doniczki na taras

Jakie doniczki na taras wybrać?

Zieleń w domu

Na pięknym tarasie, oprócz mebli wypoczynkowych, powinny znaleźć się również efektowne rośliny doniczkowe, które ożywiają przestrzeń i sprawiają, że staje się ona przytulniejsza i bardziej przyjazna dla użytkowników. Jeśli chcemy zbudować ciekawą aranżację oraz zapewnić roślinom odpowiednie warunki do wzrostu, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie doniczki i skrzynki. Które rozwiązania sprawdzają się najlepiej? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

reklama

Rośliny doniczkowe na taras – najpopularniejsze rozwiązania

Aby zasadzić na tarasie krzewy, zioła i byliny, niezbędne są donice lub skrzynki. Dzięki nim można zapewnić idealne warunki do wzrostu niemal wszystkim roślinom. Wybór tego typu produktów jest obecnie olbrzymi, dzięki czemu da się znaleźć model dla rozmaitych gatunków. Równocześnie nowoczesne donice na taras bez trudu wpisują się w bieżące trendy aranżacyjne.

Na jakie rozwiązania warto postawić? Można zdecydować się na przykład na donice:

  • ceramiczne,

  • z tworzywa sztucznego,

  • metalowe,

  • drewniane.

Pierwsza z wymienionych kategorii to chyba najpopularniejszy typ doniczek, stosowanych w domach i na tarasach. W ich przypadku trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każda doniczka ceramiczna nadaje się do przechowywania na tarasie przez cały rok. Jeśli dana roślina ma zatem zimować na zewnątrz, trzeba postawić na rozwiązania mrozoodporne.

Doniczki z tworzywa sztucznego bywają różne. Produkuje się je choćby z PVC, które kusi niską ceną i małą wagą. Niestety jest jednak dość nietrwałe i nie nadaje się do dłuższego użytkowania na zewnątrz. Zamiast nich, można wybrać donice z polipropylenu, wyróżniającego się znacznie większą odpornością na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne.

Donice drewniane wymagają specjalnego zabezpieczenia, by pozwalały na uprawę roślin. Wykłada się je od wnętrza często folią. Z kolei modele metalowe produkuje się najczęściej z lekkiego aluminium lub ocynkowanej blachy, które świetnie nadają się do ekspozycji na balkonie lub tarasie.

Jaka powinna być dobra doniczka?

Wybór odpowiedniej donicy na taras zależy od kilku czynników. Najważniejsze są oczywiście potrzeby konkretnej rośliny. Niektóre okazy bywają bowiem bardzo wymagające. Warto zatem, przed podjęciem decyzji zakupowej, dowiedzieć się jak najwięcej o danym gatunku.

Oprócz tego doniczki na taras muszą być trwałe. Długofalowe eksponowanie materiału na niszczycielskie działanie warunków pogodowych sprawia, że niektóre osłony potrafią się kruszyć i pękać, co niekorzystnie wpływa na kondycję rośliny.

Nie zapominajmy również o tym, że doniczki stanowią jedną z najważniejszych dekoracji na balkonie. Powinny być zatem dobrane tak, by wpisywać się w aranżację pod względem wielkości, koloru i faktury.

W jakich donicach sadzić różne gatunki roślin?

Różne gatunki roślin mogą preferować uprawę w nieco innych donicach. Warto to wziąć pod uwagę, by cieszyć się pięknym, zielonym tarasem.

Jak zatem zaplanować nasadzenia w donicach? Zioła najlepiej czują się w doniczkach metalowych lub ceramicznych. Byliny i kwiaty można bez przeszkód sadzić donicach lub skrzyniach z dowolnego materiału, dopasowując ich wielkość do oczekiwań rośliny. Szacuje się, że odpowiednia doniczka powinna być równa mniej więcej wysokości 1/3 rośliny.

Drzewka i krzewy natomiast dobrze, by trafiły do ciężki, stabilnych doniczek, najlepiej tych wykonanych z drewna lub ceramiki. Minimalizuje to ryzyko samoistnego przewrócenia się.

Ozdobne osłony na doniczki – jak dobrać je do aranżacji?

W sklepach takich, jak Bazkar, można znaleźć nie tylko same donice na taras, ale także ozdobne osłony na doniczki. Dzięki nim udaje się łatwo odmienić wygląd przestrzeni do wypoczynku lub ujednolicić wszystkie osłony, dla uzyskania przytulnej i kompleksowo przemyślanej aranżacji.

Pojawiają się produkty wielobarwne ze szkliwionej ceramiki lub modele z polipropylenu z efektem drewna lub rattanu. Takie osłony wpisują się w zasadzie we wszystkie modne obecnie stylizacje ogrodowe, w których nie brakuje zestawów mebli dedykowanych przestrzeniom zewnętrznym, do zakupienia np. na stronie https://bazkar.pl/zestawy-mebli-ogrodowych-23.

Rośliny na tarasie – funkcjonalne i efektowne doniczki

Taras uznaje się za naturalny łącznik między domem a ogrodem. Powinny się zatem pojawić na nim elementy wyposażenia wypoczynkowego, a także rośliny. W takiej sytuacji nie można się obyć bez doniczek. A wybór odpowiednich rozwiązań przekłada się na funkcjonalność przestrzeni oraz jej walory estetyczne na długie lata.

Materiał Partnera: Bazkar.pl

Zobacz również