Pelargonie kompozycja rower

15 pomysłów na pelargonie – nie tylko w doniczce i na balkonie, zobacz nasze oryginalne aranżacje diy z tych kwiatów

Projektowanie ogrodu

Zazwyczaj pelargonie sadzisz w podłużnych donicach i ustawiasz na parapecie, balkonie czy tarasie. Tymczasem te piękne kwiaty mogą być wdzięcznym elementem nietypowych kompozycji. Może spodobają ci się pelargonie w koszu na zakupy, ustawione na rowerze, może posadzisz je w filiżance albo wybierzesz aranżację w klatce czy w kapeluszu? A może jeszcze coś innego podpowie ci wyobraźnia…

reklama
Pelargonie na drewnianym wózku

1. Wózek z kwiatami

Masz stary wózek i nie wiesz, co z nim zrobić? Nie wyrzucaj, nawet jeśli koła się nie kręcą. Musisz go umyć z wiekowego kurzu. Potem przetrzeć papierem ściernym i pomalować farbą w spray’u, bo to najprostsze i najszybsze. Nawet jeśli w niektórych miejscach farba odpadnie, ukazując poprzednie warstwy, nie przejmuj się. Takie „przecierki” są teraz modne. Jaki wybrać kolor? Możesz go dopasować do barwy kwiatów, albo iść w barwy dominujące danego roku w twoim ogrodzie.

Dobry pomysł: mobilny ogródek możesz urządzić w starych taczkach czy na dekoracyjnym wozie drabiniastym, który bez problemu znajdziesz w internecie.

Kwiatowy kandelabr

2. Kwiatowy kandelabr z koła od roweru

Ależ to jest kandelabr! Wystarczy stare koła od roweru pomalować kolorową farbą. Przymocuj je do dachu tarasu albo pergoli. Na kołach powieś doniczki z pelargoniami. Tutaj wykorzystano puszki pomalowane zieloną farbą. Taka aranżacja świetnie wygląda nad stołem, może też zdobić altanę czy kąt tarasu.

Dobry pomysł: Koła rowerowe możesz wykorzystać jeszcze w inny sposób. Koniecznie pomaluj je farbą. Koła powieś na płocie, a na nich donice z kwiatami. W ten sposób powstanie oryginalna, „graficzna” ozdoba.

Zobacz także: Jak urządzić grządkę w starej taczce

Stolik z roweru z kwiatami

3. Ustawione na stoliku z roweru

Już miałaś wyrzucić stary vintage’owy rower… Zaczekaj i zrób z niego oryginalną konsolę. Trzeba w nim odkręcić siodełko i kierownicę. Dodatkowe nóżki i podpórkę pod półkę możesz zrobić z metalu, ale wtedy nie obejdzie się bez fachowca z umiejętnością spawania. Konstrukcję możesz zrobić też z drewna.

Dobry pomysł: Taki mebel świetnie ozdobi wejście do domu. Ustawiaj na nim sezonowe dekoracje. Nie tylko kwiaty, możesz układać owoce, zdobne i trwałe warzywa, jak kapusty i dynie.

 

Kwiatki pelargonii za szkłem

4. Obrazki z kwiatkami

Potrzebujesz kilku przezroczystych ramek, najlepiej różnej wielkości. Układasz kompozycję z kwiatów, płatków listków. Możesz dodać jakiś lżejszy element, na przykład źdźbła traw. Obrazek zamykasz między szybkami.

Dobry pomysł: w tego typu ramkach świetnie będzie wyglądał letni zielnik. Skup się na przykład tylko na kwiatach pelargonii, które są tak różnorodne, że przyprawiają o zawrót głowy.

Zobacz także: Pomysly na niepowtarzalne dekoracje w stylu country

Osłonki na doniczkę z patykow

5. Osłonki z patyków

Po wiosennym przycinaniu drzewek w sadzie zostało ci sporo gałązek? Możesz je wykorzystać. Potrzebna Ci będzie piła do drewna, jakaś mało atrakcyjna doniczka i tubka uniwersalnego kleju. Najpierw przygotowujesz kilka gałązek. Mają być różnej długości, wszystkie dłuższe niż wysokość doniczki. Potem przyklejasz je do doniczki, w taki sposób jak na zdjęciu. Wstawiasz kwiat i zachwycasz się.

Dobry pomysł: W szerszych gałązkach wywierć dziurę, tak, aby zmieściła się w nich wstawiona probówka. Do naczynia nalej wody. W ten sposób masz wazonik na jeden kwiat.

Pelargonie w damskich torebkach

6. W damskich torebkach

Potrzebujesz kilku damskich torebek. Im bardziej kolorowe tym lepiej, mogą być w klimacie lat 60-tych. Wieszasz je na barierce tarasu na zwyczajnych czarnych haczykach. Do każdej z nich wkładasz doniczkę albo dwie. Dobrze byłoby dobrać kolor kwiatów do koloru tkaniny.

Dobry pomysł: pelargonie w torebkach możesz powiesić na krześle stojącym na tarasie albo postawić przy kanapie. Ta kompozycja powinna być pod dachem, aby nie padał panią deszcz.

Pelargonie ozdoba płotu

7. Pelargonia zwisa z płotu

Po ulewnym deszczu, albo kiedy psy szaleją w ogrodzie, znajdujesz nieraz ułamane kwiaty. Potrzebne ci będą niewielkie szklane słoiczki. Obwiąż górę sznurkiem czy wstążką i powieś na płocie. Nalej wody i wstaw kwiaty. Pelargonie są trwałe, więc sporo postoją w bukiecie.

Dobry pomysł: kwiaty w małych wazonikach możesz powiesić na oknie czy gałęziach drzewa.

 

Kapelusze jako osłonki na doniczkę

8. Doniczka w kapeluszu

Od tych kapeluszy trudno oderwać wzrok. Aby zrobić taka aranżację u siebie w domu, potrzebujesz niewiele. Kilka starych kapeluszy i kwiaty w osłonkach. Wytnij dziury w kapeluszu albo dwóch. Wstaw w nie kwiaty i powieś na ścianie. Warto zamontować na ścianie malutką półkę, na której postawisz doniczkę. Sam kapelusz może nie utrzymać ciężaru kwiatka.

Dobry pomysł: kapelusze możesz powiesić w rzędzie i w każdym umieścić kwiaty. Nakrycia głowy mogą też leżeć, na przykład na tarasie. Wtedy dziurę wycinasz od góry i wstawiasz doniczkę.

Pelargonie posadzone w koszu na zakupy

9. Posadź je w koszu na zakupy

Nie zawsze masz miejsce, aby postawić donicę z kwiatami. Tak jest w przypadku tej wąskiej klatki schodowej. Idealnym pomysłem jest powieszenie pelargonii, na przykład w plecionym koszu na zakupy. Dodatkowym cymesikiem aranżacji są haftowane kwiaty na koszu i kwietna lamówka. Wszystko do siebie idealnie pasuje.

Dobry pomysł: kosz z kwiatami możesz przewieszać albo przestawiać. Popularną i efektowną ozdobą jest powieszenie go na kierownicy roweru, który stoi przed domem. Gdyby jeszcze rower był w kolorze pelargonii, byłoby idealnie.

Osłonki na doniczkę z papierowych torebek

10. Papierowe torby zamiast osłonek

Tak zapakowane pelargonie dają wiele możliwości. Możesz postawić obok siebie kilka kwiatów w torebkach. Wybierz szary papier i jutowy sznurek do przywiązania. Sprawdź, jak aranżacja wyglądałaby w kolorowej torebce owiniętej szeroką wstążką.

Dobry pomysł: szukasz prezentu dla mamy czy przyjaciółki? Kup w doniczce pelargonię. Na papierowej torebce narysuj coś, albo ładnie wypisz życzenia. Włóż kwiat do torebki, przewiąż ozdobnym sznurkiem i gotowe.

Pelargonie w ozdobnej klatce

11. Pelargonie zamknięte w klatkach

Potrzebna ci będzie większą dekoracyjna klatka, do której wstawisz doniczkę z kawiatami. Możesz wybrać odmianę pnącą, wtedy klatka będzie aż kipiała od liści i kolorów. Dekorację postawisz na stoliku, podłodze tarasu albo powiesisz na pergoli.

Dobry pomysł: możesz udekorować pelargoniami np. dwie albo trzy klatki w różnych rozmiarach. Do tych mniejszych wstaw niedużą doniczkę z kwiatkiem. Do większych - pnącą odmianę.

 

Pelargonie w skrzyniach

12. Uprawa w skrzyniach

Jeszli szukasz niedrogich donic, ten pomysł jest dla ciebie idealny. Wykorzystaj do dekoracji skrzynki po jabłkach czy ziemniakach. Zwyczajne, spatynowane drewno wygląda bardzo ładnie na tle kolorowych kwiatów. Ponieważ skrzynki są wyższe możesz umieścić w nich pnące rośliny.

Dobry pomysł: jeśli chcesz, aby twoja kwiatowa rabata była jeszcze wyższa, ustaw skrzynię z kwiatami na innej, pustej. Potem obok ustaw kolejną i kolejną. W ten sposób możesz wygrodzić romantyczny kącik w ogrodzie.

Pelargonie w naczyniach

13. Naczynia z kwiatami

Ustawiasz jedno na drugim: tacę, dzbanek, talerz i kubek. Do każdego nalewasz odrobinę wody i układasz kwiaty. Szczyt piramidy może wieńczyć świeca.

Dobry pomysł: kwiaty ładnie się też będą prezentować w szklanych naczyniach. Wybieraj takie z kolorowego szkła.

 

Pelargonie w szufladzie

14. Sadzenie ogródka w szufladzie

Nieraz mebla nie da się uratować. Uratuj chociaż szuflady! Te są ze starego kredensu. Dobrze by było, aby miały różną wielkość. Przetrzyj je wilgotną szmatką. Odkręć stare gałki i przeczyścić papierem ściernym. Szuflady pomaluj na różne kolory. Do większej możesz dorobić nóżki, np. prosty krzyżak. Świetnym pomysłem jest postawienie jej na pieńku, ostatecznie na podłodze.

Dobry pomysł: kwiaty ciekawie mogą też wyglądać w komodzie np. z trzema szufladami. Mebel warto pomalować i dopasować do ogrodowej stylistyki. Tę najniższą wysuwasz najbardziej, najwyższą najmniej. Do szuflad wstawiasz donice

 

Pelargonie na sztaludze

15. Aranżacja na sztalugach

Ta kompozycja jest gotowym obrazem. Aby ją zrobić potrzebne będą sztalugi. Między nóżkami zamontuj drewnianą półkę, na której ustawisz donicę z kwiatami. Zamiast obrazu na sztalugach postaw samą ramę. Może być prosta, pomalowana kolorową farbą. Z powodzeniem sprawdzi się też złocona, bogata. Tak „obramowane” kwiaty będą przypominały… martwą naturę.

Dobry pomysł: możesz zrezygnować z ramy. Na sztalugach postaw pelargonie wsadzone do pięknej donicy. Kolejną możesz powiesić.

Opracowanie: Beata Woźniak  Zdjęcia: Pelargonium for Europe, Shutterstock

 

 

Zobacz również