Niestrzęp głogowiec

Motyle to prawdziwy cud natury! Gdzie je spotkać, jak przywabić do ogrodu i czym się żywią motyle? Oto wszystko co warto o nich wiedzieć

Zwierzęta w naturze

Motyle lubią słoneczne łąki pod lasem, pachnące kwiaty, gęste krzewy, duże, trochę zaniedbane ogrody... bo są gatunki, które kochają pokrzywy i osty. Dla motylich gąsienic przyda się za to marchew i koper w warzywniku. Zobacz, jak przygotować ogród dla motyli.

reklama
Latolistek cytrynek
Skrzydła latolistka cytrynka nie tylko mają delikatnie limonkowy kolor, ale też pachną lekko cytrynowo

Najpiękniejsze motyle w Polsce – gdzie ich szukać?

Motyle lubią słoneczne łąki pod lasem, pachnące kwiaty, gęste krzewy, duże, trochę zaniedbane ogrody i... pokrzywy! 
Najwięcej motyli zobaczysz na pełnej kwiatów łące, przytulonej od strony północnej do lasu osłaniającego ją przed chłodnymi wiatrami. Aby przyciągnąć je do swojego ogródka, stwórz w nim podobne warunki. Ogródek urządź w miejscu, gdzie długo świeci słońce. Motyle lubią się wygrzewać. Posadź przynajmniej 30 gatunków roślin – ogrodowych i polnych w intensywnych kolorach, których kwiaty słodko pachną i są pełne nektaru. Zwiewne skrzydlate elfy są bowiem wielkimi łasuchami. 
Mogą być fiołki (przyciągną perłowca eufrozyna o skrzydłach niczym witraże), dalie, niecierpki, jastruny, niezapominajki, petunie, aksamitki, nasturcje, astry, goździki, nagietki, również kocanka, lebiodka pospolita, mniszek, koniczyna biała, macierzanka, mięta, oregano, majeranek, lawenda. Rośliny dobieramy tak, by kwitły jedne po drugich. Zwabią takie motyle, jak: czerwończyk żarek, modraszek wieszczek, bielinek rzepnik, bielinek kapustnik, latolistek cytrynek i jednego z najpiękniejszych motyli – pazia królowej.

Rusałka żałobnik
Rusałka żałobnik zawdzięcza nazwę ciemnym, niemal czarnym skrzydłom

Czym żywią się motyle – posadź dla nich żywoplot i pachnące kwiaty

Niektóre, na przykład rusałka żałobnik, delektują się sokiem z owoców. Dlatego zostaw pod drzewem kilka jabłek czy gruszek ze spadu. Warto też posadzić żywopłot i krzewy. Dadzą motylom schronienie przed wiatrem i ptakami, a lilak, ligustr, głóg, ostrokrzew, laur, pachnący miodem omżyn będą dla nich dodatkowo stołówką pełną smakołyków. Uwielbiają też lilaki, kępy róż, a także maliny, jeżyny oraz wrzosy. Wiciokrzew, którego kwiaty najmocniej pachną nocą, zwabi motyle nocne – jak chociażby aksamitnego, zielonkawo-różowego zmrocznika gładysza. W ogrodzie dla motyli nie może zabraknąć pięknie pachnącej budlei Dawida, uwielbianej przez motyle. Wystarczy posadzić 2–3 krzewy, by w niedługim czasie w ogrodzie pojawił się rój motyli pijących nektar w oszołomieniu, z zachłannością tak niezwykłą, że można podejść na kilka centymetrów i niczym na dobrej jakości filmie przyrodniczym w ujęciach makro przyglądać się rozwiniętej trąbce ssącej słodki płyn. Ale paiętaj też o... pokrzywach! To do nich na pewno przylecą piękne rusałki admirał, pawik, pokrzywnik, osetnik i ceik, który nazwę zawdzięcza białej plamce w kształcie litery C na spodzie tylnych skrzydeł. Natomiast zwykły oset jest rajem dla dostojka malinowieca. Innymi słowy, nie wyrywaj wszystkich chwastów, bo bez nich ogród dla motyli nic nie jest wart!

Dostojka malinowiec
Dostojka malinowiec ma pięknie nakrapiane skrzydła

Gąsienice motyli – wielkie żarłoki

Jedzenie dla skrzydlatych gracji to nie wszystko. Musimy też zapewnić stołówkę ich gąsienicom, a te są wyjątkowo wybredne. Na przykład pazia królowej jedzą tylko koper, marchew i kminek. Na szczęście wiele gatunków, w tym rusałki, ze smakiem zajada się… pokrzywą i ostami. Nie należy więc tych roślin pielić jak chwasty, lecz zadbać, by porastały peryferie ogrodu oraz mniej reprezentacyjne rabaty.

Podczas upałów motylom chce się pić – dawajmy im wodę w płytkich naczyniach z ułożonymi na dnie kamykami, tak by wystawały nad taflę, ułatwiając picie. Nie używajmy nawozów i środków chwasto- ani owadobójczych. Samice przed złożeniem jaj sprawdzają odnóżami jakość roślin dla gąsienic. Gdy jednak mimo wszystko złożą jaja w miejscu o dużej zawartości azotu, gąsienice zaczną chorować i wkrótce zginą.

TEKST: Renata Barańska AGNIESZKA TOMALKA-SADOWNIK  Zdjęcia: Shutterstock

Zobacz również