Porządki w ogrodzie: co wyczyścisz na błysk myjką ciśnieniową?

Porządki w ogrodzie: co wyczyścisz na błysk myjką ciśnieniową?

Porady

Budowa domu, aranżacja jego otoczenia czy zakup auta to poważne inwestycje. Kluczem do zachowania pięknego wyglądu jak najdłużej oraz, co za tym idzie, wartości naszego majątku jest odpowiednia dbałość. Urządzeniem, które w tym pomoże jest myjka ciśnieniowa. Oczyści ona  powierzchnie i przedmioty różnego rodzaju, co pozoli uniknąć niszczenia.

Myjka ciśnieniowa ma wiele różnych zastosowań. Dodatkowo za sprawą akcesoriów możesz znacznie poszerzyć zakres jej zastosowań. Oto niektóre z nich.

Drewniany taras:

Myjka wysokociśnieniowa może być używana do czyszczenia drewnianych podłóg na przykład na tarasie. Brud oraz mech możemy łatwo zmyć za pomocą silnego strumienia wody. W przypadku uporczywych zabrudzeń zaleca się najpierw użyć środka czyszczącego przeznaczonego do drewna 3 w 1 marki Kärcher, który rozpuści brud. Środek ten możemy nałożyć za pomocą myjki pod niskim ciśnieniem. Po krótkiej chwili, gdy środek zdąży zadziałać, z łatwością spłuczemy cały brud korzystając z płaskiego strumienia wody. Narzędziem, które świetnie sprawdza się zwłaszcza na dużych powierzchniach, szczególnie tych drewnianych jest T-Racery, akcesorium do czyszczenia powierzchni płaskich. Po czyszczeniu warto zaimpregnować drewno środkiem ochronnym, który zabezpieczy je przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

Namioty ogrodowe – markizy:

Czy namiot-markizę można umyć za pomocą myjki ciśnieniowej? Tak, jest to łatwa i skuteczna metoda pozbycia się brudu z materiału. Oto w jaki sposób zrobić to poprawnie: namiot powinien być całkowicie rozłożony, tak aby materiał był napięty następnie pod niskim ciśnieniem nakładamy, uniwersalny środek czyszczący RM 555. Najlepiej pracować od dołu do góry. Dlaczego? Dzięki temu środek chemiczny ma dłużej zadziała na brudnej powierzchni. Dzięki temu łatwiej nam stwierdzić, które miejsca są już wyczyszczone. Na koniec spłukujemy czyszczoną powierzchnię namiotu.

Schody zewnętrzne:

Schody zewnętrzne są narażone na działanie czynników atmosferycznych, dlatego szybko zbiera się na nich brud. Jest on trudny do usunięcia zwłaszcza na krawędziach i w rogach – zwykła miotła może sobie tutaj nie poradzić. Za to myjka ciśnieniowa zda egzamin świetnie. Dysza rotacyjna szczególnie skutecznie usuwa brud nagromadzony w trudno dostępnych miejscach. Tworzy ona wirujący strumień punktowy, który dzięki ruchowi wirowemu, jest szczególnie efektywny w czyszczeniu uporczywych zabrudzeń. Osłona przeciw rozpryskom, którą można założyć na dyszę rotacyjną, sprawi, ze woda zostanie skierowana dokładnie w to miejsce, w które chcemy i nie opryska nas. Same schody najlepiej wyczyścić specjalną szczotką PS 40 Power. Usunie ona cały nagromadzony brud i pozostawi schody nieskazitelnie czyste. Szczotka Power PS 40 posiada trzy wbudowane dysze wysokociśnieniowe, dzięki którym jest tak skuteczna.

Zablokowane rury:

Zablokowane rury spustowe to uciążliwy problem, ponieważ ich odetkanie zazwyczaj wymaga sporego wysiłku. Dużo prościej można zrobić to za pomocą myjki ciśnieniowej oraz specjalnego zestawu akcesoriów do udrażniania rur marki Kärcher. Jest on bardzo łatwy w obsłudze. Wystarczy wsunąć w zatkaną rurę wąż z dyszą do oczyszczania rur. Dysza opłukuje rurę i przetyka ją. Oznaczenia na wężu pokażą jak daleko jest on wetknięty do rury. Aby poprawić efekt należy co jakiś czas wyciągnąć wąż, a później włożyć go ponownie. W przypadku mocno zatkanych rur zaleca się powtórzyć czyszczenie kilka razy.

Okna połaciowe:

Czyszczenie znajdujących się wysoko okien jest zazwyczaj problematyczne. I w tym przypadku poręcznym narzędziem do czyszczenia będzie myjka ciśnieniowa, którą można wyposażyć w specjalną lancę teleskopową. Pozwala ona dosięgnąć punktów, znajdujących się w oddaleniu nawet 4 metrów. Pasek na ramię zapewnia komfort trzymania lancy. Najpierw zaaplikujmy środek do czyszczenia szkła. Najlepszy będzie preparat do mycia szkła 3 w 1 marki Kärcher. A następnie dokładnie spłuczmy go za pomocą myjki.

Samochód:

Mycie auta myjką ciśnieniową to sama przyjemność. Zwłaszcza, że mamy tu do wykorzystania szereg akcesoriów, które sprawią, że nasze auto zalśni czystością w mgnieniu oka. Przyda się z pewnością obrotowa szczotka z miękką szczeciną. Jest ona idealna  do czyszczenia powierzchni (lakierowanych, szklanych, metalowych, z tworzywa sztucznego) i z pewnością usunie każdy brud. Dodatkową jej zaletą jest ruchomy przegub (180°), który umożliwia właściwe ustawienie kąta nachylenia szczotki do czyszczonej powierzchni. Z kolei specjalna szczotka do felg i kół dzięki miękkiej szczecinie nie rysuje powierzchni, równomiernie rozprowadza wodę i z łatwością dociera do najmniejszych szczelin.

Więcej o akcesoriach do myjki ciśnieniowej

Czym czyścić powierzchnie płaskie?

Myjka ciśnieniowa doskonale nadaje się do czyszczenia dużych powierzchni płaskich, i to zarówno poziomych jak i pionowych, takich jak taras, czy brama garażowa. Lepsze rezultaty czyszczenia osiągniesz jednak jeśli wykorzystasz akcesorium do czyszczenia powierzchni płaskich tj. T-Racera. Ciekawym modelem jest T-Racer T 550, który zapewnia wspaniałe efekty czyszczenia bez rozprysków wody. Doskonale nadaje się do czyszczenia dużych powierzchni, takich jak taras czy podjazd.

T-Racer T 550 posiada dwie dysze zamontowane na obracającym się śmigle, co zwiększa wydajność czyszczenia aż dziesięciokrotnie. Dysza Power, która także jest dostępna z tym akcesorium sprawia, że sprawnie wyczyścisz wszelkie narożniki, a dzięki specjalnemu uchwytowi również pionowe powierzchnie np. bramę garażową, mur czy ogrodzenie. Specjalna kratka ochronna zabezpiecza dysze przed uszkodzeniem np. podczas czyszczenia powierzchni pokrytych żwirem. Płynna regulacja strumienia wody pozwala dostosować jej ciśnienie do rodzaju czyszczonej powierzchni. T-Racer ma również wbudowany dozownik środka czyszczącego z systemem Plug 'n' Clean a w wyposażeniu dostępny jest również uniwersalny środek czyszczący w 1l opakowaniu. T-Racer T 550 pasuje do modeli urządzeń wysokociśnieniowych K4 – K7.


Czyszczenie najbardziej uporczywych zanieczyszczeń i delikatnych powierzchni

Szczotka Power PS 40 to kolejny must have jeśli chodzi o wyposażenie myjki. Posiadająca trzy dysze ciśnieniowe szczotka pozwala usunąć każdy, nawet ten najbardziej uporczywy, brud z powierzchni takich jak np. schody, taras, czy posadzka w garażu. Szczotkę wyposażono w ściągaczkę ułatwiającą zgarnianie brudnej wody, co znacznie ułatwia pracę.  Jej kompaktowe wymiary doskonale się sprawdzają w przypadku mycia trudno dostępnych miejsc takich jak narożniki czy krawędzie. Czyszczenie odbywa się tu bez rozprysków wody więc nie ma ryzyka, że czyszcząc zachlapiemy naszą elewację.

Kolejnym przydatnym dodatkiem, w który warto wyposażyć swoja myjkę, by cieszyć się pełnią jej możliwości jest WB 150 Szczotka Power. Stanowi ona połączenie przystawki T-Racer ze szczotką. Pozwala czyścić poziome i pionowe powierzchnie płaskie w czasie o ok. 30% krótszym niż za pomocą dyszy wysokociśnieniowej. Rekomendowana jest ona do delikatnych powierzchni, podatnych za zarysowanie. Skutecznie i co ważne bezpiecznie usuwa brud na przykład z karoserii samochodowej. To unikatowe połączenie siły oraz delikatności sprawia, że szczotka ta jest doskonałym rozwiązaniem.

Mycie dachów, wysokich murów, elewancji zewnętrznej oraz błota, piasków, gliny

Kärcher posiada w ofercie również szeroką gamę lanc o różnorodnym zastosowaniu. Począwszy od klasycznej lancy Vario-Power, umożliwiającej płynną regulację strumienia wody od niskociśnieniowego do wysokociśnieniowego poprzez przekręcenie lancy Multi Power, wytwarzającej 5 różnych rodzajów strumienia: punktowego i rotacyjnego, 2 rodzajów strumienia płaskiego oraz niskociśnieniowego do delikatnych powierzchni i nanoszenia środka czyszczącego, aż po lancę do specjalnych zastosowań czy trudno dostępnych miejsc (okien dachowych). Lanca teleskopowa o zasięgu od 1.20 m do 4 m przeznaczona jest do wygodnego czyszczenia miejsc znajdujących się poza zasięgiem tradycyjnych lanc np. wysokich murów czy elewacji zewnętrznej. Pasek na ramię umożliwia komfortowe trzymanie lancy.

Piaskowanie na mokro

Idealnym uzupełnieniem urządzenia wysokociśnieniowego jest również zestaw do czyszczenia rur i rynien PC 20. Nadaje się ona także do udrażniania odpływów, spustów i zablokowanych toalet.

Na szczególna uwagę każdego posiadacza urządzenia wysokociśnieniowego zasługuje zestaw do piaskowania na mokro. Piaskowanie jest jedną ze skuteczniejszych metod czyszczenia mechanicznego. Przy użyciu urządzenia ciśnieniowego i zestawu składającego się ze specjalnej lancy do piaskowania przymocowanej do pistoletu i węża dostarczającego ścierniwa do samej lancy, można z czyszczonej powierzchni (kostki brukowej, cegły, stali, drewna czy betonu) usunąć w łatwy sposób rdzę, stare powłoki farby czy lakieru.

Ścierniwo (Kärcher oferuje ścierniwo o grubości ziaren od 0,2 do 0,8 mm) dobiera się w zależności od trudności związanych z usunięciem zalegającej powłoki rdzy, lakieru czy farby jak również od rodzaju czyszczonej powierzchni. Inaczej usuwa się resztki farby i lakierów z powierzchni drewnianej, stalowej, ceglanej czy brukowanej. W przypadku usuwania lakierów czy też powłok malarskich, efekty piaskowania podobne są do szlifowania nawet  w trudnodostępnych rogach, zakamarkach czy też zakrzywieniach. Czyszczona powierzchnia jest równiejsza i uzyskuje wymaganą do ponownego malowania czy tez lakierowania szorstkość.

www.karcher.pl

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe Kärcher