Kaskadowa, podświetlona fontanna ogrodowa z czterech mis ustawiona przy kamiennym murze, obok metalowego krzesła oraz donic z zielonymi roślinami.

Fontanna ogrodowa za kilkaset złotych kontra pałacowy przepych! Oto modele, które pokochasz od pierwszego spojrzenia!

Projektowanie ogrodu

Wydaje się wam, że fontanna pasuje tylko do luksusowego ogrodu? Nic bardziej mylnego. Będzie urozmaiceniem zarówno w romantycznym, rustykalnym czy japońskim ogrodzie. Trzeba ją tylko odpowiednio dobrać. Powinna pasować do roślin, rabat, ścieżek czyli do ogólnej koncepcji. Wybór jest na prawdę spory, od monumentalnych z betonu architektonicznego do ogrodów parkowych po niewielkie solarne, które urozmaicą skrawek zieleni. Sami zobaczcie i sprawdźcie, co oferuje rynek.

reklama

Na fontannę pozwoli sobie każdy z nas. Można kupić większą, z materiału imitującego kamień, której nie powstydziłby się pałacowy ogród. Albo niewielką misę z żywicy epoksydowej, w której woda delikatnie chlupie zasilana bateriami słonecznymi. Pierwsza to wydatek rzędu kilku czy kilkunastu tysięcy, druga kosztowała będzie kilkaset albo mniej. Tak więc nawet w malutkim ogródku możemy słyszeć kojące źródełko i mieć własną strefę relaksu. 

Klasyczna, łukowata fontanna ścienna z jasnego kamienia, z której wąski strumień wody wpada do półokrągłej misy; całość zamocowana na ceglanej ścianie, otoczona bujną zielenią ogrodu w popołudniowym słońcu.
fot. haddonstone.com

Gdzie postawić fontannę ogrodową?

Jeśli marzycie o wolnostojącej, okazałej fontannie na przykład z misą albo kilkoma jedna nad drugą, trzeba znaleźć dla niej reprezentatywne miejsce.
Może to być główna aleja w części za domem albo środek różanego klombu. Jednym słowem powinna być widoczna z różnych miejsc w ogrodzie.

Jeśli zdecydujecie się na fontannę mocowaną do ściany, warto wykorzystać ścianę ogrodzenia albo budynku gospodarczego.
Dobrze, aby stworzyć dla niej specjalny kącik obsadzając go roślinami i stawiając w pobliżu ławeczkę. To będzie ciekawa aranżacja.
Efekt wizualny będzie gorszy, jeśli powiesimy ją na środku pustej ściany.
 
Najmniej problemu jest z niewielkimi fontannami ogrodowymi solarnymi. Można ustawić je na tarasie, a jeśli się znudzimy, przenieść w głąb ogrodu, na przykład w pobliże altany albo w dowolne miejsce. Jeśli macie oczko wodne, aż się prosi, aby zainstalować w nim fontannę, będzie wtedy słychać szum wody.
Najprościej wybrać solarną. Jaką? Chociażby dysk z solarami od góry, dyszami i oświetleniem, który pływa po wodzie.
Nic nie trzeba z nim robić. Po prostu sam pracuje.

Fontanna kula a może ze stali nierdzewnej

Na rynku są wyjątkowe urządzenia, które wyglądają zjawiskowo w każdej przestrzeni.  Na ich widok każdy z gości powie "wow". Duże fontanny w kształcie kuli, po których jedynie spływa woda doskonale wpasowują się w otoczenie. Najładniejsze są te zrobione z kamienia. Spodobać się też mogą nowoczesne urządzenia wykonane ze stali nierdzewnej. Może być to metalowa, gładka ścianka albo w delikatne fale. Do nowoczesnego ogrodu pasuje też betonowa misa, z której wylewa się woda płynąca po... złotej wylewce. Dzięki temu uzyskamy widowiskowe efekty wizualne. Wstawimy ją do ogrodu w stylu japońskim. Z łatwością dopasujemy też do stylu ogrodu minimalistycznego. Intrygująco wyglądają też fontanny przypominające nowoczesne abstrakcyjne rzeźby. Ich zaletą jest to, że aranżacja ogrodu jest ciekawa nawet zimą, kiedy nie leci woda. 

Zobacz też: Rustykalne dekoracje ogrodowe

fot. solusdecor.co.uk
fot. solusdecor.co.uk
fot. kaufland.pl
fot. kaufland.pl
Rzeźba ogrodowa nimfy wodnej klęczącej z przechylonym dzbanem, z którego strumień wody spływa do okrągłego oczka, otoczona bujnymi paprociami, liliami i innymi roślinami ozdobnymi.
fot. haddonstone.com

Rodzaje fontann ogrodowych

Urządzenia te różnią się nie tylko wyglądem. W różny sposób generują też natrysk. Może być punktowy, czyli będzie to strumień wody lecący ku górze.
Tym mocniejszy, im mocniejsze jest zasilanie. Niektórym właścicielom ogrodów bardziej podobają się strumienie rozproszone.
Spektakularnie wyglądają też kaskady wodne, kiedy woda przelewa się z naczynia do naczynia. Mogą być też wodospady i wreszcie, woda płynąca jak strumień.

Wszystkie fontanny zasilane są energią elektryczną. Pytanie: jaką?
W solidnej, większej fontannie doprowadzić go trzeba kablem z sieci. Wtedy moc jest wystarczająca, aby strumień wznosił się nawet na kilka metrów.
Warto dodać, że urządzenie nie pobiera zazwyczaj dużo prądu. Jednak kiedy pracuje przez wiele godzin dziennie, trzeba liczyć się z wyższymi rachunkami.
Jeśli zdecydujecie się na zasilanie solarne, to jest ono umieszczone w samej fontannie albo stanowi osobny element.
Wtedy taki niewielki panel postawimy po prostu na trawniku. Zaletą jest to, że urządzenie pracuje za darmo, potrzebuje jedynie dużo światła. 

Z czego jest zrobiona dekoracyjna fontanna

To ważne pytanie. Jeśli decydujemy się na na dużą kamienną albo zrobioną z konglomeratu czy betonu architektonicznego, trzeba liczyć się z tym, że będzie ciężka. Warto więc przyjrzeć się miejscu, w którym zamierzamy ją ustawić. Jest to szczególnie ważne w przypadku fontanny wolnostojącej, która powinna być umieszczona na twardym stabilnym gruncie. Łatwiej ustawić ciężką fontannę z kamienia przy ścianie, bo ma oparcie. Najprostsze w montażu są te zrobione z tworzyw sztucznych, najczęściej z żywicy epoksydowej. To lekki materiał, a jednocześnie odporny na działanie słońca, wiatru, czy skrajnych temperatur. Żywica jest oczywiście pomalowana, tak że imituje kamień (romantyczne kaskady), glinę (dzban) czy drewno (cebrzyk). Cenne jest to, że nie potrzeba ciężkiego sprzętu, aby ją złożyć i ustawić wśród zieleni. 

Zobacz koniecznie: Jak stworzyć własny ogród niczym ze snu?

fot. chronos.com.pl
fot. chronos.com.pl
fot. chronos.com.pl
fot. chronos.com.pl
Marmurowa fontanna stojąca pośrodku mauretańskiego patio z mozaikową posadzką; w tle zielone, przeszklone drzwi z kolorowymi witrażami, a całość otaczają pomarańczowe drzewa i bogate kafelki na ścianach.
fot. shutterstock

Podświetlane fontanny i inne bajery

Warto zwrócić uwagę na małe i duże fontanny podświetlane, najczęściej diodami LED. Mają one wielką zaletę. Bardzo ładnie wyglądają wieczorem czy w nocy.
Zazwyczaj można też wybrać kolor światła, które malowniczo podświetla strumień wody. Trzeba przyznać, że pozwolą wyczarować niezwykły klimat po ciężkim dniu.
Często do fontann solarnych dodawane są różne nakładki, które zakłada się na wylot wody. W ten sposób można dostosować strumień do naszych upodobań.
Może być to mgiełka, silny natrysk albo słaby, wachlarz i inne. Doskonałe są też fontanny działające przez całą dobę. Jest to możliwe, jeśli mają pojemny akumulator.
Wystarczy słoneczny dzień, aby ogród był efektowny także nocą. Dobrze, kiedy fontanna wydaje miły dla ucha szum, na przykład spadającej z wysokości wody.
Taki efekt zapewnią modele kaskadowe z ustawionymi jeden nad drugim naczyniami. Zdziwicie się, jak ten szemrzący dźwięk koi nerwy.

Opracowanie Beata Woźniak

Zobacz również