Z podręcznikiem „Wióry lecą. Renowacja mebli i tapicerka dla początkujących” możesz samodzielnie uratować ukochane meble po babci, odnowić stary młynek do kawy, stolik lub krzesło.
Kasia Sawko, inicjatorka projektu Wióry lecą – stolarka dla kobiet i nie tylko, napisała praktyczny poradnik dla wszystkich, który chcą nauczyć się podstaw pracy z drewnem. Dzięki książce dowiesz się od czego zacząć, by się szybko nie zniechęcić, otrzymasz niezbędne wskazówki oraz przejdziesz przyspieszony kurs renowacji i tapicerki mebli.
Autorka, która od pięciu lat prowadzi warsztaty stolarki, dzieli się swoim doświadczeniem, sprytnymi sposobami, jak ułatwić sobie pracę i prowadzi Cię ścieżką, którą przeszli wiórowi kursanci, czyli osoby zaczynające swoją przygodę z majsterkowaniem od zera. Każdy mebel ma swoją historię i został pokazany przed renowacją, w jej trakcie i po niej. Razem z bohaterami warsztatów możesz więc odnowić deskę do krojenia, kwietnik, drzwi, stolik, taboret, krzesło i fotel.
Jak krok po kroku odnowić krzesło tapicerowane?
Halina na warsztatach, które prowadziła Kasia Sawko, odnowiła śliczne krzesło model 124 „serduszko”.
POTRZEBNE NARZĘDZIA:
- cyklina
- dłuto
- igła do szycia ściegiem krytym
- kozie kopytko
- metalowa szczotka
- metalowy młotek
- nożyczki
- papier ścierny 120–180 g
- pędzel
- pobijak gumowy
- półokrągła igła
- ściski
- wyrzynarka z brzeszczotem do krzywizn
POTRZEBNE MATERIAŁY:
- bejca
- gąbeczka do bejcy
- gąbka tapicerska o grubości 3 cm
- flizelina
- grunt do drewna
- klej do drewna
- kołek do drewna
- nici w kolorze tkaniny obiciowej
- lakier
- tkanina obiciowa
CZYNNOŚCI:
- demontaż siedziska i oparcia
- usuwanie starego lakieru /cyklinowanie
- szlifowanie
- bejcowanie
- gruntowanie
- lakierowanie
- usuwanie starej tapicerki
- dorabianie siedziska
- tapicerowanie
- szycie ściegiem krytym
-
montaż siedziska i oparcia
1/6 Usuwanie starego lakieru, szlifowanie i lakierowanie
Praca nad częścią drewnianą przebiegła standardowo, bez nieprzewidzianych trudności. Halina oczyściła drewno ze starego lakieru. Lakier na warsztatach usuwa się ręcznie za pomocą prostej cykliny. Po użyciu cykliny powierzchnię przeciera się papierem ściernym. Na oczyszczoną, przeszlifowaną powierzchnię odsączonym kawałkiem gąbki nałożyła bejcę. Przygotowała powierzchnię do gruntowania, po którym pokryła mebel bezbarwnym wodnym lakierem.
2/6 Usuwanie starej tapicerki
Jeśli chodzi o tapicerkę, ten model był nieco bardziej wymagający niż przeciętne krzesło. Po pierwsze, warstwa starej gąbki była mocno stwardniała i Halina namęczyła się, usuwając ją dłutem i metalową szczotką.
3/6 Dorabianie siedziska
Po drugie, okazało się, że oczyszczone siedzisko nie nadaje się do odzyskania, i trzeba było wyciąć nowe ze sklejki.
4/6 Tapicerowanie
Warstwy tapicerki ułożone zostały standardowo: gąbka, flizelina, a na wierzchu tkanina. Przeważnie kładzie się jedną warstwę gąbki, ale do niektórych modeli mebli pasuje nieco bardziej wypukła forma i gąbkę układa się z większej liczby warstw. Tak właśnie było tym razem. Najpierw wyprofilowaliśmy mniejszy kawałek gąbki, do którego został następnie doklejony kawałek przykrywający całą powierzchnię. Powstała w ten sposób niewielka górka, która przypominała wersję oryginalną.
5/6 Tapicerowanie
Po trzecie, w kształcie siedziska były dwa zagłębienia na boczne elementy oparcia i w tym miejscu trudniej było ułożyć tkaninę. Nacięliśmy ją umiejętnie, żeby łatwiej było zrobić zagłębienia i pozostawiliśmy odrobinę luzu, żeby tkanina mogła się swobodnie ułożyć w miejscu styku z bocznymi elementami oparcia.
6/6 Szycie ściegiem krytym
Dość trudne było też tapicerowanie oparcia, które wymagało umiejętnego rozmasowania tkaniny i zszycia ściegiem krytym.
Instrukcja pochodzi z książki:
Kasia Sawko, WIÓRY LECĄ
Renowacja mebli i tapicerka dla początkujących
Wydawnictwo Buchmann
O tym, jak się narodził pomysł na warsztaty Wióry lecą - stolarka dla kobiet i nie tylko przeczytaj w artykule Wióry lecą: kobiety do hebli!
Zdjęcia: Tomek Kaczor (tomekkaczor.pl), materiały prasowe