Pleciony ogrodowy leżak i stolik

Czym czyścić meble ogrodowe?

Zrób to sam

Bez choćby jednej ławeczki albo stołu z krzesłami ogród byłby jak salon bez wygodnej kanapy. Jak dbać o meble, by po sezonie na świeżym powietrzu nie straciły blasku? Jedne wystarczy umyć wodą z mydłem, inne przetrzeć olejem, jeszcze inne raz na jaiś czas pomalować. Podpowiadamy jak dbać o meble ogrodowe z rattanu, drewna i metalu.

reklama
Meble ogrodowe pleciony komplet

Czym czyścić meble ogrodowe: PLECIONE

Te z wikliny i rattanu są niezbyt odporne zwłaszcza na deszcz, więc lepiej im będzie w altanie lub na zadaszonym tarasie. Pokryte wodoodpornym lakierem myjemy wodą z mydłem i co kilka lat lakierujemy. Niepolakierowane przecieramy wodą z sokiem z cytryny – nie będą wtedy szarzeć i matowieć. Jeśli zamiast naturalnej plecionki wybraliśmy np. technorattan, problem mamy z głowy – nie szkodzi mu nawet mróz. Bardzo łatwo się go czyści zwykłą wodą z mydłem.

Drewniane meble ogrodowe

Czym czyścić meble ogrodowe: DREWNIANE

Meble z drewna egzotycznego (np. teku) są bardziej wytrzymałe na psikusy pogody, szkodniki i grzyby. By nie straciły koloru, warto zabezpieczyć je specjalnym olejem. Te z gatunków krajowych co kilka sezonów koniecznie pokrywamy impregnatem, olejem lub lakierem. Jesienią myjemy, dokładnie suszymy i przenosimy do chłodnego pomieszczenia.Wiosną ewentualne uszkodzenia szlifujemy i malujemy.

Meble ogrodowe metalowe

Czym czyścić meble ogrodowe: METALOWE

Przeważnie są już zabezpieczone – chromowane lub oksydowane, dlatego na zewnątrz mogą spędzić nawet całą zimę. Zabrudzenia myjemy wodą ręcznie lub myjką ciśnieniową, uszkodzenia malujemy farbą do metalu. Meble żeliwne koniecznie trzeba co jakiś czas oczyścić drucianą szczotką i pomalować specjalną farbą antykorozyjną (najwygodniejsza w spreju). Aluminiowe przecieramy wilgotną ściereczką albo myjemy wodą z detergentem i gotowe!

Tekst i opracowanie: Katarzyna Sosnowicz  
Zdjęcia: Serwisy Prasowe Firm

Zobacz również