taras z zadaszeniem

Trochę cienia w ogrodzie, czyli wybieramy zadaszenie tarasu

Projektowanie ogrodu

Od wiosny po późną jesień domowe życie przenosi się do ogrodu. Nie ma to jak śniadanie na świeżym powietrzu albo leniuchowanie na leżaku. Co zrobić, aby nie opalić się za bardzo?

Zadaszenie tarasu – daszki na różne sposoby

W zależności od tego, w jakim stylu masz dom, dobierz odpowiednie zadaszenie. Rustykalna elewacja z tarasem z desek? Osłoń go daszkiem ze słomy, który przepuści trochę światła, albo zacieniającą konstrukcją z desek. Jeśli lubisz bardziej nowoczesne klimaty, nad ogrodową kanapą rozepnij płócienny żagiel.

Alatana ogrodowa – stylowa i praktyczna

Marzysz o romantycznym i nieco tajemniczym ogrodzie? Dobrym rozwiązaniem będzie altana ogrodowa, na której posadzić ulubione pnącza. Taka ozdoba ogrodowa sprawie, że miejsce nabierze rustykalnego charakteru.

Zadaszenie tarasu – relaks pod pergolą

Najpiękniejsza ochrona przed słońcem? Fioletowe kwiaty wisterii albo tysiące róż nad głową. Jest nie tylko bajkowo, ale i bardzo pachnąco. Rośliny muszą mieć jednak solidne podparcie. Pergolę zbuduj z egzotycznych odmian drewna, które są naturalnie odporne na zmienne warunki pogodowe. 

Tańszym rozwiązaniem są rodzime gatunki, ale odpowiednio zabezpieczone. Mogą być poddane obróbce termicznej albo zaimpregnowane odpowiednim preparatem pod ciśnieniem. Nawet jeśli kupisz zwykłą pergolę w markecie budowlanym, możesz ją samodzielnie pomalować zabezpieczającą farbą. Za sezon czy dwa czynność trzeba powtórzyć. Zalety takiej pergoli? Możesz pod nią grillować, a dzieci pograją w piłkę bez obawy, że coś zniszczą.

Ozdoby ogrodowe znajdziesz na sklep.weranda.pl

W pawilonie i na tarasie

Coraz częściej podpatrujesz, co się dzieje w ogrodach na świecie. Modne i bardzo wygodne są pawilony. Możesz kupić gotową konstrukcję z metalowych rurek i tkaniny, którą po skończeniu sezonu złożysz i schowasz do garażu. Ciekawie wygląda zadaszenie z drewnianych belek, na które zarzucono lekko przepuszczającą światło tkaninę. Stawiasz pod nią kanapę, stoliki, wieszasz lampę i... już jesteś na wakacjach.

Więcej inspiracji znajdziesz w galerii.

Opracowanie: Beata Woźniak
Zdjęcia: Macin Grabowiecki, Aneta Tryczyńska, Piotr Ratuszyński, Mariusz Purta, Shutterstock, materiały prasowe

Zobacz także: Doniczki i donice ogrodowe, czyli w co ubrać kwiaty