Tulipany, róże, a może goździki? Sprawdź symbolikę kwiatów, które chcesz podarować mamie na Dzień Matki

Tulipany, róże, a może goździki? Sprawdź symbolikę kwiatów, które chcesz podarować mamie na Dzień Matki

Zieleń w domu

Odpowiednio dobrany bukiet kwiatów potrafi wyrazić emocje, które wiążą się z obdarowywaną osobą. Dlatego zanim ustawisz się w kolejce do kwiaciarni, warto dowiedzieć się, co symbolizują poszczególne gatunki.

Czerwone różyczki z drobnymi pączkami oznaczają nigdy niekończące się młodość i piękność
Czerwone różyczki z drobnymi pączkami oznaczają nigdy niekończące się młodość i piękność

Kwiaty doniczkowe na Dzień Matki - czy to dobry pomysł? 

Kwiaty cięte są niezwykle efektowne, ale niestety ich piękno dość szybko mija. Dlatego zamiast nich znakomicie sprawdzą się kwiaty doniczkowe, szczególnie, jeśli zostały wybrane z rozmysłem i pasują do charakteru obdarowywanej osoby. Agawa symbolizuje długowieczną miłość, dlatego jest idealnym wyborem na Dzień Matki. Odpowiednim wyborem jest również paproć. Uważa się, że reprezentuje ona szczerość i fascynację,a w dodatku reaguje na złą energię w domu i ją pochłania (z tego powodu usycha, gdy wystawimy ją na promieniowanie telewizora). Fiołek alpejski to prośba o pamięć i zapewnienie, że ukochana osoba zawsze jest w naszych myślach. Czerwone różyczki z drobnymi pączkami oznaczają nigdy niekończące się młodość i piękność -  są ładnym gestem również w stronę starszych kobiet.

Dla mam, które lubią piękne rośliny w doniczkach, a do tego interesują się medycyną naturalną, wspaniałym prezentem może okazać się aloes. W starożytnym Egipcie nazwany został "rośliną nieśmiertelności", a jego cenne właściwości dla zdrowia i urody są powszechnie znane. Kolejny ogromny plus - uprawa aloesu w warunkach domowych jest bardzo prosta. 

Piwonia oznacza bogactwo, radość i zdrowie
Piwonia oznacza bogactwo, radość i zdrowie

Świeże kwiaty do bukietu - które pasują na Dzień Matki? 

Co roku najpopularniejsze są bukiety z róż. Warto pamiętać, że w przypadku tych pięknych kwiatów każdy kolor coś oznacza. Białe pąki to symbol czystego, niewinnego serca, czerwone – wyraz płomiennego uczucia i dlatego większość kobiet uwielbia dostawać kwiaty w tej barwie. Róże w odcieniach różu są ukłonem w stronę kobiet eleganckich i pełnych wdzięku.

Na prezent dobrze jest wręczać frezje czerwone – mówią o radości z obecności bliskiej osoby. Gerbery są wyrazem szacunku. Goździki kojarzą się zwykle z okresem PRL-u, bo właśnie wtedy były częstym prezentem w nieśmiertelnym duecie z rajstopami. Te drobne kwiaty w kolorze czerwonym to dosłownie „dziękuję”, białe świadczą o klarownych uczuciach. Irysami manifestuje się podziw dla obdarowywanej. Zawsze wypada dać na prezent tulipany, które mają wyłącznie dobre wibracje, podobnie jak uniwersalny rumianek. Piwonia z kolei bywa określana mianem kwiatu królewskiego. Oznacza bogactwo, radość i zdrowie. Jest utożsamiana z wytwornością, dlatego znakomicie pasuje na elegancki prezent dla wyjątkowej kobiety. 

MIMO ŻE KAKTUSY BYWAJĄ NIEZWYKLE DEKORACYJNE, NIE KAŻDA OSOBA DOCENI ICH PIĘKNO
MIMO ŻE KAKTUSY BYWAJĄ NIEZWYKLE DEKORACYJNE, NIE KAŻDA OSOBA DOCENI ICH PIĘKNO

Jakich kwiatów nie wypada dawać w prezencie?

Przede wszystkim liczba kwiatów w bukiecie musi być nieparzysta – parzystą daje się wyłącznie na pogrzebie. Nie wypada wręczać lilii, ponieważ mają wydźwięk żałobny – już sam zapach może kojarzyć się jednoznacznie. Niezbyt trafnym wyborem są również kaktusy: powszechni uważa się, że najczęściej są prezentem dla osób, których się nie lubi.

Na koniec ważne podsumowanie: dobre kwiaty na prezent to oczywiście te, które najbardziej lubi Mama – to przecież właśnie jej chcemy sprawić przyjemność i wtedy warto wszelkie stereotypy odłożyć między bajki.

TEKST: REDAKCJA, ZDJĘCIA: SHUTTERSTOCK 

Zobacz także: Kwiatowe kompozycje, dzięki którym wiosna zagości w twoim domu