kwiaty cebulowe

Zaczaruj swój ogród wiosennymi kwiatami cebulowymi!

Porady

Szczyt kwitnienia wiosennych roślin cebulowych zbliża się wielkimi krokami.
Teraz na ich sadzenie jest już za późno, więc usiądź i podziwiaj to, co w cebulkach najpiękniejsze, czyli ich zdolność do spektakularnego kwitnienia. Jednak czasem nawet wiosną kwiaty cebulowe wymagają niewielkiej pielęgnacji.
Z tym poradnikiem świat wiosennych cebulek nie będzie miał już dla ciebie żadnych tajemnic!

reklama
kwiaty cebulowe

Jak prawidłowo sadzić kwiaty cebulowe?

Gdy cebulki rosną zbyt płytko, ich kwiaty mogą się połamać. Reguła sadzenia mówi, że im większa cebula, tym głębiej należy ją wkopać, ale to nie zawsze jest możliwe.
Jeśli cebulki zostały jesienią posadzone za płytko, a teraz już wykiełkowały i niedługo zakwitną, wciąż jeszcze możesz im pomóc: po prostu wyściółkuj powierzchnię ziemi bardzo grubą warstwą dobrze rozłożonego kompostu lub przepuszczalnej ziemi ogrodowej.Cebulki znajdą się na właściwej głębokości, a ich kwiaty się nie połamią.
Tej niewielkiej górki wcale nie trzeba później niwelować, bo większość roślin cebulowych woli rosnąć w miejscu, gdzie ziemia nie jest ciągle mokra, a nawet niewielka górka będzie szybciej wysychać.
Ten sposób warto także wykorzystać w ogrodach z gliniastą ziemią: zamiast kopać głębokie dołki w ciężkiej glebie, lepiej posadzić cebule kwiatów płytko i obsypać je ziemią z góry.

Gdy cebulki rosną za głęboko, mogą nie zakwitnąć. Najpewniej wyrośnie jeden liść, ale kwiaty się nie pojawią. W tym przypadku niewiele można zrobić.
Zaczekaj do lata, wykop cebulki i posadź je płycej. Co ciekawe, zawsze lepiej posadzić cebule zbyt płytko niż za głęboko.
Rośliny cebulowe potrafią wytworzyć tzw. korzeń kurczliwy – jest grubszy i silniejszy od pozostałych i potrafi dosłownie wciągnąć cebulkę głębiej do ziemi.
To rozwiązanie awaryjne, które stosują na przykład tulipany.

kwiaty cebulowe

Czy można sadzić cebulki kwiatów na wiosnę?

Gdy cebulki w ogóle nie zostały posadzone, bo gdzieś się zawieruszyły, i odnalazły się dopiero wiosną, nie do końca wiadomo, co z nimi zrobić.
Posadzić natychmiast w nadziei, że jeszcze nadrobią zaległości? A może lepiej, żeby zaczekały do jesieni? Cebulki nie mogą przebywać poza ziemią dłużej niż kilka miesięcy, bo inaczej skurczą się i wyschną.
Zapomniane od jesieni należy posadzić do ziemi tak szybko, jak to tylko możliwe. Jeśli leżały całą zimę w temperaturze pokojowej, to najprawdopodobniej nie zakwitną już tej wiosny, ponieważ nie przeszły okresu przechłodzenia, który pobudza je do kwitnienia. Jednak wciąż mogą zakwitnąć za rok, chociaż pewnie nie tak obficie jak cebulki posadzone we właściwym, jesiennym terminie.

 

 

Jak prawidłowo sadzić kwiaty cebulowe, aby pięknie kwitły i zdrowo rosły?

Niektóre kwiaty łatwo się przewracają – dotyczy to szczególnie hiacyntów oraz pełnokwiatowych odmian tulipanów i narcyzów. Mają tak dużo płatków, że łodyga nie jest w stanie ich utrzymać, więc pokładają się po pierwszym deszczu. Takie kwiaty nie dadzą rady same się podnieść. Żeby temu zapobiec, albo sadź rośliny cebulowe gęsto i mieszaj gatunki wysokie z niższymi, aby zapewniały sobie nawzajem oparcie, albo podeprzyj każdy kwiat patyczkiem, jeszcze zanim pąk rozwinie płatki. Możesz też wykorzystać zielony drut florystyczny – jest cienki i z daleka będzie zupełnie niewidoczny. Wbij prosty kawałek drutu w odległości kilku centymetrów od łodygi, aby nie uszkodzić podziemnej cebulki.

Niektóre rośliny cebulowe łatwo same się rozsiewają.
Cebulice, puszkinie, śnieżniki, szafirki, hiacynciki i hiacyntowce zaliczają się do wiosennych kwiatów drobnocebulowych, bo rzeczywiście mają maleńkie cebulki. Gdy przekwitną, zawiązują czarne nasiona, które same się wysiewają i kiełkują. W ten sposób tworzą cudowne kwiatowe dywany. Te gatunki najlepiej czują się pod drzewami liściastymi.

Inne nie powinny zawiązywać nasion i lepiej będzie im w tym przeszkodzić. Gdy tylko przekwitną tulipany, hiacynty i narcyzy, natychmiast odłam zieloną torebkę nasienną od łodygi, zanim zacznie pęcznieć. W ten sposób nasiona się nie rozwiną, a cebula zyska więcej energii, żeby pięknie zakwitnąć w następnym roku.

Zobacz też: Rośliny cebulowe – urządzamy wiosenne rabaty w ogrodzie

 

przebiśniegi

Przebiśniegi - kiedy przesadzać, aby w następnym roku znów cieszyły nasze oczy w ogrodzie?

Przebiśniegi najłatwiej przesadza się tuż po kwitnieniu, chociaż przeczy to podstawowej zasadzie dotyczącej cebulek (nie należy ich wykopywać, dopóki nie zaschną wszystkie nadziemne zielone części). Jednak z przebiśniegami jest inaczej – najlepiej wykopać i rozsadzić je już w kwietniu, gdy kwiaty przekwitną, ale kępy wciąż będą miały mnóstwo zielonych liści. Rozsadzanie przebiśniegów z liśćmi znacznie ułatwia pracę, bo mają małe cebulki i łatwo je zgubić lub o nich zapomnieć, gdzie już rosną, a gdzie jeszcze nie.
Poza tym cebulki przebiśniegów szybko wysychają i nie powinny zbyt długo przebywać poza ziemią. Gdy we wrześniu pojawiają się w sprzedaży, często są już zupełnie wyschnięte. Zdecydowanie lepiej sadzić je w kwietniu, gdy jeszcze mają liście. 

Zobacz też: Jak stworzyć piękne wiosenne kompozycje z bratkami – najlepsze pomysły na balkon, ogród i taras

 

 

5 niezwykłych kwiatów cebulowych


Niebieski tulipan


Jak dotąd jest jedynym naprawdę niebieskim tulipanem, chociaż tylko jego środek mieni się błękitem. Jego pełna nazwa to tulipan niski, Tulipa humilis var. pulchella ‘Alba Coerulea Oculata’; osiąga tylko 10 cm wysokości.

 

Pierzasty szafirek

Szafirki są szafirowe – przynajmniej te najpopularniejsze – ale to bardziej różnorodne kwiaty, niż można przypuszczać. Są i białe, i różowe odmiany, a także dwukolorowe, jak szafirek miękkolistny. Największe kwiatostany ma natomiast szafirek armeński, odmiany ‘Fantasy Creation’ i ‘Blue Spike’. Nadają się do bukietów, a nawet do zasuszania!


Różowy narcyz


Istnieje naprawdę, i to nie jeden! Wyhodowano już różne odmiany narcyzów o różowych przykoronkach, np. odmiany ‘Passionale’, ‘Pink Charm’, ‘Precocious’, ‘Romance’, ‘Salome’, ‘Sophie Girl’, ‘Spring Pride’ czy ‘Replete Improved’. Początkowo ich kwiaty są pomarańczowe, a różowy kolor pojawia się tuż przed przekwitnięciem.


Trzykolorowy krokus


Żółty, biały czy fioletowy? Jeśli nie możesz zdecydować się na jeden kolor krokusów, wybierz wszystkie trzy naraz. Krokus Siebera (Crocus sieberi) ‘Tricolor’ ma kwiaty o żółtej nasadzie, białym środku i fioletowych końcówkach płatków. Kwitnie bardzo wcześnie i dobrze sprawdza się na trawnikach.


Żółty przebiśnieg


Kosztują majątek, ale są dumą każdego ogrodnika. To kolekcjonerskie odmiany przebiśniegów, które potrafią różnić się od siebie tylko mikroskopijną plamką na płatkach. Są wśród nich wspaniałe żółte przebiśniegi odmian ‘Golden Fleece’, ‘Ronald Mackenzie’, ‘Dryad Gold Ribbon’, ‘Wendy’s Gold’, ‘Primrose Warburg’, ‘Bill Clark’.

tekst: ŁUKASZ SKOP autor bloga bezogrodek.com ; zdjęcia: shutterstock

 

Okiem eksperta:
Anna Bienias główny ogrodnik w ogrodzie AFLOPARK

Jakie kwiaty cebulowe warto zasadzić w swoim ogrodzie?



Pierwsze kwitną przebiśniegi (Galanthus nivalis), rannik zimowy (Eranthis hyemalis), śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum), cebulica syberyjska (Scilla siberica) i oczywiście symbol wczesnej wiosny, czyli krokus wiosenny (Crocus vernus). Asortyment roślin cebulowych kwitnących wczesną wiosną jest jednak o wiele bogatszy. 

Zachęcam do posadzenia jesienią w ogrodzie mniej znanego, ale jakże pięknego i łatwego w uprawie śnieżnika lśniącego (Chionodoxa luciliae).
Jego niebieskie, gwieździste kwiaty z białym środkiem rozkwitają już w marcu. Raz posadzony jest długowieczny, a z roku na rok będzie go coraz więcej, bo łatwo się rozsiewa. Dodatkowo, jeśli cebulki pozostaną nienaruszone w ziemi, liczba kwiatów będzie rosła z roku na rok. Śnieżnik lśniący to doskonały wybór na skalniaki, trawniki i pod drzewa. 

Na uwagę zasługuje również puszkinia cebulicowata (Puschkinia scilloides), która wcześnie otwiera swoje błękitne dzwonkowate kwiaty – termin jej kwitnienia przypada na koniec marca i kwiecień. 

Chociaż tulipany mają swój czas w maju, jest wśród nich grupa odmian, która zasługuje na uwagę już w marcu. Są to tulipany Kaufmanna. Szczególnie polecam odmianę ‘Showwinner’. Nazwa doskonale pasuje do tego najwcześniej rozkwitającego na czerwono tulipana o wysokości zaledwie 20-25 cm. Najlepiej sadzić go w grupach po 10-15 sztuk. Zresztą każda z wcześniej wymienionych roślin najładniej będzie się prezentowała posadzona w większej grupie. Nieocenioną zaletą tych wczesnych roślin cebulowych jest to, że mogą rosnąć zarówno w cieniu, jak i na słonecznym stanowisku. 

Aby wszystkie rośliny cebulowe pięknie kwitły co roku, pamiętaj o odpowiednim przepuszczalnym podłożu. Zalegająca woda spowoduje gnicie i zamieranie cebul.
Polecam nasadzenia wielogatunkowe o różnym terminie kwitnienia. Przebiśniegi kwitną już w styczniu, jako pierwsze, kolejno luty powitamy rannikiem zimowym, a marzec to miesiąc rozkwitu wielu innych roślin cebulowych. 
Moja propozycja biało-niebieskiej kompozycji na kolejny sezon to śnieżyca wiosenna, krokus ‘Sky Blue’, śnieżnik lśniący, hiacynt ‘Blue Tango’ i narcyz ‘Thalia’.