jak ocieplić domek drewniany

4 wskazówki jak właściwie ocieplić domek drewniany całoroczny

Budujemy dom

Mimo, że drewno samo w sobie jest postrzegane jako materiał, który zapewnia doskonałe właściwości izolacyjne i akustyczne, to nie jest tajemnicą, że prawidłowe ocieplenie drewnianego domku wymaga szczególnej uwagi.

reklama

Dzieje się tak, ponieważ domki całoroczne są zbudowane z pojedynczych elementów, a nie ze zbitego materiału (tak jak budynki z cegły), który sam w sobie zapewnia szczelność. Warto również wspomnieć, że dobra termoizolacja domów z drewna nie jest zależna jedynie od ocieplanych ścian – według ogólnych obliczeń, aż 25% ciepła „ucieka” przez okna i drzwi, a 15% przez sufit.

Dlatego, przed przystąpieniem do prac ociepleniowych już wybudowanego budynku, należy znaleźć główne źródło problemów dotyczące jego słabej termoizolacji. Podczas budowy nowych drewnianych konstrukcji, warto jest zastosować się do wskazówek, które zapewnią najwyższy poziom termoizolacyjności.

W tym celu, poprosiliśmy ekspertów Domu Mistrza o poradę, jak prawidłowo ocieplić, a później ogrzać domki całoroczne, aby były ciepłe i przytulne przez cały rok.

Prawidłowe położenie domku z drewna

Chociaż na pierwszy rzut oka nie zawsze wydaje się to oczywiste, to jednak jest całkowicie potwierdzone, że na efektywność energetyczną domku z drewna wpływa to, gdzie jest wybudowany: na podniesionym lub płaskim terenie. 

Na przykład, projektując dom drewniany, który będzie wybudowany na otwartym terenie (podniesionym lub na płaskim) i nie będzie miał „osłony” przed silnym wiatrem, z pewnością wymagana będzie szczególnie dobra (profesjonalna) izolacja termiczna, aby utrzymać ciepło wewnątrz budynku. 

Kolejnym, niezwykle istotnym aspektem architektonicznym, jeśli chodzi o ogrzanie domku z drewna, jest uwzględnienie kierunków geograficznych. Eksperci Domu Mistrza zalecają, aby dołożyć wszelkich starań, żeby jak największa liczba okien znajdowała się od strony południowej – w ten sposób wykorzystasz ciepło emitowane przez słońce.

Prawdą jest, że przez takie rozwiązanie temperatura latem może być zbyt dokuczliwa. Dlatego, doskonałym sposobem na schronienie się przed nadmiernym promieniowaniem UV jest posadzenie wysokich roślin przy oknach. Eksperci doradzają również dokładne zaplanowanie układu pomieszczeń – od strony południowej powinny znajdować się najczęściej użytkowane pokoje. 

jak ocieplić drewniany domek

Jakość izolacji domku z drewna

Biorąc pod uwagę fakt, że mimo wszystko drewniane domki całoroczne są zazwyczaj używane w ciepłym sezonie, to konstrukcja drewna sama w sobie zapewnia stosunkowo dobrą izolację termiczną i zmniejsza potrzebę na ocieplenie budynku.

Jeśli, jednak zdecydujesz się na izolację domku z drewna, przede wszystkim należy wykonać wszystkie prace ociepleniowe od zewnątrz, ponieważ izolacja budynku od wewnątrz nie jest zbyt praktyczna. W celu ocieplenia zewnętrznych ścian drewnianego domku, który już został wybudowany, zazwyczaj konieczne jest rozmontowanie podłogi. 

Warto dodać, że jeśli prace te nie są wykonane z najwyższą starannością, to izolacja zapewni doskonałą pożywkę dla insektów i pleśni. Jednak, wykonanie izolacji w ten sposób redukuje obciążenie temperaturowe ścian budynku – temperatura ścian pozostaje stabilna przez cały rok. Aby domki całoroczne mogły zachować swój niepowtarzalny wygląd, prace izolacyjne często wykonuje się od wewnątrz, jednak w tym przypadku zaleca się stosowanie wyłącznie materiałów ekologicznych, ponieważ to jest jedyny sposób na zachowanie zdrowego mikroklimat w pomieszczeniach.

Wybierając materiał do ocieplenia domków z drewna, szczególnie ważne jest, aby zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła – im niższy współczynnik, tym mniej materiału izolacyjnego będzie potrzebne, a przewodność cieplna wpłynie również na niższe rachunki za ogrzewanie.

Niezwykle istotne jest, aby materiał użyty do izolacji „oddychał” i przepuszczał parę wodną – jeśli nie gromadzi wilgoci, to jest odporny na rozwój drobnoustrojów. Należy jednak pamiętać, że przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac izolacyjnych w swoim drewnianym domku trzeba oszacować, przez jaki okres czasu budynek będzie użytkowany – zawsze jest to co najmniej kilka lat. Jeśli proces ten nie zostanie prawidłowo obliczony, materiały użyte do izolacji mogą ulec uszkodzeniu, a prace ociepleniowe będą wymagały ponownego wykonania.

jak ocieplić dom

Właściwa izolacja podłogi

Zimna podłoga może być zdefiniowana, jako jeden z najpowszechniejszych problemów, jeśli chodzi o domki całoroczne. Taki kłopot rzadko, kiedy może być rozwiązany poprzez położenie dywanu.

Podczas prac izolacyjnych podłogi szczególnie istotne jest, aby zapobiec wystąpieniu „mostków termicznych”. Na przykład, stosując poliuretan do izolacji bardzo ważne jest, żeby zwrócić uwagę na to, czy warstwa izolacyjna spoczywa na ścianach osiągających grubość 10-15 cm.

Jeśli celem jest zapewnienie wysokiego poziomu izolacji podłogi, poliuretan jest do tego odpowiednim materiałem. Materiał ten jest homogeniczny, więc nie wymaga dodatkowego uszczelnienia i doskonale przylega do drewnianych ścian. Poliuretan pozwala na osiągnięcie znacznie wyższej izolacyjności termicznej, niż w przypadku użycia innych materiałów. 

ocieplenie domu od wewnątrz

Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania

Mimo, że wszystkie domki z drewna mają wiele wspólnych cech, nie ma jednej, najlepszej metody na ocieplenie, która byłaby odpowiednia dla każdego rodzaju takiego budynku.

Wybór ogrzewania może być określony przez wiele czynników. Jednym z nich jest to, w jaki sposób zostały skonstruowane domy drewniane całoroczne, a kolejnym czynnikiem jest to, ile czasu zamierzasz spędzić w budynku z drewna – mowa tu o porach roku innych niż lato. Na przykład, jeśli nie planujesz używać domku przez cały rok, nie warto jest inwestować w pełen system ogrzewania wody. Jednak pamiętaj, że w takim przypadku będziesz musiał utrzymywać w budynku temperaturę około 6-8 °C przez całą zimę, aby uchronić wodę przed zamarznięciem w kaloryferach/rurach. 

Jeśli planujesz przebywać w domku drewnianym tylko okresowo, warto jest wybrać system ogrzewania, który nie kosztuje majątku, ale zapewnia minimalne potrzeby grzewcze. Doskonałym rozwiązaniem może być grzejnik elektryczny. W niezbyt srogich warunkach zimowych, urządzenie o mocy 70-80 W/m2 powinno wystarczyć do ogrzania izolowanego domku z drewna.

Aby zapewnić najwyższy poziom wydajności ogrzewania elektrycznego, w grzejnikach można zastosować termostaty, które umożliwiają automatyczną kontrolę temperatury. W zależności od temperatury zarejestrowanej przez czujniki, ogrzewanie włączy się lub wyłączy automatycznie. Dzięki temu, system nie tylko będzie usprawniony, ale również zaoszczędzisz na ogrzewaniu. 

Kolejną, chyba najczęściej wybieraną formą ogrzewania jest kominek, który zapewnia efektywne ogrzanie domku z drewna oraz może być używany, gdy tylko tego potrzebujesz.

Dodatkowo, kominek zapewnia rozprowadzenie ciepła równomiernie we wszystkich pomieszczeniach – w ten sposób można ogrzać domki całoroczne dość szybko i niedrogo. Główną wadą jest, że gdy płomień zgaśnie, to pomieszczenia szybko się wychładzają, dlatego wybierając tę opcję, konieczna jest izolacja budynku.

Jeśli chcesz uzyskać więcej porad od ekspertów Domu Mistrza, dotyczących ocieplenia domów drewnianych całorocznych, konserwacji lub po prostu przejrzeć katalog modeli domków z drewna odwiedź stronę internetową: www.dommistrza.pl
Materiał Partnera: dommistrza.pl

Zobacz również