Konserwacja mebli drewnianych domowymi sposobami

Konserwacja mebli drewnianych domowymi sposobami

Zrób to sam

Wiedza o konserwacji mebli drewnianych przydaje się, kiedy masz w domu mebel odziedziczony po babci, który nieco stracił swój blask, albo kiedy kupiłeś na pchlim targu cacko wymagające odświeżenia. Czasem złowić coś pięknego można też z wystawki w przydomowym śmietniku. Warto zatem wiedzieć, jak podejść do czyszczenia i konserwacji. Wystarczy odrobina zabiegów odświeżająco-upiększających, a mebel stanie się gwiazdą twojego mieszkania. 

Czyszczenie mebli drewnianych

Najpierw wykonaj test, którym sprawdzisz, czy mebel jest lakierowany czy woskowany. Wystarczy zostawić na jego powierzchni kroplę wody. Na woskowanej powierzchni zostanie po niej ślad, lakierowana pozostanie nietknięta. To punkt wyjścia do nauki, czym i jak czyścić stare meble drewniane.

Pielęgnacja mebli drewnianych: co im szkodzi

Wszystko, co zostawia na nich ślad: mokre szklanki (woda najsilniej niszczy ich powierzchnię), kieliszki, dziecięca twórczość, gorące naczynia, ale też – niewłaściwa pielęgnacja.

Mycie mebli drewnianych

Już na etapie kupowania mebla lub wykonania i wyboru drewna, z jakiego będzie zrobiony, ważne jest planowany sposób jego użytkowania. Do czyszczenia powierzchni mebli drewnianych nie powinno się używać silnych detergentów i unikać gotowych sprayów. Zwłaszcza w przypadku starych mebli do mycia sprawdzi się wełniana lub bawełniana szmatka namoczona ciepłej wodzie. Jeśli zabrudzenia są silne, można przygotować miksturę, która pomoże je oczyścić.

Czym czyścić meble sosnowe i drewniane?

Domowym sposobem jest mieszanka soku z 1 cytryny z 1 l ciepłej wody. Przetrzyj powierzchnię mebla sosnowego mieszanką, pozostaw na kilkanaście minut, następnie wypoleruj wełnianą ściereczką.

Retusz mebli wykonanych z miękkiego drewna

Drewno sosnowe jest stosunkowo tanie, dlatego powstaje z niego większość dostępnych na rynku mebli. Nie jest tak wytrzymałe na uszkodzenia jak dąb czy jesion. Na zadrapania lub małe uszkodzenia zastosuj wazelinę. Wetrzyj ją. Pozostaw do wchłonięcia, przetrzyj szmatką. Ślady po wodzie usuniesz, pocierając powierzchnię mebla połówką orzecha włoskiego (bez łupiny).

Czyszczenie mebli dębowych

Tu sprawdzi się ocet winny i oliwa z oliwek. W butelce ze spryskiwaczem połącz 1 szklankę wody, 1/4 szklanki octu, 4 łyżek oliwy. Wstrząśnij. Spryskaj czyszczoną powierzchnię. Zostaw do wchłonięcia, wypoleruj. W ten sposób możesz czyścić meble olejowane lub lakierowane. Nie stosuj tej metody do czyszczenia starych mebli, bo te są często woskowane (test na sprawdzenie powyżej).

Konserwacja mebli drewnianych: woskowanie

Wosk dobrze chroni, wydobywa rysunek słoi drewna, wygładza powierzchnię, ale nie chroni w 100 procentach przed wodą. Ta technika sprawdzi się w przypadku komody, półek na książki lub serwantki.

Kolejna technika konserwacji mebli drewnianych: lakierowanie

Lakierowanie jest dobre w przypadku stołu – to mebel, który jest intensywnie używany i eksploatowany w każdym domu, zwłaszcza jeśli masz dzieci. Lakier pokrywa drewno szczelną warstwą, plusem jest odporność na wodę, zabrudzenia i zarysowania. W zależności od potrzeb można wybrać opcję błyszczącą lub matową. Żeby powstała trwała powierzchnia, potrzeba nałożyć kilka cienkich warstw.

Olejowanie – o pielęgnacji mebli z drewna

Olejowanie jest czymś pomiędzy lakierowaniem i woskowaniem. Olej wnika głębiej w strukturę drewna i przyciemnia je, ale powierzchnia mebla jest nadal wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne. Do olejowania używa się specjalnych preparatów, o które warto zapytać w sklepie budowlanym.

Tekst: MW

Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz też: Jak dbać o meble ogrodowe?

Zobacz również