11 filmów i seriali świątecznych - polecamy klasyki i nowości, które wprawią was w dobry nastrój

11 filmów i seriali świątecznych - polecamy klasyki i nowości, które wprawią was w dobry nastrój

Styl życia

Dla niektórych są nieodłącznym elementem świąt. Świąteczne filmy. Co je łączy? Dzieją się podczas Bożego Narodzenia, są ciepłe, sympatyczne i przynoszą otuchę. Macie te ulubione, których seanse lubicie sobie powtórzyć co rok albo co dwa lata? Bo my tak! Polecamy 11 pozycji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie!

reklama
Najlepsze filmy świąteczne: "To właśnie miłość"

1. Najlepsze filmy świąteczne: "To właśnie miłość"

Aż trudno uwierzyć, ale w tym roku tn film skończył 20 lat. Z tej okazji dostępna jest wersja zremasterowana, z lepszym dźwiękiem i obrazem. Kadry otwierajace i zamykające film z londyńskiego lotniska Heathrow, które mówią o tym, jak wiele wokół nas miłości, to świetna kwintesencja tego klasyka. Czym skradł serca milionów widzów na całym świecie? Różnorodnością historii, wśród których każdy znajdzie taką, która jakoś koresponduje z jego życiem. Plejadą sympatycznych (i nieidealnych) bohaterów zagranych przez świetnych aktorów. No i świątecznym klimatem londyńskich ulic i domów towarowych. To kto jest waszym faworytem – chłopiec, który pokonał nieśmiałość, by zdobyć serce najpopularniejszej dziewczynki w szkole, brytyjski premier, który ma dystnas do siebie i tańczy na schodach , a może jego urocza, bezpośrednia asystentka? Jedno jest pewne, ten film to potężna dawna pozytywnej energii, choć są w nim też smutne i nostalgiczne wątki. Jak w życiu!

Obejrzycie na Netflix

Najlepsze filmy świąteczne: świąteczne odcinki serialu "Przyjaciele"

2. Najlepsze filmy świąteczne: świąteczne odcinki serialu "Przyjaciele"

Ten kultowy dla wielu osób serial o szóstce młodych nowojorczyków był nadawany przez 10 lat. Bohaterowie dojrzewali, zmieniali się, brali śluby i rodzili dzieci, ale ich przyjaźń była niezmienna. Odcinki świateczne pojawiły się w ośmiu sezonach, za każdym razem z innymi perypetiami. Był ten z prezentami kupionymi na stacji benzynowej i ten ze świątecznym pancernikiem (bo kostiumy Mikołaja już wypożyczono), ten z mieszkaniem przystrojonym choinkami, których nikt nie chciał oraz ten, w którym Chandler rzuca pracę, bo nie chce spędząc świąt z dala od przyjaciół. Warto je sobie odświerzyć, a może i cały serial, nie tylko z powodu niedawnego odejścia Matthiew Perry'ego, który tak wspaniale zagrał Chandlera. 

Obejrzycie na HBO MAX

Najlepsze filmy świąteczne: "Dziennik Bridget Jones"

3. Najlepsze filmy świąteczne: "Dziennik Bridget Jones"

Pamiętacie Briget, nieporadną, ale i uroczą singielkę, która próbuje ułożyć sobie życie uczuciowe? Pierwszy film z serii powstał w 2001 roku, a pokazane tam relacje damsko-męskie to wyraźny znak czasów. Ale warto go obejrzeć, nie tylko, żeby przypomnieć sobie lub w przypadku młodszych pokoleń zobaczyć, jak było. Briget pokochały szczególnie kobiety, bo była taka jak my – niedoskonała, zmartwiona, że nie wygląda idealnie, roztargniona, a w tym wszystim sympatyczna i dająca się lubić. Fajnie zobaczyć, jak zmieniała się w kolejnych częściach i jak zmianiał się świat wokół niej. Naszym zdaniem to świetny film na świateczne dni, bo są tu i bożonarodzeniowe swetry, i mama, która próbuje swatać bohaterkę na siłę, i wierni przyjaciele, i wreszcie happy end.

Obejrzycie na Netflix

Najlepsze filmy świąteczne: Facet na święta

4. Najlepsze filmy świąteczne: serial "Facet na święta"

Można powiedzieć, że Johanne, sympatyczna i wrażliwa pielęgniarka pracująca w szpitalu w małym norweskim miasteczku, to trochę współczesna Bridget Jones. Jej rodzice, a szczególnie matka, oczekują bowiem, że w wieku 30 lat w końcu ułoży sobie życie i znajdzie partnera. Tylko wtedy dostąpi honoru, by przy światecznym stole siąść z dorosłymi, a nie otoczona dziećmi swojego rodzeństwa. Jest początek grudnia, a zdesperowana Johanne postanawia znaleźć faceta do świąt. Wspiera ją w tym ekscentryczna przyjaciółka, ale jest w tej historii cała masa sympatycznych bohaterów – starsza pacjentka szpitala, gdzie pracuje Johanne - nałogowa palaczka, nieśmiały sąsiad bohaterki, samotnie wychowujący córkę, zaprzyjaźniony barman. Ten mini-serial (po 6 odcinków w każdym z dwóch sezonów) skradł nasze serca, bo choć trochę niepozorny, emanuje ciepłem i przekonaniem, że relaje z innymi są naważniejsze, a także, że niekoniecznie trzeba podchodzić do nich konwencjonalnie. No a scena, w której główna bohaterka zjeżdża na sankach dla dorosłych po głównej ulicy swojego miasteczka, na długo zostaje w pamięci.

Obejrzycie na Netflix

Najlepsze filmy świąteczne: "Kevin sam w domu"

5. Najlepsze filmy świąteczne: "Kevin sam w domu"

Są tacy, którym już się przejadł, ale znamy też takich, którzy bez Kevina nie wyobrażają sobie świąt, więc nie mogło go zabraknąć w naszym zestawieniu. Ta komedia to reprezentantka filmów światecznych w krzywym zwierciadle. Pełna slapstickowych gagów, opowiada o chłopcu, który groteskowymi sposobami broni domu przed włamywaczami. Ale są tu i typowo świąteczne, wzruszające wątki, jak choćby motyw starszego sąsiada, którego boją się wszystkie dzieci z okolicy, a który pomaga Kevinowi. Dla wielu osób, choć film ma już swoje lata, pokazane w nim świateczne dekoracje na bogato, wciąż są źródłem inspiracji. 

Obejrzycie na Netflix, HBO Max i Disney +

Najlepsze filmy świąteczne: "Grinch, świąt nie będzie"

6. Najlepsze filmy świąteczne: "Grinch, świąt nie będzie"

Grinch jest zielony, niebyt urodziwy i brawurowo zagrany przez Jima Carreya. Mieszka na obrzeżach Ktosiowa i chce zepsuć jego sympatycznym mieszkańcom święta, bo nienawidzi Bożego Narodzenia. Dlaczego? Dowiecie się z filmu, ale jak to w takich przypadkach bywa, poszło o nieudane relacje z innymi. Film to klasyczna amerykańska opowieść oparta na książce Theodora Geisela z 1957 roku. Czy Grinch wzbudzi w was jednak sympatię? Przekonajcie się! 

Obejrzycie na Netflix

Najlepsze filmy świąteczne: "W krzywym zwierciadle: Witaj, święty Mikołaju"

7. Najlepsze filmy świąteczne: "W krzywym zwierciadle: Witaj, święty Mikołaju"

Każdy z nas marzy o idealnych świętach, najlepiej bialych, w ciepłej, rodzinnej atmosferze. Ale wszyscy wiemy, że nie zawsze wszystko się tak udaje. Ten klasyczny film (premierę miał 33 lata temu) jest właśnie o tym. Clark Griswold ma plan by urządzić dla rodziny święta idealne. Ale drobne przeciwności losu mu w tym przeszkadzają – a to lampki, które nie świecą, a to za duża choinka, a to nieproszeni goście. Czy mimo to gwiazdka może być fajna? To dobra propozycja dla miłośników klasycznych komedii w zwariowanym klimacie.

Obejrzycie na player.pl

Najlepsze filmy świąteczne: "Ekspres polarny"

8. Najlepsze filmy świąteczne: "Ekspres polarny"

To animacja, ale taka, którą dorośli chętnie obejrzą z dziećmi, bo magicznie przenosi w świat dziecięcych marzeń i tego, jak widzieliśmy gwiazdkę, gdy byliśmy mali. Jeśli wasze dzieci zaczynają wątpić w istnienie świetego Mikołaja, to pozycja obowiązkowa. Jej ośmioletni bohater, chłopiec wątpiący w istnienie Mikołaja, trafia bowiem do magicznego pociągu, którym jedzie na biegun północny do siedziby świetego. Tam naocznie przekona się, że Mikołaj, elfy, prezenty, to wszystko prawda. A po drodze przeżyje różne przygody i zaskoczenia.

Obejrzycie na player.pl

Najlepsze filmy świąteczne: "Klaus"

9. Najlepsze filmy świąteczne: "Klaus"

Nietypowa animacja i nietypowy film świateczny. Historia przyjaźni młodego listonosza zesłanego za koło podbiegnowe za słabe osiągnięcia w zawodzie i mieszkającego tam starego stolarza, który tworzy zabawki. Ich wspólne działania godzą skłóconych mieszkańców miasteczka i wprowadzają do niego nowy, życzliwty klimat oraz całkiem nowe zwyczaje. Na przykład wieszanie skarpet na kominku. Choć z poczatku wcale nie wieje radością, znajdziecie tu jej zastrzyk, prezenty i prawdziwą świateczną magię.

Obejrzycie na Netflix

Najlepsze filmy świąteczne: "Holiday"
Columbia Pictures/courtesy Everett Collection/east news

10. Najlepsze filmy świąteczne: "Holiday"

Gdy Kopciuszek (dziennikarka, którą pomiata jej szef) i kobieta sukcesu postanawiają na święta zamienić się domami, nie mają pojęcia, jakie skutki to za sobą pociągnie. Pierwsza trafia do luksusowej rezydencji w Los Angeles, druga do chatki wśród śniegów na angielskiej wsi. Życie uczuciowe każdej z nich to kompletny bałagan, ale spontaniczna zamiana miejsc do życia, sprawia, że zaczyna się układać. "Holiday", to klasyk komedii romantycznej, dostaniecie tu czułe sceny, wzruszenia, od których łza zakręci się w oku, a do tego kawał dobrego aktorstwa w wykonaniu CateWinslet, Cameron Diaz, Jude'a Law i Jacka Blacka.

Obejrzycie na Netflix

Najlepsze filmy świąteczne: "Strażnicy Galaktyki: coraz bliżej święta"
Photo by Jessica Miglio. © 2022 MARVEL./Disney+

11. Najlepsze filmy świąteczne: "Strażnicy Galaktyki: coraz bliżej święta"

Zeszłoroczna perełka dla fanów Marvela i filmów o superbohaterach. Specjalna świąteczna edycja opowieści o galaktycznej drużynie pilnującej porządku, ma tylko 42 minuty. Kosmiczni członkowie brygady wyruszaja na Ziemię po specjalny prezent dla Quilla, ich ziemskiego szefa i przyjaciela. Prezentem tym jest... pewien człowiek. Więcej nie zdradzę, ale jeśli lubicie te klimaty i bohaterów sagi, ubawicie się doskonale. Będą też świąteczne dekoracje i muzyka, efekty specjalne i moc wzruszeń. 

Oberzycie na Disney +

Tekst: Agnieszka Wójcińska  Ilustracje: materiały dystrybutorów

Zobacz również