warszawa w kwiatach i zieleni

Znamy zwycięzców 38. konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni”!

Eko życie

Zwieńczeniem tegorocznej edycji konkursu była uroczysta gala finałowa, która odbyła się w Służewskim Domu Kultury. Podczas uroczystości nagrodzonych zostało 22 laureatów – mieszkańców Warszawy, którzy wnieśli szczególny wkład w upiększenie stolicy zielenią i kwiatami. 

reklama

Podczas 38. edycji konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni” po raz kolejny mieszkańcy stolicy udowodnili, że są wielkimi miłośnikami roślin i mają do nich wyjątkowe oraz kreatywne podejście. To dzięki ich zaangażowaniu możemy dziś podziwiać najpiękniejsze ogrody, balkony i osiedla. Do udziału w rywalizacji zgłosiło się prawie 300 osób, wśród których znaleźli się zarówno debiutanci, jak i stali uczestnicy.  

– Dziękuję wszystkim uczestnikom tegorocznego konkursu za to, że chcieli podzielić się z nami własną wizją zielonej, ukwieconej Warszawy. Każdy urządzony w ten sposób ogródek, balkon czy nawet niewielkie okno sprawia, że stolica staje się jeszcze piękniejszym miastem – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Konkurs „Warszawa w kwiatach i zieleni” realizuje trendy i idee związane z ogrodnictwem, ekologią, integracją międzypokoleniową czy zero waste. Jego tradycja sięga czasów przedwojennych, a nawiązaniem do tego okresu są przyznawane dziś prestiżowe nagrody im. Stefana Starzyńskiego. To właśnie dawny prezydent Warszawy był inicjatorem konkursu. W latach lat 70., wydarzenie zostało reaktywowane. Przez lata „Warszawa w kwiatach i zieleni” ewoluowała, stając się największym tego typu konkursem w Polsce. Jedno się nie zmieniło – cały czas kluczowe jest to, że do rywalizacji może stanąć każdy, kto ma ogród, ogródek, balkon, a nawet ukwiecone okno. Inicjatywa wspiera aktywność lokalną mieszkańców i tworzy nowoczesną tożsamość Warszawy.

Tegoroczni laureaci:

  • Balkon, loggia lub okno - Izabela Dutkiewicz, Jakub Wasilewski, Blanka Chmurzyńska, Hanna Wach
  • Ogrody i ogródki przydomowe przy budynku jednorodzinnym - Magdalena Mrówka, Agnieszka Tyborowska, Justyna Nowak
  • Ogródek przy budynku wielorodzinnym - Monika Mika, Barbara Pilich, Agnieszka Mikołajczuk 
  • Osiedla mieszkaniowe – tereny spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, budynków komunalnych - ​​Wspólnota Mieszkaniowa Żoliborz Artystyczny, Wspólnota Mieszkaniowa Dzieci II. 110. Warszawy 25AiB, Wspólnota Mieszkaniowa Leszno 15, Spółdzielnia Inwestycji Mieszkaniowych ,,Ursynów”
  • Ekoogród/ogród nowoczesny - Centrum Aktywności I. 86. Międzypokoleniowej ,,Nowolipie", Przedszkole nr 267 w Warszawie, Przedszkole nr 97 ,,Leśna Polanka”
  • Inne formy zieleni miejskie - Dom Opieki dla Seniorów na Oliwskiej, S.O.S. dla podwórek na Muranowie, Zespół Szkół Specjalnych nr 105

W tym roku Nagrodę im. Stefana Starzyńskiego, za wieloletnie kultywowanie tradycji konkursu, otrzymał Ogród Towarzystwa Przytułku św. 261. Franciszka Salezego w Warszawie.

Nagrodę im. Zofii Wóycickiej przyznano Blance Chmurzyńskiej za obiekt, który w szczególny sposób wyróżniał się od pozostałych w kategorii „Balkony, loggie i okna”, „Ogródki”, „Ogrody i ogródki przydomowe”.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.warszawawkwiatach.pl  oraz na Facebooku www.facebook.com/warszawawkwiatach.

Organizatorzy: Miasto Stołeczne Warszawa, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy
Partner: Zarząd Zieleni m.st. warszawy
Weranda Country jest patronem medialnym wydarzenia

Zobacz również