jak dbać o buty zamszowe

Jak czyścić zamszowe buty?

Dla domu

Zamsz jest wymagający i kapryśny, łatwo też się niszczy. Jednak nie musicie z niego rezygnować. Odpowiednia pielęgnacja zamszowych butów pozwoli cieszyć się nimi przez długi czas.

Zamsz to rodzaj skóry, który nie posiada części licowej. Jest delikatny i miękki w dotyku, a na stopach prezentuje się rewelacyjnie. Jednak, aby buty zamszowe wyglądały dobrze, trzeba poświęcić im czas i odpowiednio o nie zadbać.

Czym czyścić zamszowe buty?

W sklepach z butami znajdziecie wiele preparatów do pielęgnacji i czyszczenia zamszu (nasze propozycje znajdziecie na dole), jednak w swoim domu też macie odpowiednie rzeczy do ich ratowania, gdy się zabrudzą.

Jeśli buty mają niewielkie zabrudzenia wystarczy zwykła skórka od chleba – zastąpi szczoteczkę. Jednak pamiętajcie, aby zamsz pocierać skórką, a nie jej wewnętrzną stroną.

Suchych plam pozbędziecie się też dzięki gumce do ścierania. Ten sposób znany jest od dawna, doskonale poradzi sobie nawet wtedy, gdy buty ubrudzicie błotem.

Możecie też przygotować płyn do czyszczenia z mleka i sody oczyszczonej. Wystarczy, że do szklanki mleka wsypiecie ¾ łyżeczki sody i nasączoną szmatką delikatnie będziecie pocierać plamy.

reklama

Jak czyścić zamszowe buty?

Aby buty wyglądały pięknie, warto przestrzegać również tych kilku ważnych zasad:

1. Nie szorujcie zamszu zwykła szczotką do butów, jest delikatną tkaniną i może się odbarwić.

2. Pamiętajcie o częstym impregnowaniu. Impregnat działa jak tarcza na wodę tworząc osłonę, która nie dopuszcza do wchłaniania wilgoci. Impregnat kupicie w sklepie z obuwiem.

3. Nie pozwólcie przemoknąć zamszowi. Czasem lepiej zostawić buty w szafie, gdy pada deszcz. Jeśli jednak zmokną nie załamujcie się, delikatnie osuszcie je ręcznikiem papierowym, a następnie włóżcie go do środka. Pamiętajcie, aby nie suszyć butów suszarką! Najlepiej odstawcie je w zaciemnione miejsce i pozwólcie wyschnąć w temperaturze pokojowej

Produkty do pielęgnacji zamszowego obuwia

Pielęgnację zamszowych butów ułatwią Wam odpowiednie produkty i akcesoria. Poniżej wybraliśmy kilka propozycji dostępnych w polskich sklepach. 

Na zdjęciach: Nano Protector - środek do zabezpieczenia butów przed wodą, szczoteczka do rozczesania włosków, Renovator koloru - pasta w sprayu do do zamszu i nubuku, Wielki Shoe, wielkishoe.com

Na zdjęciach: gumka do czyszczenia zamszu, szczoteczka do czyszczenia zamszu i nubuku, odplamiacz, którego użyjecie w przypadku większych zabrudzeń, Gentle-Man.pl

Na zdjęciach: odżywka w sprayu do butów zamszowych, szczotka z mosiężnym włosiem do czyszczenia do zamszu, szczoteczka do czyszczenia zamszu i nubuku, płyn do czyszczenia zamszowego obuwiia, Gentleman Store Polska, gentlemanstore.pl

Czyszczenie zamszu może i jest trochę pracochłonne, ale robiąc to regularnie zadbasz, by twoje buty długo wyglądały jak nowe. Pamiętaj, piasek, kurz i woda są wrogami zamszowego obuwia, dlatego staraj się ich unikać.

Teskt: Amelia Safader
Zdjęcia: Shutterstock, materiały prasowe

Zobacz także: Jak zadbać o zastawę stołową?

Zobacz także: Suszenie prania na mrozie – sposób naszych babć

 

 
 

Zobacz również