trawy ozdobne do ogrodu

Trawy ozdobne do ogrodu – co warto o nich wiedzieć?

Rośliny ogrodowe

Aranżacja ogrodu i tarasu to niemały orzech do zgryzienia. Na rynku znajdziemy wiele ciekawych i niesztampowych roślin dekoracyjnych, które zachwycają swoimi oryginalnymi formami i różnorodnością barw. Nie trzeba jednak ograniczać się tylko i wyłącznie do pierzastych krzewów czy egzotycznych kwiatów, które nierzadko wymagają sporej uwagi. Trawy ozdobne do ogrodu powracają do łask i stanowią idealną alternatywę dla osób, które nie lubią nudy. Zatem czym charakteryzują się tego rodzaju roślinki i jak wkomponować je w aranżację ogrodu? Podpowiadamy.

reklama

Trawy ozdobne – co je wyróżnia?

Trawy ozdobne, choć dopiero zyskują na rozgłosie, to już zdążyły przekonać do siebie wielu miłośników estetyki w nowoczesnym wydaniu. Kępiaste roślinki wyróżniają się uniwersalnym charakterem, ponieważ stanowią doskonały dodatek zarówno do małych, jak i dużych ogrodów. Mogą być sadzone bezpośrednio w ziemi, ale równie dobrze radzą sobie jako roślina doniczkowa.

Z tego względu trawa ozdobna to też niezawodny sposób na nietuzinkową dekorację tarasu, któremu wcześniej brakowało świeżości i lekkości. Co ważne, niektóre gatunki traw ozdobnych są odporne na niskie temperatury, więc nie trzeba się obawiać o ich kondycję w okresie jesienno-zimowym.

Trawa ozdobna w ogrodzie – rozwiązanie dla każdego

Stworzenie przytulnej i przyjemnej dla oka aranżacji ogrodu to spore wyzwanie, jednak jeszcze trudniejszym zadaniem okazuje się utrzymanie jej nienagannego wyglądu. Przy wyborze roślin dekoracyjnych warto zatem kierować się nie tylko ich estetyką, ale przede wszystkim łatwością w utrzymaniu.

Trawy ozdobne to rozwiązanie idealne dla każdego, nawet bez większego doświadczenia w pielęgnacji przydomowej zieleni. Dlaczego? Najpopularniejsze gatunki nie wymagają zbyt wiele wysiłku, aby mogły urzekać swoim bogactwem kolorów czy oryginalnymi kształtami przez 365 dni w roku. Wystarczy pamiętać o ich regularnym przycinaniu – dzięki temu zachowają swoją pierwotną formę i nie będą uginać się pod wpływem ciężaru. Co ciekawe, wielu odmian traw dekoracyjnych nie trzeba nawet skracać, o czym możemy się przekonać czytając porady pielęgnacyjne na https://home.morele.net/.

Trawa dekoracyjna do ogrodu – jak wybrać najlepszą?

Przy wyborze trawy ozdobnej warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze – jej  wysokość. Na rynku znajdziemy sadzonki zarówno traw niskich, jak i wysokich. Rośliny niskie świetnie sprawdzają się jako ozdoby doniczkowe, idealne na przydomowy taras.

Z kolei trawy wysokie mogą pełnić funkcję naturalnej osłonki części ogrodu. Niekoniecznie muszą przypominać klasyczne chochoły – na rynku znajdziemy również takie odmiany, które zachowują kulisty kształt. Nie bez znaczenia pozostaje także ich kolorystyka. Można postawić na bezpieczne rozwiązanie i zafundować sobie trawę w zielonym kolorze. Na rynku znajdziemy jednak znacznie bardziej „szalone” gatunki z wielobarwnymi kwiatostanami, jak np. Piórkówka japońska w wersji Moundry, która zachwyca dużymi fioletowo-czarnymi kłosami.

Więcej o roślinach ozdobnych na https://home.morele.net/.

Materiał partnera

Zobacz również