Podstawowe narzędzia ogrodowe – co warto mieć w domowym ogrodzie?

Podstawowe narzędzia ogrodowe – co warto mieć w domowym ogrodzie?

Porady

Utrzymanie pięknego przydomowego ogrodu w odpowiednim stanie wymaga nieco wysiłku, czasu i serca. Niezbędne okazują się podstawowe narzędzia ogrodnicze, którymi można wykonać większość prac między innymi przy pielęgnacji roślin. Sprawdź, co może ci się przydać!

reklama

Podział akcesoriów ogrodniczych ze względu na zastosowanie

Nawet ogrodnik-amator wie, że do prac na działce przyda się coś do zamiatania, grabienia, kopania, przycinania i pielenia. Jakość tych narzędzi ma bardzo duże znaczenie dla efektów i wysiłku, który trzeba włożyć w pielęgnację. Dlatego najlepiej jest uporządkować akcesoria pod kątem ich przydatności w konkretnych pracach.

Jakie narzędzia wybrać do przygotowania ziemi w ogrodzie?

  • Łopata, szpadel i widły – są to akcesoria z kategorii tych niezbędnych, którymi można przygotować ziemię pod uprawę, wytyczać miejsca sadzenia roślin i krzewów oraz przenosić glebę z miejsca w miejsce. W przypadku ziemi ciężkiej, np. gliniastej, doświadczeni ogrodnicy polecają narzędzia do ogrodu w stylu amerykańskim. Są one unikalnie wyprofilowane i mają wzmocnione trzonki oraz części robocze, dzięki czemu świetnie nadają się do trudniejszych warunków.
  • Grabie do trawy i liści – oczywiście można szukać modeli uniwersalnych, jednak posiadanie obu egzemplarzy jest lepszym wyborem. Metalowe klasyczne grabie są dobre zarówno do trawy, jak i równania gruntu pod wysiew. Dla osób, które posiadają też spory trawnik otoczony drzewami, przydadzą się modele typu pazurki. Są dużo lżejsze i świetnie sprawdzają się do zbierania liści.
  • Motyki i spulchniacze do gleby – niezbędne do przygotowywania rabat kwiatowych, siania warzyw i ziół w warzywniku i spulchniania gleby pod krzewami. Podobnie jak w wypadku grabi, te podstawowe narzędzia ogrodnicze można i warto mieć w dwóch rodzajach. Dłuższe motyki sprawdzą się do rozbijania sporych grudek ziemi i zruszania gleby pod krzewami oraz roślinami uprawnymi. Mniejsze natomiast są niezbędne do precyzyjnego pielenia.

Jakie narzędzia warto mieć do pielęgnacji ogrodu?

Szukając odpowiedzi na pytanie, jakie narzędzia do ogrodu trzeba mieć, by regularnie go pielęgnować, każdy ogrodnik natknie się na kilka niezbędnych akcesoriów.

  • Sekatory – absolutna podstawa, jeśli chodzi o przycinanie krzewów, usuwanie obumarłych części roślin i modelowanie roślinności ogrodowej. Do precyzyjnych prac przyda się model krótszy, którego rękojeść razem z ostrzem nie przekracza 20 cm. Do grubszych i mniej dostępnych gałęzi i krzewów warto wybrać sekator dwuręczny. Daje on możliwość przycinania gałęzi o średnicy nawet 6 cm. Wymaga jednak użycia sporej siły. Dobrą opcją jest też wybór nożyc elektrycznych.
  • Kosiarki – przycinanie trawnika ręcznie jest sensowne tylko w trudnodostępnych miejscach, więc warto mieć model spalinowy lub elektryczny. Za jego pomocą można uzyskać określoną wysokość trawy wokół domu na sporych powierzchniach. Dla osób, które mają duże trawniki, przydatne będą modele z napędem, ułatwiające jazdę – szczególnie pod górkę.

Wyżej wymienione narzędzia do ogrodu to absolutne minimum, jakie musi znaleźć się na wyposażeniu ogrodnika-amatora. Kup potrzebne narzędzia, których ci brakuje i ciesz się pięknym ogrodem!

Materiał partnera: empik.com
Zdjęcie: Shutterstock

 

Zobacz również