czym karmić ptaki

Czym nie karmić ptaków? Sprawdź, co nie powinno się znaleźć w ogrodowym karmniku

Zwierzęta w naturze

Jeśli zastanawiasz się, czym karmić ptaki, zacznij od odpowiedzi na pytanie, co sam chciałbyś zjeść. Albo raczej czego byś nie chciał. Na pewno nie chciałbyś resztek, które powinny trafić do kosza. Ptaki również nie powinny ich jeść.

reklama
karma dla ptaków
Pokarm dla ptaków kula do zawieszenia, Esschert design, sklep.weranda.pl

Słonina dla ptaków – popularna, ale niezbyt zdrowa

Skórka z wędzonego boczku lub solonej słoniny może być przyczyną poważnych ptasich kłopotów ze zdrowiem. Ptakom, tak jak i nam, po słonym posiłku bardzo się chce pić, a nie mogą zaspokoić pragnienia, gdy woda jest zamarznięta. Wywieszaj im więc kawałki słoniny, ale czyste, bez przypraw!

Dlaczego nie wolno karmić ptaków chlebem

W żadnym wypadku nie częstuj skrzydlatych sąsiadów spleśniałym chlebem czy starą gotowaną kaszą bądź ryżem. Większość nie będzie chciała ruszyć zepsutego jedzenia, a te przyciśnięte głodem mogą skusić się i przypłacić taki posiłek życiem.

co jedzą ptaki
Karmnik dla ptaków z masłem słonecznikowym, Esschert design, sklep.weranda.pl

Owoce chętnie jedzone przez ptaki

Jarzębina, czarny bez albo rokitnik – ptaki uwielbiają owoce. Jednak Nie powinno się również mieszać nasion z owocami, ponieważ różne gatunki ptaków, wybierając ulubione „kąski”, mogą sobie wzajemnie przeszkadzać i wyrzucać z karmnika to, czego same nie lubią, a co innym smakuje.

Nie wrzucaj też do wody za dużo jedzenia dla kaczek i łabędzi. Resztki po kilku dniach się psują!

I najważniejsze: jeśli postanowiłeś dokarmiać ptaki, wynoś im świeże jedzenie i wodę przez całą zimę. Przyzwyczajone do pomocy nie potrafią same przetrwać! 
Zobacz także: Czym karmić ptaki, żeby im nie szkodzić?
Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz również