reklama

Przycinamy żywopłot na wiosnę

Wiosna to nie tylko czas robienia porządków w domu, ale także w naszym ogrodzie. Długa zima spowodowała uśpienie roślinności. Jak w odpowiedni sposób zadbać o przygotowanie ogrodu po przebudzeniu, gdy już za żywopłotem czeka najbarwniejsza pora roku? Wbrew pozorom formułowanie żywopłotów jest pracą, która wymaga precyzji i ogromnej cierpliwości. 

Żywopłot stanowi naturalną osłonę nie tylko przed wzrokiem wścibskich sąsiadów, ale także przed hałasem docierającym z ruchliwej ulicy. Ta zielona ściana z odpowiednio dobranych gatunków krzewów iglastych lub liściastych, spełnia jednocześnie funkcję maskującą oraz funkcję estetyczną, ciesząc wzrok swoich posiadaczy. Cięcie żywopłotu jest zabiegiem mającym znaczny wpływ na jego uformowanie i dalszy rozwój. Najlepiej przeprowadzać je w okresie przedwiośnia, kiedy powoli zaczyna rozkwitać pierwsza roślinność. Cięcie przeprowadzamy w dni bezdeszczowe, z dodatnią temperaturą. Miejsce cięcia powinno być zawsze gładkie, nieposzarpane, zlokalizowane najlepiej nad pąkiem.

Kiedy i jak przycinamy żywopłot liściasty?

Pierwsze cięcie żywopłotu jest bardzo ważne – to od niego zależy jego późniejszy wygląd. Cięcie pobudza do wypuszczania nowych pędów i powoduje lepszy rozwój korzeni. Egzemplarze silnie rozgałęzione przycinamy 30-40 cm nad ziemią. Natomiast rośliny, które mają niewiele pędów bocznych, tniemy niżej – do 15 cm nad ziemią. Przy pomocy odpowiednio dobranych narzędzi usuwamy jednocześnie pędy uszkodzone, złamane i słabe. „Krzewy o dużych liściach – na przykład kalinę sztywnolistną – należy ciąć sekatorem. Tnąc nożycami do żywopłotu, uszkodzilibyśmy liście, które potem zasychają. Do tego typu pielęgnacji należy pamiętać o systematyczności i regularności. Żywopłot formowany, który osiągnął już oczekiwaną przez nas wysokość, powinniśmy ciąć często – nawet raz w miesiącu, aby miał regularny, geometryczny kształt i uporządkowany wygląd. Wtedy usuwamy wszystkie gałązki wyrastające poza ustalony obrys bryły żywopłotu” - radzi Jarosław Soboń, Ekspert marki GARDENA.

Jakie narzędzia stosować do przycinania żywopłotów iglastych?

Strzyżenie żywopłotu nie jest trudne, powinno jednak być wykonywane właściwym sprzętem. Kiedy zauważymy, że korona naszego zimozielonego żywopłotu jest zbyt rzadka powinniśmy ją jak najszybciej przyciąć.  Pędy wierzchołkowe skracamy o 10-20 cm, a boczne nieco mniej, usuwając przy tym pędy suche i uszkodzone. Do tej czynności przydadzą nam się odpowiednie nożyce do cięcia żywopłotu. Gdy już urosną, ponawiamy czynność w okresie wczesnoletnim, gdy już się rozwiną tegoroczne pędy.

Najważniejsze wskazówki dotyczące doboru narzędzi do przycinania:

  • - Narzędzia do pielęgnacji, sekatory i nożyce do przycinania żywopłotów powinny być odpowiednio naostrzone i czyste. Praca tępymi przyrządami może skutkować uszkodzeniem pędów
  • - Sprzęt do cięcia powinien być dopasowany odpowiednio do wielkości i wieku, a także umiejętności ogrodnika;
  • - Dla użytkowników-amatorów, pielęgnujących swoje przydomowe ogrody najlepszym rozwiązaniem są nożyce o małej wadze, z regulowanym uchwytem; 
  • - Profesjonalni ogrodnicy powinni wybrać maszynę wydajną, o dobrym wyważeniu ze względu na duże powierzchnie do pielęgnacji. Pomocne mogą się także okazać nożyce na wysięgniku, które pozwalają sięgnąć miejsc trudno dostępnych.

Materiał prasowy Gardena

reklama