Zużyte kapsułki do kawy – co z nimi zrobić?

Zużyte kapsułki do kawy – co z nimi zrobić?

Eko życie

Zasada 3R – Reduce, Reuse, Recycle – to coraz bardziej popularna reguła promująca odpowiedzialną konsumpcję dóbr i ponowne wykorzystanie odpadów. Dzięki niej materiały funkcjonują bardzo długo
w obiegu zamkniętym, co skutecznie oddaje ideę zero waste. Z przetworzonego aluminium można wykonać wiele użytecznych przedmiotów – od scyzoryka i długopisu, aż po rower. 

reklama

Reduce, czyli ograniczajmy, Reuse, czyli używajmy wielokrotnie, Recycle, czyli odzyskujmy – to elementarna zasada wspierająca zrównoważony rozwój marki Nespresso. Kolejność tych wyrazów nie jest przypadkowa, ponieważ największe korzyści przynosi ograniczanie nadmiernej konsumpcji, a następnie wielokrotne użycie do momentu uznania produktu za nieprzetwarzalny odpad. Jednym z kluczowych obszarów, na których Nespresso koncentruje swoje działania, jest właśnie recykling, czego odzwierciedleniem jest m.in. program Second Life.

To seria stylowych i użytecznych przedmiotów wykonanych przy użyciu aluminium z przetworzonych kapsułek Nespresso. Dzięki programowi, w ubiegłych latach aluminium z kapsułek zyskało drugie życie w postaci takich przedmiotów jak nóż wojskowy Victorinox Swiss, długopis Caran d’Ache 849 czy rower RE:CYCLE, wyprodukowany razem z firmą Vélosophy.

Rower ze zużytych kapsułek do kawy

W 2019 roku na rynku pojawił się wspólny produkt Nespresso i Vélosophy o znaczącej nazwie – RE:CYCLE. Jest to rower, który oddaje założenia zarówno zrównoważonego rozwoju Nespresso, jak i stylowego designu Vélosophy. Rowery RE:CYCLE są produkowane w 40% z użyciem przetworzonego aluminium – w każdej ramie znajduje się aluminium z około 300 przetworzonych kapsułek po kawie Nespresso.

Rowery są namacalnym przykładem gospodarki o obiegu zamkniętym, a dedykowane są świadomym miłośnikom kawy. Wyposażone w dzwonki w kształcie kapsułki i w koszyki na kubki kawy, skutecznie przypominają o korzyściach wynikających z recyklingu kapsułek. Rowery RE:CYCLE wyprodukowane w ramach tegorocznej kampanii „Liczy się Działanie” charakteryzują się intensywnym fioletowym kolorem – to ukłon w stronę jednej z ulubionych przez konsumentów kaw Nespresso, Ispirazione Italiana Firenze Arpeggio.

To nie tylko synonim stylowych rowerów miejskich z przetworzonego aluminium, ale również odpowiedzialności społecznej – właściciele marki realizują obietnicę „jeden za jeden”. Każdy sprzedany rower oznacza przekazanie przez Vélosophy jednego roweru uczennicy w Ghanie. Rowery pomagają dziewczętom w ich rozwoju i wzmacnianiu pozycji społecznej poprzez zwiększenie dostępu do edukacji – według World Bicycle Relief posiadanie własnego roweru może zwiększyć frekwencję dziewczynki w szkole o 28%, a jej wyniki o 59%. W 2019 roku 1000 dziewcząt otrzymało rowery. 

Aluminium można poddawać recyklingowi w nieskończoność, co oznacza, że jego właściwości nie ulegają zmianie, nawet gdy są wielokrotnie poddawane recyklingowi.

Warto dodać, że w lipcu 2020 Nespresso wprowadziło do sprzedaży kapsułki wykonane w 80% z przetworzonego aluminium. Do końca 2021 roku marka zamierza wypuścić na rynek pełną ofertę kapsułek wykonanych w 80% z aluminium pochodzącego z recyklingu.

Gdzie oddawać zużyte kaspułki Nespresso?

Zamiast wyrzucać zużyte kapsułki możemy przyczynić się do recyclingu i je oddać. Są dwa sposoby: albo zebrane puste kapsulki zanieść do butiku Nespresso albo oddać je kurierowi realizującemu zamówienie online.

 

Tekst: materiały prasowe Nespresso

Zdjęcia: materiały prasowe, Shutterstock

Zobacz także: Zero waste w kuchni, czyli co zrobić z resztkami

Zobacz również