co siejemy w lutym

Z notatnika ogrodnika: co siać w lutym i jak to robić?

Porady

Zima się kończy i świat roślin powoli budzi się ze snu, by rozkwitnąc wiosną. Ogrodnicy mogą zakasać rękawy  – już można wysiewać niektóre kwiaty, warzywa i zioła. Podpowiadamy, jak się za to zabrać. 
 

reklama

Zastanawiacie się, jakie warzywa, kwiaty i zioła można wysiać w lutym? Wbrew pozorom, wybór jest całkiem duży. Pamiętajmy jednak, że nie siejemy do gruntu. Luty to czas robienia wiosennych rozsad.

Luty bywa jednak dosyć mroźnym miesiącem z opadami śniegu, które zagrażają gałęziom drzew i krzewów. A w przypadku mrozów, okryjmy rośliny tekturą. Nikt nie lubi marznąć.

rozsady w lutym
Rozsada przygotowana w lutym będzie gotowa już w drugiej połowie maja.

Co siać w lutym?

Chcesz samodzielnie przygotować rozsadę lobeliiwerbeny, petunii, begonii stale kwitnącej, żeniszka i innych kwiatów jednorocznych o długim okresie wegetacji, ale nie masz tunelu foliowego?

Wysiej je w połowie lutego w miniszklarence lub na parapecie do skrzynek, kuwet albo doniczek z otworami w dnie, wypełnionych gotowym podłożem do wysiewów. Taka rozsada będzie gotowa już w drugiej połowie maja. 

Drobne nasiona rozsyp równomiernie, a większe wciskaj pojedynczo w ziemię na głębokość centymetra. Przysyp je cienką warstwą ziemi przesianej przez sito, umieść w jasnym miejscu w temperaturze ok. 15°C i często zraszaj (ziemia nie może przeschnąć). Po 3-4 tygodniach przepikuj siewki. Przed wysadzeniem na zewnątrz (w maju) zahartuj rozsadę.

Ekologiczne doniczki DIY

Rolki po papierze toaletowym wykorzystaj jako doniczki dla wiosennej rozsady. Z jednej strony zrób w każdej cztery nacięcia o długości 1-1,5 cm i tak powstałe równe skrzydełka zaginaj, nakładając jedne na drugie – połowę czwartego podkładaj pod trzecie (jeśli jest za duże, natnij je w połowie szerokości).

W minutę masz gotową biodegradowalną doniczkę, którą posadzisz w ogrodzie razem z uprawianymi w niej roślinami.

Ozdobne sadzarki, pojemniki na rośliny i mini szklarnie kupicie w sklepie Weranda.pl

Prace w ogrodzie w lutym

  • Nadal przycinaj drzewa i krzewy z wyjątkiem tych kwitnących wiosną na zeszłorocznych pędach (np. forsycja, wierzbamigdałek). 

  • Mocno przytnij winorośl – wyda dużo owoców. Skracaj zeszłoroczne pędy (tzw. łozy owocujące) nad 5. oczkiem. To z nich wyrosną gałązki z owocami. Stare pędy tnij mocniej – latem wydadzą nowe łozy, które zaowocują za rok.

  • Odmłódź żywopłot – przytnij go nisko, a potem co miesiąc skracaj nowe pędy przynajmniej o połowę, aby szybko się rozkrzewiły.

  • Możesz zacząć zasilać iglaki nawozem wieloskładnikowym. Rozsyp go na resztkach śniegu – szybko się rozpuści i razem z wodą z roztopów łatwo i równomiernie wniknie w glebę. 

  • Przeglądaj przechowywane karpy dalii, kłącza pacioreczników, bulwy begonii i cebulki mieczyków. Chore wyrzuć, a pozostałe spryskaj środkiem grzybobójczym. 
     

kwiaty kwitnące w lutym i marcu
Gałązki ścięte w lutym bardzo szybko zakwitną.

Kwiaty kwitnące w lutym i marcu

Zimą na pędach drzew i krzewów liściastych drzemią pąki z zawiązkami kwiatów i liści. Spraw, by obudziły się wcześniej w wazonie: 

  • skróć ściętym gałązkom końce (pod skosem), postaw je w widnym miejscu, w wodzie o temperaturze pokojowej. Wymieniaj ją jak najczęściej, za każdym razem podcinając końce gałązek. Możesz dodać odżywkę do ciętych kwiatów. 

  • gałązki ścięte w lutym zakwitną po 10-14 dniach, a w połowie marca – po kilku!

  • do wazonu nadają się gałązki drzew i krzewów zawiązujących pąki kwiatowe przed zimą (brzóz, dereni, forsycjikasztanowców, jabłoni, klonów, krzewuszek, leszczyn, migdałowców, pigwowców, porzeczek, tarnin, kwitnących wiosną tawuł, wierzb, wiśni).

To szkodzi – w czasie spaceru nie depczmy kiełków roślin cebulowych posadzonych na murawie – łatwo je uszkodzić. 

To pomaga – na spacer po trawniku zakładaj nakładki z kolcami – nie tylko rozluźnią zbitą ziemię; dzięki nakłuwaniu nie będą się robić kałuże.

Piękne i praktyczne narzędzia ogrodnicze kupicie w sklepie weranda.pl

Jak dbać o kwiaty zimą?

Uważaj na szarą pleśń atakującą rośliny cierpiące na niedostatek światła przy dużej wilgotności powietrza – zwłaszcza begonie, cyklameny, fiołki afrykańskie, pelargonie. Pojawiają się na nich wodniste, szare lub brązowe plamy, które szybko się powiększają i pokrywają szarym nalotem. Chore części usuń, a roślinę opryskaj naparem z czosnku. Posiekaj trzy główki i zalej litrem wrzątku, odstaw na kilka godzin, żeby napar naciągnął. Przecedź przez gazę i przelej do atomizera. Spryskaj chorą roślinę trzy razy w ciągu dziesięciu dni.

Zimowe kwiaty doniczkowe

Garrya elliptica ‘James Roof’ to zimozielony krzew o eliptycznych skórzastych liściach dorastający do 4 m wysokości. Od grudnia do lutego pokrywa się wspaniałą zasłoną srebrzystych kotków o długości do 20 cm.

Zobacz także: Domowa dżungla: monstery, palmy i draceny
 

hoya kerrii
Hoya Kerii to uroczy prezent na Walentynki.

Przekwitłe bazie pozostają na roślinie do wczesnego lata. Garrya znosi mrozy do -10°C, najlepiej rośnie w zacisznym półcienistym miejscu, w umiarkowanie żyznej gliniastej glebie i bardzo nie lubi przesadzania.

Z kolei ’Sweet Heart’ to sukulent, który ma liście w kształcie serca i może być doskonałym prezentem na walentynki. Z czasem wyrasta z niego piękne pnącze hoi Kerriego (Hoya kerrii), które niestety rzadko kwitnie w mieszkaniach. Roślina jest łatwa w pielęgnacji, lubi rozproszone światło, dobrze rośnie w uniwersalnej mieszance ziemi i lepiej znosi przesuszenie niż zalanie. Od marca do lipca co 2 tygodnie należy ją dokarmiać słabym roztworem nawozu dla roślin kwitnących. 

TEKST: ALDONA ZAKRZEWSKA, ZDJĘCIA: SHUTTERSTOCK

Zobacz również