Naturalne mydło – sprawdź, jak zrobić domowe mydło i które wybrać do twojego typu skóry
UrodaWokół mydła narosło dużo mitów. Niesłusznie. Jeśli będziemy rozsądnie go używać, przekonamy się, że naturalna kostka ma moc. Pomoże w leczeniu trądziku, oczyści skórę, a nawet ją nawilży. Podpowiadamy, które mydła są najzdrowsze i jakie będą najlepsze dla twojej skóry.
Mydło ma 3 000 lat! Receptura na nie jest bardzo prosta: tłuszcz plus sole alkaliczne. W starożytnym Rzymie mieszano go z popiołem, dzisiaj używa się wielu innych składników, np. olejów roślinnych. Im lepszej będą jakości, tym lepsze wyjdzie mydło. Poznaj lepiej historię i właściwości mydła. Dowiedz się:
Kto wynalazł mydło?
Według legendy na szczycie góry Sapo starożytni Rzymianie składali ofiary swoim bogom, paląc zwierzęta. Stopiony tłuszcz oraz popiół z paleniska spływały podczas deszczu do rzeki Tyber. Podobno kobiety, które robiły w rzece pranie, zauważyły, że ta mieszanka znacznie szybciej usuwa brud z tkanin. Tymczasem już Sumerowie potrafili zrobić środek czyszczący.
Jak powstały pierwsze mydła?
Pierwsze mydła powstawały z gotującego się tłuszczu zwierzęcego (łój wołowy, łój owczy) lub oleju roślinnego (oliwa z oliwek), do którego dodawano ług z popiołu. Po połączeniu z olejkami eterycznymi, które miały zamaskować zapach, mydło zyskało formę kostki i stało się bardziej popularne. Przez wieki stosowały go nasze babki, ale w ostatnich dekadach pojawiły się wątpliwości – czy jest zdrowe, czy jednak niezdrowe dla naszej skóry.
MYDŁA I NATURALNE KOSMETYKI KUPISZ W SKLEPIE WERANDA.PL
Jakie właściwości ma mydło?
Mydło ma odczyn mocno zasadowy (ok. pH 10), podczas gdy zdrowa skóra kwaśny (ok. 5,5). To właśnie owa zasadowość według niektórych niekorzystnie wpływa na skórę. Biała kostka może bowiem nadmiernie złuszczać warstwę rogową i powodować podrażnienie oraz swędzenie u osób z atopowym zapaleniem skóry.
Czasami jednak to wysokie pH mydła działa wręcz odwrotnie: pomaga w leczeniu łojotoku czy trądziku, oczyszcza i usuwa martwy naskórek – przecież nadmiernie kwaśne sebum również zaburza zdrową florę bakteryjną.
Najlepiej więc zachować rozsądek. Stosować różne mydła naprzemiennie. Bo kostki nie tylko oczyszczają skórę, ale także ją pielęgnują: odżywiają, nawilżają, natłuszczają, łagodzą podrażnienia. I to, co najważniejsze – muszą mieć dobry i prosty skład, bez parabenów i konserwantów. Możemy zrobić je sami w domu.
Najlepsze mydło dla twojej skóry – poznaj rodzaje naturalnych mydeł i ich właściwości:
Mydło szare – to prawdziwe często okazuje się trudne do kupienia. Szare mydła tradycyjne są mydłami miękkimi. Świetnie sprawdzają się jako tzw. gospodarcze (do prania, sprzątania, itd.).
Jak rozpoznać szare mydło? W mydle miękkim wśród składników znajdziemy np. potassium olivate. W mydle sodowym byłaby to sól sodowa, czyli sodium olivate.
Mydła czarne – inaczej zwane marokańskimi lub savon noir – mają półpłynną, mazistą konsystencję o ciemnobrązowym kolorze i charakterystycznym zapachu. Ich głównymi składnikami są czarne oliwki i oliwa z oliwek.
Zastosowanie czarnego mydła: przeznaczone jest do każdego typu cery. Głęboko oczyszcza i regeneruje skórę. Mydła czarne wykorzystywane są w tradycyjnym marokańskim rytuale Hammam.
Zobacz też: Przepis na domową maseczkę oczyszczająca z olejem z czarnuszki
Mydło Aleppo – oryginalnie było produkowane w miejscowości Aleppo w Syrii, ale z powodu wojny domowej syryjscy mydlarze zostali zmuszeni do przeniesienia się do Francji i tam wznowili produkcję. Twarda kostka mydła Aleppo składa się z oliwy z oliwek (zewnętrzna, brązowa warstwa) oraz oleju laurowego (wewnętrzna, zielona warstwa).
Jakie właściwości ma mydło Aleppo? Olej laurowy zawarty w mydle Aleppo jest bardzo cenionym surowcem, który wspomaga leczenie trądziku, łuszczycy, atopowego zapalenia skóry, działa bakteriobójczo, dezynfekuje.
Mydło kastylijskie – kosmetyk all-in-one, uniwersalny środek czyszczący: w twardej kostce nadaje się do mycia twarzy i włosów, w płynie – do mycia naczyń i prania ubrań. Tradycyjnie wytwarza się je z oliwy z oliwek, jednak czasem do produkcji używa się także konopi, awokado czy oleju kokosowego.
Zastosowanie mydła kastylijskiego: oczyszcza, nawilża, łagodzi podrażnioną skórę i nie zatyka porów.
Mydła marsylskie – mydła miękkie, tradycyjnie wytwarzane z wody morskiej, oliwy z oliwek i popiołów z morskich roślin, uznawane za najbardziej naturalne i najłatwiej biodegradowalne mydła na świecie. Używał ich już Ludwik XIV.
Właściwości mydła marsylskiego: polecane dla skóry wrażliwej, skłonnej do alergii, trądziku. Włosom cienkim nadają objętość, a przetłuszczającym, z łupieżem – zdrowy wygląd.
Mydło siarkowe – twarda kostka z dodatkiem od 3 do 5% siarki, która bywa nazywana „pierwiastkiem piękności”.
Jak działa na skórę mydło siarkowe? Siarka opóźnia starzenie się skóry, przyspiesza regenerację ran, wspomaga leczenie trądziku, stosowana jest w balneologii.
Mydło z aktywnym węglem – jest bardzo skuteczne na problemy trądzikowe. Mydła z aktywnym węglem absorbują zanieczyszczenia, otwierają i oczyszczają pory, a także wyrównują koloryt skóry oraz rozjaśniają blizny.
Mydło z nanosrebrem – popularne w ostatnich czasach ze względu na właściwości srebra, które działa bakteriobójczo, grzybobójczo oraz wirusobójczo.
Przeczytaj też: Naturalny żel antybakteryjny – jak samodzielnie zrobić płyn dezynfekujący do rąk?
Jak zrobić mydło?
Domowe mydło glicerynowe krok po kroku:
Weź: •kilogram gotowej bazy mydlanej gliceryny •olejek eteryczny do wyboru •naturalny barwnik w proszku (papryka – da kolor pomarańczowy, imbir – beżowy, kurkuma – żółty, cynamon i kakao – brązowy) •kilka foremek
Przygotowanie:
1. Utnij kawałek bazy glicerynowej i podgrzej w kąpieli wodnej. Mieszaj i pilnuj, by się nie zagotowała.
2. Do płynnej bazy dodaj odrobinę barwnika i kilka kropel olejku eterycznego, przelej do foremek.
3. Jeżeli mydło ma być z dodatkami (na przykład z owsem, rozmarynem, lawendą), zalej połowę foremki, odczekaj, aż baza ostygnie, dodaj składniki i zalej resztą.
4. Zostaw mydło do ostygnięcia.
Jak zrobić mydło w domu – przepis na tęczowe mydełko:
Tęczowe mydełko DIY będzie nie tylko miłym dodatkiem na co dzień, ale też świetnym pomysłem na prezent! Jak je zrobić samodzielnie?
Weź: kilka różnokolorowych mydełek i wysoki plastikowy kubeczek
Przygotowanie:
Rozpuść kolejno każde z mydeł. Wlewaj na dno kubeczka warstwa po warstwie: za każdym razem poczekaj, aż każda z nich zastygnie. Na koniec pozwól całości stwardnieć i wyjmij mydło z kubeczka.
Jak zrobić domowe mydło w płynie – przepis na mydło kastylijskie w płynie:
Weź: •907 g oliwy z oliwek •185 g wodorotlenku potasu •327 g wody • 227 g gliceryny
Przygotowanie:
Mydło przygotowuj w wentylowanym miejscu bądź na dworze. Oliwę podgrzej na małym ogniu, w międzyczasie wymieszaj glicerynę z wodą i ostrożnie dodaj wodorotlenek do wody (uwaga: NIE w odwrotnej kolejności!). Poczekaj, aż mieszanka z mętnej stanie się przejrzysta. Ostrożnie dodaj mieszaninę z wodorotlenkiem do gotującej się na małym ogniu oliwy. Ręcznym blenderem, nadal gotując na wolnym ogniu, wymieszaj ją, aż uzyskasz konsystencję przypominającą budyń, a potem – aż stanie się kremowa z przezroczystymi smugami. Odłóż blender i drewnianą łyżką mieszaj, by uzyskać przezroczystą miksturę. Gotuj 3-4 godziny, co pół godziny zamieszaj.
Szukasz przepisów na domowe kosmetyki? Inspiracje znajdziesz w artykułach: Przepisy na naturalne kosmetyki nawilżające domowej roboty i Kosmetyki z soli, które zrobisz w domu
Tekst: Monika A. Utnik-Strugała
Zdjęcia: shutterstock