weranda.pl werandaweekend.pl
Ile kosztuje aranżacja ogrodu?

Ile kosztuje aranżacja ogrodu?

Projektowanie ogrodu

Przygotowanie idealnego projektu ogrodu wymaga sporo pracy, wiedzy oraz choć odrobinę zmysłu estetycznego. Bez względu na to czy korzystamy z pomocy profesjonalisty czy samodzielnie urządzamy ogród marzeń, pracę warto zacząć od sporządzenia kosztorysu.

Aranżacja ogrodu to wyzwanie porównywalne do urządzania domu. Kosztorys pomoże oszacować wydatki i usystematyzować najważniejsze czynności. Pod uwagę trzeba wziąć koszty przygotowania projektu przez profesjonalną firmę, ceny roślin, ale też wartość usług dodatkowych: jak wyrównanie terenu, konieczność zakupu dodatkowej ziemi czy posadzenie drzew i krzewów.

Koszty projektu aranżacji ogrodu

Zlecenie wykonania profesjonalnego projektu aranżacji ogrodu pozwoli uwzględnić zarówno walory estetyczne, jak i wymagania w zakresie ukształtowania terenu czy wyboru łatwych w utrzymaniu roślin. Projekt ogrodu o powierzchni ponad 10 arów - (czyli ponad 1000 m2) to wydatek około 2200 - 2800 zł. Wyższe koszty poniosą mieszkańcy województwa mazowieckiego. Najtańszy projekt sporządzi natomiast firma z województwa lubuskiego.

Koszty roślinności

Trawa

Dla ogrodów przydomowych specjaliści polecają najczęściej trawnik rekreacyjny. Jest wytrzymały i odporny na deptanie. Wymaga koszenia zwykle co 10 dni. Dobrze sprawdza się zarówno w miejscach nasłonecznionych jak i w półcieniu. Opakowanie 10 kg nasion wystarczy na wysiew około 400 - 500 m2. Dla ogrodu o powierzchni 10 arów będą potrzebne co najmniej 2 worki. Łączna cena zakupionych nasion nie powinna przekraczać 140 zł.

Krzewy i drzewa

Wybór sadzonek jest uzależniony od stanu gleby, nasłonecznienia w miejscu sadzenia i stopnia skomplikowania pielęgnacji. Irga pozioma (10 sadzonek - około 30 zł) czy perukowaniec podolski (od 15 do 50 zł za sztukę) to przykłady ozdobnych krzewów, które nie wymagają przycinania. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór drzew lub krzewów iglastych, których igły nie opadają na zimę, Dzięki temu spełniają funkcję ozdobną przez cały rok. Koszty sadzonek rozpoczynają się od 15 zł za sztukę.

Koszty ogrodzenia działki

Posiadacze domu z ogrodem powinni również oszacować koszty ogrodzenia. W zależności od użytych materiałów, rozpiętość kosztów może być znaczna. Przyjmując wykonanie ogrodzenia z siatki (około 15 do 25 zł za m2) potrzebne będą również słupki narożne (50 - 70 zł za sztukę), słupki początkowe stosowane przy bramach wjazdowych i furtkach (40- 60 zł). Do tego trzeba doliczyć koszty furtki (200-400zł) i bramy wjazdowej ( od 400 zł do 2000 zł).

Koszty mebli ogrodowych

Dopełnieniem aranżacji ogrodu jest urządzenie części wypoczynkowej. Wybór mebli ogrodowych powinien być uzależniony od funkcji, które mają one spełniać. Przykładowo osoby towarzyskie, które lubią weekendowe spotkania z przyjaciółmi na świeżym powietrzu - powinny pomyśleć o większym zestawie mebli z narożnikiem lub kanapą oraz fotelami i dużym stołem. Jeśli ogród ma służyć przede wszystkim do odpoczynku można zdecydować się na hamak czy huśtawkę ogrodową. Wszystkie elementy powinny być wygodne oraz trwałe. Obecnie najbardziej popularne są meble rattanowe - naturalne materiały wymagają jednak systematycznej pielęgnacji i przechowywania w pomieszczeniach zamkniętych. Tańszą alternatywą są meble z technorattanu. Syntetyczny materiał odznacza się większą trwałością i odpornością na różne warunki atmosferyczne. W zależności od wielkości zestawu czy materiału z którego są wykonane, na zakup mebli ogrodowych trzeba przeznaczyć od 1500 zł do 6000 zł.

Ile kosztuje urządzenie ogrodu samodzielnie, a ile zlecenie tego specjalistom?

Samodzielne wykonanie prac związanych z przygotowaniem terenu ogrodu do nasadzenia krzewów czy drzew wymaga czasu i chęci do prac manualnych. Zlecenie wykonania aranżacji ogrodu profesjonalnej firmie to z jednej strony oszczędność czasu, z drugiej strony jednak spory wydatek. W zależności od rodzaju ukształtowania terenu trzeba założyć wykonanie:

wyrównania terenu - od 2,67 do 3,20 zł za m2

nawiezienie ziemi - od 0,64 do 0,80 zł za m2

sadzenie krzewów - około 8,00 - 9,00 zł za sztukę

sadzenie drzew - 25,00- 29,00 zł za sztukę

zakładanie trawnika - 8,00 do 9 zł za m2

Dodatkowo trzeba wycenić koszty ułożenia utwardzonych ścieżek komunikacyjnych, które pozwolą na łatwe przemieszczanie po całym ogrodzie bez naruszenia powierzchni zielonej. W zależności od używanego materiału (np. płyty ażurowe czy uszlachetniona kostka brukowa) to wydatek rzędu od 40 do 55 zł za m2.

Podsumowanie

Aranżacja ogrodu to przedsięwzięcie, do którego trzeba się odpowiednio przygotować finansowo. Oczywiście wstępny kosztorys można zoptymalizować. Wybrać bezpłatny projekt ogrodu w Internecie i zaadoptować go do własnych potrzeb. Prace związane z przygotowaniem terenu oraz sadzeniem roślin zlecić tylko częściowo lub wykonać samodzielnie. Niezbędne jest poniesienie jedynie kosztów materiałów i roślin, co może wiązać się z koniecznością pozyskania finansowania zewnętrznego. Porównanie warunków pożyczek długoterminowych czy chwilówek ułatwi platforma https://sowafinansowa.pl.