Jak przespać upalną noc

Jak przespać upalną noc? Poznaj 8 rad

Eko życie

Miło powygrzewać się w słońcu na plaży, ale noc powinna być chłodna, inaczej spanie zamieni się w koszmar. Jak sobie pomóc, gdy przez całą dobę temperatury są tak wysokie, że trudno zasnąć albo budzisz się po kilka razy w nocy? Poznaj nasze podpowiedzi.

reklama

1. Użyj butelek z gorącą wodą

Może się to wydawać dziwnym sposobem na walkę z upałem, ale tym trikiem oszukasz własne ciało. Włóż owiniętą w ściereczkę butelkę z gorącą wodą pod stopy, żeby nieco podnieść sobie temperaturę. Kiedy już pójdziesz spać, ciepłota twojego ciała spadnie.

2. Wymocz stopy w ziołach

Możesz też wymoczyć przed snem stopy w letniej wodzie z dodatkiem mięty lub szałwii. Ale pamiętaj, że za zimna wywoła szok termiczny i utrudni zasypianie.

3. Kup własną kołdrę

Nie śpij pod jedną kołdrą z partnerem, każdy powinien mieć własną. Najlepiej niech to będzie lniany lub bawełniany cienki pled albo prześcieradło.

4. Postaw na len

Używaj pościeli i bielizny z naturalnych materiałów, najlepiej lnu, bambusa albo bawełnianej satyny, która jest „chłodna” w dotyku. Nie dość, że są miękkie i przewiewne, to jeszcze skuteczniej odprowadzają wilgoć.

5. Unikaj drzemek

Nie kładź się w ciągu dnia. Wprawdzie upalna pogoda usypia, ale zachowaj cenny sen na noc.

6. Wypuść gorąco

Otwórz właz na strych. Ciepło się unosi, a jeśli twoja sypialnia jest na piętrze, tam robi się najcieplej. Jeśli uchylisz klapę, pozbędziesz się gorącego powietrza, które ucieknie wyżej.

7. Używaj aloesu

Obetnij kilka pędów, wyjmij miąższ i nałóż go na skórę tuż przed snem, aby uzyskać efekt chłodzenia.

8. Załóż rolety, zamknij okiennice

Staraj się schłodzić sypialnię w ciągu dnia – zaciągaj żaluzje i zasłony, żeby pokoju nie nagrzało słońce. Zamontuj rolety termoizolacyjne, odbijające promienie słońca.

TEKSTY: JOANNA HALENA  ZDJĘCIA: Shutterstock

Zobacz również