weranda.pl werandaweekend.pl
aranżacja ogrodów cennik

Ile kosztuje aranżacja ogrodu?

Projektowanie ogrodu

Wspaniały ogród, w którym można odpoczywać, ciesząc się pięknem natury, to marzenie wielu z nas. Zaaranżowanie takiego miejsca wymaga nie tylko wielu przygotowań, dobrej organizacji, ale i pieniędzy. Ile kosztuje stworzenie wymarzonej aranżacji ogrodu? Sprawdziliśmy to.

Koszty projektu aranżacji ogrodu

Oczywiście wszystko zaczyna się od planu. Dobrze wykonany projekt uwzględnia nie tylko to, co widoczne na pierwszy rzut oka, ale koncentruje się także na detalach, które nadadzą całej kompozycji unikalnego, niepowtarzalnego charakteru. Wiele zależy od wielkości działki (obowiązuje zasada: im większy metraż, tym taniej). Pod uwagę trzeba wziąć również kwestie takie jak rodzaj gleby, wilgotność podłoża czy poziom nasłonecznienia – to właśnie one będą miały decydujący wpływ na to, jakie gatunki roślin poczują się w naszym ogrodzie najlepiej.

Średni koszt wykonania projektu na zamówienie to 2,70 zł/m2 w przypadku ogrodów o powierzchni mniejszej niż 2500 m2 i 1,90 zł/m2 dla ogrodów powyżej 2500m2 (ceny różnią się w zależności od województwa). Jeśli chcemy zaoszczędzić, możemy oczywiście skorzystać z gotowych opcji. Ceny takich projektów najczęściej wahają się w przedziale 1000-2600 zł, jednak musimy mieć świadomość, że nie uwzględniają one specyficznej charakterystyki terenu czy innych nietypowych właściwości działki i nie umożliwią nam tak efektywnego zagospodarowania przestrzeni jak w przypadku rozwiązania przygotowanego przez profesjonalistę.

Nikt nie zabroni nam też spróbować własnych sił i skorzystać chociażby z dostępnych w sieci programów komputerowych, które pomogą zwizualizować i połączyć w całość naszą koncepcję. Niektóre z nich są darmowe, dostęp do innych (najczęściej o charakterze subskrypcyjnym) kosztuje zazwyczaj kilkanaście/kilkadziesiąt dolarów lub euro. Nie warto jednak próbować bawić się w projektanta, jeśli nie mamy podstawowego pojęcia o aranżowaniu przestrzeni.

jak urządzić ogród

Koszty ogrodzenia działki

Trudno wyobrazić sobie bajeczny ogród na nieogrodzonej działce. Koszt ogrodzenia posesji będzie zależał nie tylko od jej wielkości, ale i od rodzaju materiału, którego chcemy użyć. Najtańsze będzie ogrodzenie siatkowe, przy którym nie możemy oczywiście zapomnieć o wykopaniu fundamentów z cokołami, wykonaniu podmurówki i kosztach robocizny. Średnia cena wykonania 50-metrowego ogrodzenia z siatki, którą uzyskaliśmy, korzystając z czterech różnych kalkulatorów budowlanych, to 6900 zł za materiały i ok. 5000 zł za robociznę. Jeszcze droższe będą ogrodzenia panelowe i stalowe.

Koszty roślinności

Kiedy mamy już gotowy projekt i ogrodzoną działkę, możemy zabrać się za wykonanie trawnika. Będziemy mieli tu do wyboru trawnik z siewu lub trawę z rolki. Pierwsza opcja jest o wiele tańsza (ok. 10 zł/m2), natomiast efekty obsiania zobaczymy najwcześniej po kilku miesiącach. Drugi wariant kosztuje średnio 25,50 zł/m2, a rezultaty są widoczne natychmiast. Jeżeli chcemy, by naszej perfekcyjnej aranżacji prędzej czy później nie zepsuły krety, powinniśmy doliczyć jeszcze ok. 8,85 zł/m2 za rozłożenie specjalnej siatki, która zniechęci je do kopania tuneli bezpośrednio pod naszymi roślinami. Bo przecież trawa to dopiero początek. Po niej przychodzi czas na drzewa, krzewy i kwiaty. Ceny poszczególnych sadzonek drzew i krzewów leśnych wahają się w przedziale od kilku do ponad stu złotych.

Koszty mebli ogrodowych

Meble ogrodowe z założenia mają stanowić dopełnienie przemyślanej aranżacji. Ich wybór musi być przemyślany, zwłaszcza że najprawdopodobniej będziemy szukać balansu pomiędzy doskonałym wyglądem, jakością wykonania a funkcjonalnością. Ceny zestawów mebli ogrodowych są niezwykle zróżnicowane. W jednym miejscu komplet z technorattanu (stolik, narożnik i fotel) możemy kupić już za ok. 2100 zł, a u innego producenta za podobny zestaw zapłacimy już niemal 3500 zł. O wiele tańsze, ale i zdecydowanie bardziej skromne warianty (kilkaset złotych za zestaw stół + krzesła) znajdziemy w marketach popularnych sieci budowlanych. Ale jeśli wymarzyliśmy sobie np. zestaw ław betonowych, będziemy musieli wyjąć z kieszeni jakieś 6000-7000 zł.

Urządzać ogród samodzielnie czy zlecić to specjalistom?

Koszty aranżacji ogrodu powierzonej profesjonalistom to co najmniej kilkanaście tysięcy złotych. Przy przedstawianiu średnich wycen nie uwzględniliśmy usług dodatkowych, takich jak np. zaprojektowanie altany czy pergoli albo montaż systemu automatycznego nawadniania i skupiliśmy się na podstawowych elementach. Oczywiście, możemy szukać oszczędności, decydując się na tańsze wyposażenie czy rezygnując z usług specjalistów, ale nie zawsze będzie to możliwe. O ile część z nas na pewno poradzi sobie bez profesjonalnie wykonanego projektu, o tyle ogrodzenie działki bez pomocy wykwalifikowanej ekipy może już okazać się problematyczne.

Skąd wziąć pieniądze na stworzenie wymarzonego ogrodu?

Aranżacja własnego zielonego zakątka wiąże się z wydaniem niemałych pieniędzy. Jeśli brakuje nam środków na spełnienie tego marzenia, zawsze możemy rozważyć wzięcie chwilówki online na sowafinansowa.pl. Ogród powstały na bazie przemyślanego, dobrze przygotowanego planu będzie służył nam przez lata, a marzenia są w końcu po to, aby je spełniać.

Zdjęcia: Pixabay.com

 

Zobacz również