szafka pod umywalkę metalowy stelaż

Jak wybrać szafkę pod umywalkę? Zobacz 6 najmodniejszych inspiracji

Urządzamy dom

Przestrzeń w łazience pod umywalką możesz zagospodarować na wiele sposobów, ustawiając tam przeróżne meble. Przykład? Antyczna komoda, industrialna szafka albo solidna, drewniana szafka pod umywalkę, zrobiona na zamówienie. Rozwiązaniem jest też prosty elegancki blat albo nowoczesny wiszący kubik powieszony na ścianie. Jeśli nie wiesz, co wybrać, sprawdź kilka pomysłów, które ułatwią ci podjęcie decyzji i wybrać idealną szafkę.

 

reklama
Szafka pod umywalkę podstawa maszyny do szycia Singera

Podumywalkowe szafki łazienkowe – aranżacja i wybór szafek

Szafka to ważny element aranżacji. Zanim wybierzesz szafkę podumywalkową, powinnaś odpowiedzieć sobie na kilka pytań i zastanowić się, jakie masz preferencje. 

Po pierwsze, czy to ten mebel będzie grał pierwsze skrzypce w łazience? Czy ma się rzucać w oczy już od wejścia? Jeśli tak, musi być wyjątkowy i czymś się wyróżniać, chociażby nietuzinkowa formą. Idealnym wyborem jest antyczna szafka z szufladami pomalowana na odważny kolor albo zabudowa z egzotycznego zjawiskowo usłojonego drewna.

Po drugie, czy chcesz, aby mebel był pojemny, bo masz dużo kosmetyków lub środków czystości i różnych łazienkowych drobiazgów. W tym wypadku dobrze jest wezwać stolarza i zrobić go pod wymiar, wykorzystując każdy centymetr przestrzeni.

Po trzecie, czy planujesz jedną umywalkę czy dwie, a idąc tym tropem, czy twoja łazienka jest bardziej salonem kąpielowym, czy na małej przestrzeni z trudem mieści się w niej brodzik, wc i umywalka. Inaczej urządzisz przecież duże pomieszczenie. Jeśli masz sporo metrów, w szafce podumywalkowej możesz zaplanować mnóstwo szuflad. A samą szafkę podświetlić ludowymi światełkami.

Po czwarte, czy ma pełnić jeszcze inne funkcje. Często w łazienkowych meblach ukrywa się na przykład pralkę, albo otwierany podobnie jak zmywarka, kosz na brudną bieliznę czy środki czystości. Może być do nich przymocowany uchwyt na ręczniki. To bardzo wygodne rozwiązania. Warto tu zwrócić uwagę na ergonomię.

3
Pękata komoda w stylu ludwika pomalowana na niebiesko i przetarta pasuje do wnętrz prowansalskich i rustykalnych. W łazience to ona będzie największą ozdobą.

1. Umywalka w łazience ustawiona na klasycznej komodzie albo wpuszczona w jej blat

Wybór klasycznej komody daje ogromne możliwości. Zazwyczaj jest to mebel oryginalny, więc nie ma obawy, że u znajomych zobaczysz taki sam. Możesz też zmienić mu kolor. Wyobraź sobie „barokową” brzuchatą szafkę z trzema szufladami, pomalowaną zieloną czy żółtą farbą i lekko przetartą na krawędziach papierem ściernym. Wstawisz ją i do mieszkanka retro czy w prowansalskim klimacie, i do takiego w skandynawskim stylu. Z kolei secesyjny mebel z ciekawymi rzeźbieniami, zostaw w naturalnym kolorze drewna, ewentualnie pociągnij go na przykład białą farbą. Pasował będzie do prostego wiejskiego domu. Jeśli masz pięknie fornirowaną komodę, nie maluj jej. Wystarczy dorobić marmurowy blat albo z konglomeratu, aby ochronić mebel przed chlapiąca wodą. Możesz jego blat pociagnąc też bezbarwnym lakierem żeglarskim. Obok postaw fotel w stylu ludwika XVI, aby odłożyć ubrania i wszystko zagra.

Jeśli malujesz mebel na wybrany przez siebie kolor, na przykład turkusowy, pociągnij nim też lustro. Powstanie wtedy uroczy komplet. Patent sprawdzi się, jeśli oba meble są zrobione z różnego drewna, które do siebie nie pasuje. Kolor będzie stanowił wspólny mianownik.

Zobacz także:  Co wybrać – wannę w zabudowie, wolno stojącą czy prysznic?

Szafka pod umywalkę industrialna
Meble z kolekcji Comad Brooklin, komfort.pl

2. Industrialna szafka pod umywalkę – prostota i funkcjonalność

Drewno połączone z metalowymi ramami zawsze wygląda elegancko, ale też bardzo dominuje wnętrze. Warto więc pamiętać, aby czarne motywy gdzieś jeszcze się pojawiały. Czarna może być kabina prysznicowa, baterie czy rama lustra. Do takiej łazienki warto dobierać przedmioty proste, bez ornamentów i ozdób. Jeśli zastanawiasz się, jakie światło będzie pasowało do industrialnej szafki pod umywalkę, postaw na reflektory. Mebel narzuci więc styl całemu pomieszczeniu. Taka szafka będzie pasowała do minimalistycznej łazienki, albo urządzonej w lofcie czy starej stodoły.

Jeśli nie lubisz czarnego koloru i masz inne preferencje, przemaluj ramy mebla. Z drewnem pięknie zagra błękit, zieleń, ceglasty. Pamiętaj tylko, aby konsekwentnie trzymać się wybranego koloru dobierając dodatki. Zapomnij o ręcznikach w kwiatowy deseń czy pękatym dozowniku na mydło w ornamenty. Prostota jest w cenie.

Zdjęcie: ferro.pl
Zdjęcie: ferro.pl
Zdjęcie: ferro.pl
Zdjęcie: ferro.pl
Szafka pod umywalkę prosta, drewniana
W tej eleganckiej, ale ciepłej łazience, mebel ma fronty z klejonego surowego drewna z widocznymi słojami. Do tego proste uchwyty i kamienny, czarny blat.

3. Prosta, drewniana szafka podumywalkowa

Jeśli chcesz mieć szafkę podumywalkową z drewna, zamów ją u stolarza, wtedy w pełni wykorzystasz dostępną przestrzeń. Jeśli masz więcej miejsca i lubisz gadżety, zrób ją na szerokość ściany. Zdecydowanie wygodniejsze i bardziej funkcjonalne będą wysuwane szuflady niż otwierane szafki. Będziesz miała wtedy lepszy dostęp do kosmetyków i akcesoriów. Wygodne jest to, że taką szufladę wysuniesz nawet całkowicie. To zasługa nowoczesnych zawiasów i systemów. Poza tym zamkniesz je bezgłośnie, dzięki zamontowaniu systemów cichego domyku. Zaletą zamawiania szafek u stolarza jest to, że wybierzesz sobie rodzaj drewna, usłojenie, wykończenie. Może być to sosna z widocznymi sękami zabezpieczona olejem, albo szarawy dąb, jednolity, pociągnięty matowym lakierem. Do jakiego wnętrza pasuje taki mebel? Do rustykalnej łazienki, ale może się też odnaleźć w nowoczesnym wnętrzu.

Aby szafka nie była za ciężka wizualnie, zaplanuj w niej chociaż jedną półkę. Postawisz na niej ładną figurkę, kosz z pachnącymi płatkami kwiatów albo flakony perfum. Ciekawie też wygląda zrobienie blatu, nóżek i cokołu w innym kolorze niż fronty.

Zdjęcie: villeroy-boch.pl
Zdjęcie: villeroy-boch.pl
Zdjęcie: villeroy-boch.pl
Zdjęcie: villeroy-boch.pl
8
Drewniane meble świetnie prezentują się ustawione na tle pomalowanej na biało lub szaro albo wyłożonej płytkami ściany.

4. Minimalistyczny blat 

Jeśli w łazience masz porobione zabudowy na przykład nad geberitem czy we wnęce ściany i wystarcza ci miejsca na przechowywanie, możesz zrezygnować z szafki pod umywalkę. Zdecyduj się wtedy na sam blat. Z czego go zrobić? Wybór masz duży. Z kamienia, z konglomeratu, z grubej kilkudziesięcioletniej deski, nawet z hartowanego szkła. Przy okazji zadbaj też o kształt umywalki, jeśli jest nablatowa. Możesz zdecydować się na przykład na malowaną meksykańską misę albo taką wykonaną z kolorowego szkła czy nowoczesną ceramikę, ale niekoniecznie w białym kolorze. Sklepy oferują ceramikę niebieską, zieloną, rożne odcienie szarości, nawet w kolorze tarakoty. Tak umywalka pięknie będzie prezentowała się na blacie. Ciekawym pomysłem na lekki mebel pod umywalkę jest wykorzystanie starego stołu. Nie może być tylko za szeroki. W wyposażeniu łazienki sprawdzi się też konsola na pięknych nóżkach.

Do jakiego stylu pasuje ceramika z blatem? Odnajdzie się w klasycznie urządzonej willi, w góralskiej chacie albo w skandynawskim domku, właściwie w każdej łazience.

Zdjęcie: ferro.pl
Zdjęcie: ferro.pl
Zdjęcie: ferro.pl
Zdjęcie: ferro.pl
10
Zdjęcie: duravit.pl

5. Nowoczesne gotowe meble łazienkowe

Sklepy oferują przeróżne meble pod umywalkę. Najmodniejsze są kubiki wieszane na ścianie z kilkoma szufladami albo otwieranymi drzwiczkami. Choć masz w takim meblu dużo miejsca do przechowywania, wydaje się on bardzo lekki, jakby lewitował w powietrzu. Możesz też go też lekko podświetlić od dołu, wtedy zrobi naprawdę duże wrażenie. Warto zwrócić uwagę na to, że dokupisz do niego stojącą szafkę, komodę, pomocnik na kółkach. Wszystko będzie z jednego kompletu, więc nie popełnisz gafy. Zazwyczaj zostały one wykonane z materiałów odpornych na wilgoć. Wybierać możesz w przeróżnych kolorach. Zamiast nudnej bieli czy szarości zdecyduj się chociażby na pudrowy róż i błyszczące fronty. To bardzo modny kolor w tym sezonie.

Nowoczesne meble mogą zaskakiwać. W sklepach są szafki, które mają przezroczyste fronty i podświetlane wnętrze. Wyglądają trochę jak gabloty. Niestety, wymagają utrzymania porządku. W szufladach często są montowane są gniazdka, aby ładować elektryczną szczoteczkę do zębów czy podłączyć suszarkę. A kiedy wysuwasz szuflady, zapala się światło.

11
Tkanina w czerwone paski nawiązuje do koloru ściany. Czerwone elementy pięknie komponują się z białą umywalką i stylowym lustrem tworząc wnętrze w stylu angielskim.

6. Blat z zasłonką zamiast drzwiczek szafki

Jeśli chcesz podkreślić rustykalny charakter wnętrza, pod blatem powieś zasłonkę z lnianego lub bawełnianego materiału. Zasłonka może być gładka, stonowana, ale możesz poszaleć z wzorami – na tak niewielkiej powierzchni ładnie będą wyglądały kwiaty czy paski. Za zasłonką ukryjesz kosmetyki, kosz na brudną bieliznę czy miskę albo akcesoria do sprzątania. Szyjąc zasłonkę możesz dopasować ją do kolorystyki domu albo od razu zdecydować się na 2-3 kotary z różnych materiałów, które będziesz zmieniać zależnie od pory roku, czy po prostu, żeby się nie znudziły.
Taka oryginalna szafka podumywalkowa stylistycznie będzie pasować do wnętrz rustykalnych, angielskich, prowansalskich, ale też  modern country. 

Tekst Beata Woźniak  Zdjęcia: materiały firm, Shutterstock, archiwum Werandy i Werandy Country

Więcej zdjęć aranżacji szafek pod umywalkę obejrzysz w galerii

Zobacz także: Jak urządzić łazienkę w stylu rustykalnym?

Zobacz również