Jakie firany wybrać na lato – proste wskazówki

Jakie firany wybrać na lato – proste wskazówki

Urządzamy dom

Firany na lato – zabaw się kolorami 

Lato to najpiękniejszy czas w roku. To właśnie wtedy świat skrzy się w słońcu, a kolory są wyjątkowo wyraziste. Jak to się ma do firanek? Klasyczna biel nie będzie w takim przypadku najlepszym wyborem. Owszem, sprawdzi się wszędzie tam, gdzie biały kolor jest dominujący we wnętrzu. Jeśli jednak urządzając salon lub sypialnię, odeszliśmy od białych ścian i dodatków, warto zamienić klasyczne białe firanki na kolorowe.

reklama

Tradycjonaliści, którym trudno rozstać się z białym kolorem, mogą postawić na delikatny beż lub bardzo modne obecnie pastele. Nadal na topie jest kolor świeżej mięty. W jasnych i dobrze doświetlonych oknach takie firanki wydają się niemal białe, jednak na pewno zobaczymy różnicę.

Pastele to propozycja do wnętrz stonowanych, minimalistycznych i niedużych, gdzie mocne, nasycone kolory mogłyby robić przytłaczające wrażenie. Natomiast w większych salonach lub wnętrzach zaaranżowanych z dużą dozą fantazji można śmiało powiesić firanki w mocnych kolorach cytrynowej żółci lub pomarańczy, a nawet sięgnąć po ciemniejsze wersje zieleni, granatu, czerwieni i brązu – podpowiada Alina Dobrzańska, ekspert z alena-firany.pl.

Firany na lato – jak upiąć 

Lato z definicji jest ciepłe, więc nie musimy ocieplać wnętrza gęsto marszczonymi firankami. Marszczenie to dobra opcja, niewątpliwe efektowna, ale lepiej zostawić ją na inną porę roku. W sezonie letnim natomiast dobrze jest sięgnąć po taśmy dekoracyjne i lub chwosty, za pomocą których w dosłownie kilka minut stworzymy unikatową aranżację okna.

Jeśli na oknie powiesimy dwie firanki, możemy upiąć je po obu stronach okna chwostami. To propozycja szczególnie do okien, które są szersze niż wyższe oraz przedzielonych framugą na pół. Z kolei w wysokich oknach ładnie sprawdza się upięcie firanki w klepsydrę, czyli przewiązanie jej w połowie taśmą.

Firany na lato – z jakiej tkaniny uszyć 

Firany na lato nie muszą wizualnie ocieplać wnętrza, mogą być lekkie i zwiewne, poruszać się nawet przy najmniejszym podmuchu wiatru. Dobrze sprawdzą się firanki z tiulu lub woalu albo markizety. Inną propozycją na lato są firanki makarony, czyli zwisające z karnisza pojedyncze cienkie sznurki. To opcja bardzo ozdobna i jednocześnie frywolna, czyli typowo wakacyjna, odpowiednia na sezon letni.

W lecie raczej nie wiesza się gęsto tkanych firan żakardowych. Chociaż żakard sam w sobie jest bardzo dekoracyjny, lepiej zdecydować się na lżejszą jego wersję lub… poczekać do zimy.

Firany na lato – gładkie czy zdobione 

Kwestia firan gładkich i zdobionych w dużej mierze uzależniona jest od ogólnej aranżacji wnętrza. W tych urządzonych w stylu minimalistycznym, skandynawskim lub nowoczesnym raczej trzeba się trzymać jednego obranego wcześniej koloru. Natomiast we wnętrzach urządzonych w stylach dopuszczających mnogość kolorów i wzorzystych dodatków jak najbardziej można i warto pokusić się o powieszenie firan zdobionych dekoracyjnymi nadrukami. W obecnym sezonie na topie są firanki w delikatne kwiaty, firany ze złotą lub srebrną nicią oraz firany z motywami faunistycznymi – tu przeważają flamingi i kolorowe motyle.

 

Materiał partnera: alena-firany.pl

Zdjęcia: materiały prasowe

Zobacz także: Czym czyścić meble ogrodowe?

Zobacz również