Nie dawajmy ptakom tego, czego sami byśmy nie zjedli, bo jest stare, spleśniałe, skwaśniałe, ale przede wszystkim słone.

NiGDY NIE karm ptaków spleśniałym chlebem i słoniną

Skórka z wędzonego boczku lub solonej słoniny może być przyczyną poważnych ptasich kłopotów ze zdrowiem. Ptakom, tak jak i nam, po słonym posiłku bardzo się chce pić, a nie mogą zaspokoić pragnienia, gdy woda jest zamarznięta. Wywieszaj im więc kawałki słoniny, ale czyste, bez przypraw!

W żadnym wypadku nie częstuj skrzydlatych sąsiadów spleśniałym chlebem czy starą gotowaną kaszą bądź ryżem. Większość nie będzie chciała ruszyć zepsutego jedzenia, a te przyciśnięte głodem mogą skusić się i przypłacić taki posiłek życiem.

reklama


Nie powinno się również mieszać nasion z owocami, ponieważ różne gatunki ptaków, wybierając ulubione „kąski”, mogą sobie wzajemnie przeszkadzać i wyrzucać z karmnika to, czego same nie lubią, a co innym smakuje.

Nie wrzucaj też do wody za dużo jedzenia dla kaczek i łabędzi. Resztki po kilku dniach się psują!

I najważniejsze: jeśli postanowiłeś dokarmiać ptaki, wynoś im świeże jedzenie i wodę przez całą zimę. Przyzwyczajone do pomocy nie potrafią same przetrwać! 

Chcesz karmić ptaki? Koniecznie przeczytaj artykuł: Dokarmianie ptaków zimą

Fotografie: Flora Press, Gap Photos/ Medium, Fotochannels, Be&W, Biosphoto/ East News, Stockfood/Free, Shutterstock

Zobacz również