Jak urządzić sypialnię w salonie?

Jak urządzić sypialnię w salonie?

Urządzamy dom

Wydzielenie miejsca do spania w salonie wymaga dużej kreatywności. Zainspiruj się naszymi pomysłami!

reklama

Właściciele kawalerek lub mieszkań typu studio mają trudne zadanie, chcąc urządzić swoje lokum. W jednym pomieszczeniu musi się znaleźć jadalnia, sypialnia, salon a może nawet i kuchnia. Kącik sypialniany w salonie znajduje zastosowanie również w większych mieszkaniach przy większej liczbie domowników. Jak zagospodarować taką przestrzeń, by była funkcjonalna, a jednocześnie bardzo przyjemna w odbiorze wizualnym?

Łóżko rozkładane do salonu

Najprostszym sposobem jest zakup łóżka, które w ciągu dnia może pełnić funkcję sofy. Jeśli cenisz sobie komfort wypoczynku nocnego i zależy Ci na wygodnym materacu, wybierz kanapę włoską z materacem. Po rozłożeniu mebla na noc otrzymasz łóżko.

W sytuacji, gdy dysponujesz tradycyjną rozkładaną kanapą z funkcją spania, możesz udoskonalić ją poprzez dokupienie tzw. toppera, czyli materaca nawierzchniowego dostosowanego do swoich potrzeb. Dzięki temu zyskasz twardsze lub bardziej miękkie miejsce do spania, a jednocześnie zwiększysz trwałość kanapy.

Kupując rozkładane łóżko lub kanapę, z której będziesz korzystać codziennie, koniecznie zwróć uwagę na mechanizm. Bardzo ważne jest to, by chodził lekko i z łatwością pozwalał Ci na szybką metamorfozę miejsca do siedzenia w komfortowe łoże.

Jeśli będziesz spać w pokoju dziennym, rozwiązaniem wartym rozważenia jest także łóżko chowane. Popularne w PRL-u półkotapczany nie zniknęły zupełnie z rynku. Przeszły metamorfozę i dziś wyglądają niezwykle stylowo. Za dnia taki mebel nie różni się od zwykłej szafy, na noc pozwoli Ci wyczarować jednym ruchem przytulne posłanie.

Sypialnia wydzielona w salonie

Dysponujesz wystarczającą ilością miejsca, by wstawić sobie do salonu łóżko o standardowych wymiarach? Skorzystaj z tego, pozostawiając kanapę wyłącznie dla relaksu. Jeżeli masz wnękę w salonie albo choćby krótką ściankę działową, nie trzeba wiele kombinować. Wystarczy zamontować kotarę lub drzwi przesuwne nawet takie, jak do szafy i w razie potrzeby zamykać część sypialnianą, tworząc bezpieczny kącik. Sytuację komplikuje otwarta przestrzeń na planie prostokąta lub kwadratu. Jakie masz możliwości na stworzenie stylowego miejsca do spania?

  • Łóżko ustawione tyłem do pokoju

Wybierz łóżko z wysokim wezgłowiem i przysuń je maksymalnie do ściany w taki sposób, by właśnie wezgłowie zasłaniało materac tym, którzy będą wchodzić do pomieszczenia. Część łóżka zwrócona w kierunku pokoju może być dodatkowo udekorowana ozdobnym panelem. Jeżeli Twoje łóżko nie posiada wezgłowia, dosuń do niego na przykład regał na książki lub rośliny.

  • Wydzielenie przestrzeni sypialnianej

Łóżko w salonie można w łatwy sposób odgrodzić od części wypoczynkowej i jadalni. Wystarczy wykorzystać w tym celu tak modne obecnie lamele lub parawan. Lamele fantastycznie ocieplą wnętrze, nadadzą mu charakteru i będą jednocześnie pełnić funkcję ozdobną. Parawan także masz szansę wybrać w odpowiednim kolorze, z nadrukiem, by stał się niebanalną dekoracją. Różnica polega na tym, że parawan jest demontowalny. Jeżeli chcesz zasłaniać łóżko tylko na czas wizyty gości, a na co dzień cieszyć się otwartą przestrzenią, najlepiej spełni on swoje zadanie.

Materiał partnera