożone płatki i liście oklapną! Giną nasze sezonowe kwiaty! Na szczęście nie wszystko stracone. Oto, jak dbać o ogród zimą.

reklama
jak przygotować ogród na zimę

Kochani, odetchnijcie spokojnie. Wcale nie musicie żegnać się ze swoimi ukochanymi roślinkami. Nie są skazane na zamarznięcie! Jest kilka sposobów, jak przygotować ogród na zimę, by ochronić wrażliwe rośliny nawet przed niewielkimi i niezbyt długimi spadkami temperatury.

1. Niskie kwiaty rabatowe i doniczkowe nakryj kartonowymi pudełkami.

Tektura nie doda uroku ogródkowi, ale zabezpieczy rośliny przed nocnymi mrozami. A z samego rana pudełka chyłkiem sprzątniesz. 

2. Wrażliwszym gatunkom pomoże okrycie z białej agrowłókniny.

Ale póki są to tylko krótkie przymrozki, nie musisz pochylać się nad każdym krzaczkiem z osobna. Wbij przy grządkach wiklinowe witki i rozściel nad nimi włókninę. Możesz ją też zastąpić gazetami. 

ogród zimą

3.  Rozstaw na rabatach ogrodowe latarnie i zapal świece.

Ciepłe płomyki rozgrzeją latarnie, a te oddadzą ciepło kwiatom. To nawet kilka dodatkowych stopni! Tylko nie stawiaj latarenek zbyt blisko liści i nie zostawiaj płonących świec bez opieki. 

4. Kwiaty zimujące w donicach przesuń w zaciszne miejsce. 

Donice z twoimi skarbami nie powinny być narażone na przeciągi ani mroźne podmuchy. 

5. Zadbaj, by kwiatom było ciepło w stopy, czyli korzenie.

Przed zimną nocą skup rośliny doniczkowe blisko siebie na podkładce z deski lub styropianu. 

Tekst: Łukasz Skop, autor bloga Bez-Ogródek, fascynuje go życie ogrodowe od podszewki – jak rośliny rosną, zmieniają się i rozmawiają ze sobą Zdjęcia: Shutterstock
Zobacz także: Rośliny do dekoracji zimowych

Zobacz również