weranda.pl werandaweekend.pl
jakie kwiaty siać zimą

Nasiona na zimę: co wysiać do skrzynek w styczniu?

Porady

Jeśli jesteś niecierpliwym ogrodnikiem, możesz wysiać na parapecie niektóre ogrodowe kwiaty, np. begonię stale kwitnącą, heliotrop, żeniszek. Zakwitną zaraz po przesadzeniu do ogrodu (w drugiej połowie maja), o wiele wcześniej niż te siane do gruntu wiosną. Przeczytaj o tym, jak zasiać je w skrzynkach, aby cieszyć się widokiem silnych i pięknych roślin.

Gdzie postawić skrzynki?

Rośliny wysiewaj do skrzyneczek stojących na ciepłym i słonecznym parapecie (temp. ok. 20°C), w specjalne podłoże do siewu i pikowania. Nigdy nie używaj tego, które zostało z poprzedniego sezonu!

W jakich odstępach umieszczać nasiona?

Nasiona rozrzucaj jak najrzadziej – wschodzące siewki będą miały dużo miejsca do wzrostu i nie będą ich atakowały choroby grzybowe.

Nasiona kwiatów i warzyw

Przysyp je cienką warstwą piasku, delikatnie zwilż podłoże (najlepiej konewką z sitkiem) i przykryj szybką lub folią.

Kiedy przepikować to, co wyrosło z nasion?

Gdy siewki wypuszczą po dwa listki (po około 3-4 tygodniach), przepikuj je do nowych doniczek.

Uwaga na nasiona heliotropu!

Nasiona heliotropu przez tydzień przechłodź w lodówce (w temp. 1-5°C). Po siewie nie przysypuj ich piaskiem, a jedynie wciskaj deseczką w ziemię.

 

jak wygląda ciemiernik

Kwiaty, które kwitną zimą

Ciemiernik (Helleborus) Metallic Blue Lady ma metaliczne, granatowe kwiaty pięknie kontrastujące z bielą śniegu. Ta nowa odmiana ma ok. 30 cm wysokości.

Piękne kwiaty (o śr. 4-6 cm) pojawiają się na końcach łodyg zimą i zdobią roślinę do wiosny. Ciemiernik lubi żyzną, wilgotną ziemię i osłonięte, słoneczne lub półcieniste miejsce.

 

Tekst: ALDONA ZAKRZEWSKA ARCHITEKTKA KRAJOBRAZU, DZIENNIKARKA, AUTORKA KSIĄŻEK O OGRODOWYM DESIGNIE I BLOGRODOWO.blogspot.com

Zdjęcia: Shutterstock