projektowanie tarasu na gruncie

Jakie są etapy tworzenia tarasu na gruncie?

Projektowanie ogrodu

Budowa tarasu na gruncie nie jest skomplikowana. Realizacja układu tego typu wymaga przeprowadzenia robót ziemnych oraz zagęszczenia podłoża. Tylko w takim przypadku można ograniczyć niechciane zjawisko odkształcania się nawierzchni.

 

reklama

Planując budowę tarasu na gruncie, warto dobrze przemyśleć kwestię doboru materiału wykończeniowego na utwardzoną powierzchnię. Ze względu na funkcjonalność i parametry estetyczne, najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku są kostki brukowe lub płyty betonowe.

Budowa tarasu na gruncie krok po kroku

Budowa tarasu na gruncie powinna przebiegać w następujących etapach:

  • usunięcie warstwy gruntu organicznego (humusu) oraz wykonanie korytowania (poziom posadowienia tarasu powinien zależeć od zakładanych obciążeń);

  • niwelacja terenu i wykonanie spadków zapewniających właściwy kierunek spływu wód opadowych (koniecznie w stronę od budynku);

  • osadzenie elementów krawędziowych – krawężników, obrzeży lub palisady;

  • wykonanie podbudowy żwirowej – nasypanie minimum 30 cm gruboziarnistego kruszywa oraz mechaniczne zagęszczenie żwiru (najlepiej po warstwie 15 cm);

  • wykonanie podsypki piaskowej;

  • ułożenie nawierzchni;

  • zafugowanie i zagęszczenie nawierzchni.

Decydując się na budowę tarasu na gruncie, nie można zapomnieć o wyborze odpowiednich elementów do stworzenia jego użytkowej nawierzchni. 

Jeśli szukasz materiału wykończeniowego na taras o wysokich parametrach technicznych i estetycznym wyglądzie, wejdź na: https://www.wienerberger.pl/produkty/kostka-brukowa-plyty-tarasowe-ogrodzenia-betonowe-semmelrock/plyty-tarasowe.html. Znajdziesz tam szeroki wybór kostek brukowych i płyt betonowych gwarantujących osiągnięcie pełnej funkcjonalności i efektownego efektu wizualnego w odniesieniu do użytkowych stref ogrodowych.

Z czego wynika wysoka funkcjonalność kostek brukowych i płyt betonowych na taras?

Zarówno kostki brukowe, jak i płyty betonowe są wytwarzane na bazie mieszanki cementowej. Elementy tego typu charakteryzują się wysoką wytrzymałością i sztywnością, dzięki czemu nie są podatne na uszkodzenia pod wpływem oddziaływania punktowego i rozłożonego obciążenia oraz czynników uderzeniowych. Wyroby betonowe na taras wykazują się także niską nasiąkliwością i są mrozoodporne. Kostki i płyty zachowują niezmienioną wizualną formę przez wiele lat, bez konieczności wykonywania skomplikowanych prac konserwacyjnych.

Planując budowę tarasu na gruncie, warto wziąć pod uwagę, że w szerokiej gamie wyrobów betonowych do ogrodu, oprócz elementów przeznaczonych do utwardzania poziomych powierzchni, znajdują się także systemy ogrodzeniowe, płyty elewacyjne i elementy małej architektury. Dzięki temu można stworzyć w pełni spójną kompozycję wokół domu. Co ciekawe, elementy na bazie zaprawy cementowej do ogrodu mogą przybierać wizualną formę innych materiałów i surowców, np. drewna, bloków kamiennych lub skał.

Materiał partnera

 

Zobacz również