Jak urządzić pokój dla ucznia? Pomysły na aranżację komfortowego wnętrza
Urządzamy domDzieci uczęszczające do szkoły muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki do nauki. Często wiąże się to z koniecznością przeprowadzenia drobnego remontu w pokoju ucznia, który trzeba zaaranżować tak, aby stworzyć komfortową przestrzeń do zdobywania wiedzy. Remont warto przeprowadzić również w przypadku młodszych dzieci, wyposażając pokój na przykład w odpowiednio dobrane biurko.
Jakie meble wybrać do pokoju ucznia?
Pokój małego dziecka różni się od pokoju starszaka, który rozpoczyna naukę w szkole. Jednym z najistotniejszych elementów są meble, które w większości przypadków trzeba wymienić. Dotychczas w pokoju dziecięcym stał stolik z krzesełkiem, przy którym można było rysować i tworzyć innego rodzaju prace plastyczne. Teraz przychodzi pora, aby w pokoju dziecięcym stanęło biurko, przy którym będzie można odrabiać lekcje. Biurko musi być dopasowane do potrzeb dziecka, dlatego dobrze, aby było wyposażone w szufladki oraz mini szafkę do przechowywania najpotrzebniejszych rzeczy. Na biurku postawmy lampkę, która pozwoli zoptymalizować ilość światła potrzebnego do zdrowego czytania. Przy biurku musi stanąć krzesło, które będzie dopasowane do wzrostu dziecka.
Ergonomiczne krzesła są droższe, ale zapewniają ochronę kręgosłupa, a wiele modeli rośnie razem z dzieckiem. Warto więc zainwestować w zdrowy rozwój pociechy. Dobrym rozwiązaniem do małych pokoi będzie biurko łączone z łóżkiem. Pierwsze "piętro" zajmuje biurko, drugie natomiast - łóżko. W dziecięcym pokoju musi stanąć szafa, w której będzie można przechowywać ubrania oraz pomoce szkolne. Dobrze, aby w jednym miejscu dziecko mogło trzymać wszystkie swoje rzeczy.
Dodatki i dekoracje do pokoju dziecka
Pokój ucznia bez dodatków i dekoracji może wydawać się pusty, dlatego warto uzupełnić o go pewne elementy. Jednocześnie pamiętajmy, że zdobywaniu wiedzy sprzyja uporządkowana przestrzeń. Dlatego też wyrzućmy z pokoju wszystko, co niepotrzebne. Dodatkowe meble czy akcesoria, które nie służą dziecku, lepiej przenieść do innego pomieszczenia. Tymczasem w pokoju ucznia warto umieścić rośliny - 2-3 doniczki będą wystarczające. Rośliny produkują tlen, wspomagając tym samym organizm dziecka. Ponadto w pokoju możemy umieścić plansze edukacyjne i innego rodzaju pomoce naukowe, na przykład stojącą tablicę czy tablicę korkową.
Na ścianie możemy natomiast położyć tapetę, którą dziecko samo sobie wybierze, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i preferencjami. Jeśli malujemy ściany farbą, wybierzmy lekkie, stonowane kolory. Warto też postawić na dodatki wykonane z drewna bądź innych naturalnych materiałów. Unikamy natomiast elementów potencjalnie niebezpiecznych dla dziecka, takich jak na przykład świeczki. Chcąc zapewnić sobie i swoim bliskim większy poziom ochrony, ubezpiecz dom z Warta. Dzięki temu w razie wystąpienia zdarzenia losowego możesz liczyć na odszkodowanie.
Pozostałe elementy, których nie może zabraknąć w pokoju dziecięcym
Pokój ucznia musi być dostosowany do jego potrzeb. Niemniej jednak ważne są nie tylko meble i dodatki, które sprzyjają zdobywaniu wiedzy. Warto zostawić dziecku nieco wolnej przestrzeni na zabawę. Uczniowie szkół podstawowych, zwłaszcza młodszych klas, wciąż chętnie sięgają po zabawki. Na środku pokoju połóżmy dywan, na którym dzieci będą mogły swobodnie się bawić, regenerując tym samym umysł. W rogu pokoju warto ustawić stolik i krzesła, przy którym dzieci będą mogły razem ze swoimi przyjaciółmi zjeść przekąskę czy przeglądać książki. Ważne, aby oddzielić przestrzeń do nauki od przestrzeni relaksu. W małych pokojach jest to trudne zadanie, jednak zawsze możemy posiłkować się małą girlandą czy mini parawanem. Drugie rozwiązanie jest korzystne zwłaszcza w przypadku, gdy uczeń dzieli pokój z młodszym rodzeństwem. Chcąc zapewnić mu warunki do nauki, oddzielmy przestrzeń do zabawy od przestrzeni do nauki, tak aby dzieci mogły swobodnie korzystać z pomieszczenia. Pamiętajmy, że najważniejszy jest komfort ucznia, zwracając uwagę na jego potrzeby i preferencje.
Dobrym rozwiązaniem jest też ubezpieczenie szkolne z Warta.pl, które zapewnia ochronę na wypadek zdarzenia losowego, które może mieć miejsce na przykład w szkole lub w domu. Remont pokoju dziecięcego warto natomiast przeprowadzić jeszcze zanim pociecha zasiądzie w szkolnej ławce. Pozwoli to przyzwyczaić się jej do nowych warunków, dzięki czemu wraz z początkiem roku szkolnego zasiądzie ochoczo do nauki. Biurko i pozostałe akcesoria przydają się również przedszkolakom, które rozpoczynają naukę czytania i pisania.
Artykuł sponsorowany