pergole ogrodowe

Idealna pergola ogrodowa lub tarasowa - jaką wybrać?

Urządzamy dom

Countrowe domy pod miastem rządzą się swoimi prawami, podobnie jak ogrody do nich przylegające. Wszystko musi ze sobą grać, nawet pergola. Oto kilka rozwiązań, które pasują do wiejskich ogrodów. Zobacz, jak pięknie wygląda mała architektura ogrodowa w klasycznym stylu.

reklama
pergole ogrodowe
fot. loberon

Czy jesteśmy skazani tylko na pergole nowoczesne?

Zapanowała moda na aluminiowe, chłodne konstrukcje, które pasują do nowoczesnych domów. 
Często mają dodatkowe oświetlenie, lamele, które po zamknięciu tworzą dach, rynny odprowadzające wodę i panele boczne chroniące przed wiatrem.
Niestety nie pasują do rustykalnej chaty pod lasem czy domku w skandynawskich klimatach.
Przyjrzyj się więc pergolom klasycznym, w których dach tworzą liście winobluszczu, które są romantyczne ale nie chronią idealnie przed deszczem, a jedynym światłem jest blask księżyca.

Zobacz też: Pomysły na niepowtarzalne dekoracje do ogrodu w stylu country

pergole ogrodowe
fot. loberon

Jakie są zalety ogrodowej pergoli

Po pierwsze urozmaici ogród. Nie będzie to tylko roślinność i płot wokół działki. Wewnątrz ogrodu pojawi się wyższa, konstrukcja, która przyciągnie wzrok, stworzy dodatkowy plan. Pergola może też pięknie oddzielić poszczególne części w ogrodzie. Stanie się łącznikiem między na przykład kwiatowymi rabatami i ziołowymi.
Przechodzisz pod nią i znajdujesz się w innym świecie. Zapewnię będzie wyglądała świetnie okalając furtkę prowadzącą na twoja działkę.
Szczególnie wtedy, kiedy obrosną ją róże. Wracając do domu, przejdziesz pod kwietnym łukiem.

Pergole sprawdzą się też w warzywniku. Puścisz po niej fasolkę albo pnące pomidory.
To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, bo warzywa mają idealny dostęp do światła, nie leżą też na ziemi, więc nie są narażone na gnicie.
Musisz tylko je podwiązać. Po pergoli pięknie też będzie pieło się wino, a kiedy dojrzeją owoce, bez problemu je zbierzesz.
Wreszcie pod pergolą możesz postawić ławkę. Stworzysz w ten sposób urocze miejsce relaksu.
Pod większą pergolą zmieści się nawet stół z krzesłami albo wygodne kanapy.

Drewniana pergola wolnostojąca - idealna ozdoba tarasu

Mnóstwo uroku ma konstrukcja drewniana, jest dekoracyjna i cały czas nie wychodzi z mody. Możesz ją zamówić i zlecić jej zrobienie na wymiar. Bardzo duży wybór jest też w sklepach ogrodniczych. Wtedy pergolę przywieziesz do domu w częściach i w prosty sposób ją złożysz. Może być zrobiona z surowego drewna. Do ciebie będzie należało znalezienie farby i jego zabezpieczenie. Dobrym rozwiązaniem jest kupienie pergoli pomalowanej, najlepiej proszkowo. Będzie odporna na działanie czynników zewnętrznych. Kolory? Jakie sobie tylko wymarzysz - od lekko szarego, przez różne odcienie brązu, rudości po modną czerń. Do jakiego ogrodu taka podpórka na pnącza będzie pasowała. Oczywiście do takiego w stylu angielskim, do leśnego, może być też urozmaiceniem w ogrodzie różanym.

Zobacz też:  Zadaszenie tarasu - jakie wybrać?

pergole ogrodowe
fot. loberon

Pergole metalowe z prostym montażem

Jeśli masz domek nawiązujący stylem do południa Francji, wybierz pergole metalową.
Szczególnie piękne są delikatne konstrukcje  w kształcie łuków, albo oparte na czterech nogach czy takie połączone z niewielką ławeczką.
Mogą być pomalowane na biało czy niebiesko, wtedy wydadzą się jeszcze bardziej subtelne. Zielone natomiast znikną w gąszczu roślin, a czarne dodadzą charakteru.
W kwietnym ogrodzie możesz postawić na bardziej szalone kolory, jak róże czy turkusy.Ważna jest tutaj dbałość o szczegóły.

Czym obsadzić konstrukcję

Każdy ogrodnik marzy, aby pergola szybko się zazieleniła dając upragniony cień. Jakie posadzić przy niej rośliny. Prym tu wiodą bluszcze, które zachwycają zielenią nawet, kiedy jest zima. Mogą mieć też różne kolory liści, od turkusu z białymi oblamówkami po ciemnozielone, błyszczące. Warto zwrócić też uwagę na winobluszcze. To pnącza, które nie dość, że szybko rośną, pięknie przebarwia się jesienią. Spektakularna jest wisteria, ale to silna roślina, więc wymaga solidnej konstrukcji. Odwdzięczy się za to bujnymi, fioletowymi albo błękitnawymi kwiatami. Pergole często podtrzymują róże. Roślina nie rośnie tak szybko, ale pięknie wygląda i warto poczekać kilka lat na efekty. Jeśli nie zależy ci na cieniu, wybierz powoje, znacznie delikatniejsze i pięknie kwitnące.

Zobacz koniecznie: Wisteria (glicynia) – przepięknie kwitnące pnącze, które w maju obsypuje się kwitami i wygląda jak liliowy deszcz

Wybierz się zatem na przechadzkę po ogrodzie i grządkach. Pomyśl, gdzie pergola będzie wyglądała najpiękniej. Dopasuj ja po prostu do indywidualnych potrzeb. 
Opracowanie Beata Woźniak Zdjęcie główne: Light4fun (poziom) i loberon (pion)

Zobacz również