Kwietnik retro: wieczornik damski

Nie pozwala przejść obok obojętnie, nawet gdy bardziej jaskrawe kwiaty innych roślin walczą o naszą uwagę. Siłą wieczornika są bowiem nie tylko okazałe wysokie kwiatostany, ale przede wszystkim jego bezkonkurencyjny zapach: słodki, rześki, niepowtarzalny. Najmocniej, co wiemy już z nazwy, poczujemy go wieczorem.

Kiedy kwitnie? Ta krótkowieczna bylina rozpoczyna kwitnienie już w połowie maja, wypełniając rabaty pastelowym różem i fioletem. Kończy z początkiem lata i to właśnie wtedy należy wysiać jego nasiona – najlepiej wprost na miejsce docelowe.
W pierwszym roku wieczornik wydaje tylko rozetę liści, a kwiatami obsypuje się dopiero w następnym sezonie. Ale jeśli wczesną wiosną kupimy rozsadę wieczornika i wysadzimy ją na rabacie, to jeszcze w tym samym roku ogród wypełni się jego niezrównanym zapachem.
Jak pielęgnować? Po zakończeniu kwitnienia nieatrakcyjne już pędy wycinamy blisko ziemi, dzięki czemu roślina wzmocni się i przetrwa do kolejnego sezonu. Kilka kwiatostanów warto jednak pozostawić, aby zawiązały się nasiona – rozsiewając się dookoła, zapewnią nowe pokolenia tych wspaniałych roślin na kolejne lata.

Zobacz również